Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


foto - Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej

2024-07-10
Otwarcie basenu letniego w Dąbrowie Tarnowskiej
Po trwającej niemal rok przebudowie otwarto letnią pływalnie w Dąbrowie Tarnowskiej. Obiekt przeszedł gruntowną przebudowę stając się jedynym tak nowoczesnym obiektem w regionie.

Oficjalne otwarcie letniej pływalni przy ulicy Sportowej 4 w Dąbrowie Tarnowskiej miało miejsce w sobotę 29 czerwca br. Data nieprzypadkowa, gdyż w tym dniu przypada dzień ratownika WOPR.

Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji dla gości w każdym wieku m.in. aqua aerobik, pokazy ratownicze, dmuchańce, malowanie twarzy, kule bumperball, wata cukrowa, gastronomia a wszystko przy oprawie muzyczno-rozrywkowej w wykonaniu DJ.

Basen odkryty przeszedł w 2000 roku remont niecki, jednak w dalszym ciągu brakowało tych urządzeń do rekreacji, do zabaw dla dzieci, dla młodzieży. Dzisiaj to wszystko już jest, ale też było trzeba praktycznie odtworzyć od nowa basen. To bardzo ważny dzień dla Dąbrowy Tarnowskiej, ponieważ basen odkryty towarzyszył mieszkańcom naszej gminy przez kilkadziesiąt lat. Teraz w odświeżonej formule, będzie służył kolejne kilkadziesiąt lat – mówił podczas otwarcia obiektu Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Letnia pływalnia w Dąbrowie Tarnowskiej zaczęła funkcjonować 1987 roku, ale jej budowę zaczęto już w 1969 roku, kiedy to podjęto decyzję o stworzeniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w oparciu o plan rozwoju Dąbrowy Tarnowskiej, W roku 2000 letnia pływalnia przeszła gruntowny remont. W roku 2021 samorząd gminny podjął działania modernizacyjne letniego kompleksu wodnego. udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie 4,5 mln złotych z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. 

W czerwcu 2023 roku rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w wyniku którego wykonawcą pierwszego etapu modernizacji basenu została spółka MTM BUDOWNICTWO z Tarnowa.
Wartość kontraktu wyniosła 7 271 126,92 zł i obejmowała swoim zakresem wykonanie i zaprojektowanie m.in.:
 • wymiany kotłów gazowych krytej pływalni,
 • modernizacji energetycznej obiektów z wykorzystaniem pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej,
 • przebudowy niecki i otoczenia basenu sezonowego oraz montaż podstawowej infrastruktury technicznej i instalacji basenowej.

Budowę realizowano w oparciu o projekt, który opracowała spółka TEAM z Buska – Zdroju. Równolegle trwały zabiegi samorządu nad pozyskaniem kolejnych środków finansowych na wyposażenie basenu sezonowego oraz stworzenie w obrębie kompleksu węzła sanitarno – szatniowego. Gmina pozyskała dofinansowanie w kwocie 182 570, 00 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz kwotę 250 000,00 zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Za kwotę 514 140,00 zł kompleks sportowy uzupełniono o szatnie, toalety, kasę oraz magazyn sprzętu sportowego. Natomiast za 540 585,00 zł zrealizowano dostawę i montaż atrakcji basenowych, w tym :
 • zjeżdżalni wodnej (rodzinnej)
 • dzikiej rzeki,
 • dwóch dysz wodnych „Jeżyk”
 • zjeżdżalni wodnej w brodziku dla dzieci.

W bieżącym roku ze względu na obawy, czy instalacja z lat 80-tych XX wieku będzie należycie współpracować z nowym basenem postanowiono zbudować zupełnie nową stację uzdatniania wody dla basenu sezonowego. Zadanie zrealizowano ze środków Gminy Dąbrowa Tarnowska za kwotę 1 736 664,06 zł.

Łączny koszt modernizacji kompleksu wodnego wyniósł ponad 10 milionów złotych, a to jeszcze nie koniec, gdyż w tym tygodniu gmina czeka na dostawę urządzeń na przynależący do obiektu plac zabaw.

Na całym kompleksie sportowym do dyspozycji mieszkańców będą m.in.:
 • zielona przestrzeń,
 • leżaki i strefa gastronomiczna,
 • boisko do siatkówki plażowej,
 • plac zabaw dla dzieci,
 • boisko orlik,
 • basen z zjeżdżalnią, biczami wodnymi, rwącą rzeką, „falą”.
Autor: Katarzyna Olszak - portal Basenprof
Materiały: UM- www.dabrowatar.pl
Przeczytaj także:
„Busko-Zdrój zmodernizuje pływalnie”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3769/busko-zdroj_zmodernizuje_plywalnie.html

„Oferty na budowę kąpieliska w Kartuzach złożone” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3767/oferty_na_budowe_kapieliska_w_kartuzach_zlozone.html

„Nowe życie kąpieliska „Fala” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3766/nowe_zycie_kapieliska_fala.html

zamknij

Przeczytaj także

Ceramika basenowa na przykładzie Zatoki Sportu w Łodzi
W ubiegłym roku oddano do użytku mieszczące się na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne „Zatoka Sportu”. Jest to kompleks sportowy podzielony na dwie części – [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.