Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


















Kopalnia zapłaci za remont miejskiego basenu

2013-09-04
Remont basenu w Kochłowicach sfinansuje kopalnia
W sierpniu ruszył remont miejskiego basenu w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Prace renowacyjne odbywają się w ramach usuwania szkód górniczych a ich zakres obejmuje skucie i wypoziomowanie plaż basenu. Wszystkie koszty inwestycji sfinansuje kopalnia "Halemba - Wirek". W sumie wyniosą one ponad 0,5 mln zł. Remont potrwa do końca roku.

Historia szkód górniczych na basenie w Kochłowicach nie jest nowa. Już od momentu otwarcia obiektu borykał się on z problemem osiadania gruntu. Kopalnia od początku monitorowała stan wychylenia niecki basenowej, a obserwowane zmiany były znaczące. - Z powodu prowadzonej przez kopalnię eksploatacji wydobywczej w przeciągu kilku lat od otwarcia pływalni doszło tam do przechylenia niecki basenu - podkreśla Sławomir Szudy z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. - Ostatecznie przestała się ona przechylać na przełomie lat 2008 - 2009, ale wtedy wychylenie misy wynosiło już 27 cm - dodaje.

W 2009r. roku kopalnia "Halemba - Wirek" zakończyła eksploatację w tym rejonie i teren pod basenem w Kochłowicach jest górniczo "uspokojony", w konsekwencji czego nie dochodzi już do dalszego przechylania misy. Jednak z remontem pływalni trzeba było poczekać, bowiem zgodnie z przyjętymi przez kopalnię założeniami, prace naprawcze mogą zostać wykonane dopiero wtedy, gdy teren od 3 lat nie wykazuje żadnych ruchów.

- Sprawę remontu basenu w Kochłowicach udało nam się załatwić z kopalnią z korzyścią dla obu stron - komentuje prezydent Grażyna Dziedzic. - Górnictwo jest największym pracodawcą na terenie Rudy Śląskiej, dlatego staramy się nasze relacje kształtować na zasadach partnerskich - podkreśla.

Basen w Kochłowicach został wybudowany w 2002r. i jako pierwszy na Śląsku został wyposażony w urządzenie wspomagające dezynfekcję wody ANTI BIO. Urządzenie to wykorzystuje jednocześnie emisję pola elektromagnetycznego oraz rozciągnięte częstotliwości dźwiękowe. Dzięki temu utrzymywanie wody basenowej na odpowiednim poziomie czystości bakteriologicznej staje się łatwiejsze i pewne. Efekt działania tego systemu to także bardziej miękka i przyjemniejsza woda w basenie.
Materiały: Dziennik Zachodni

zamknij

Przeczytaj także

Jeden z najambitniejszych projektów basenowych w Europie
Na głęboką wodę - Forma Fabrica bierze udział w wykonaniu jednego z najambitniejszych projektów basenowych w Europie. Mowa o basenie Deepspot w powstającym największym w Europie Wschodniej kompleksie basenowym [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.