Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - www.pol-glass.com

2020-03-25
Wszystko co trzeba wiedzieć o zjeżdżalniach wodnych
Zjeżdżalnie wodne są obecnie w prawie każdym obiekcie basenowym. Bez tej rozrywki trudno sobie wyobrazić dobrą zabawę i rekreację wodną. Aby jednak zjeżdżalnie spełniały swoje zadanie, powinny być funkcjonalne, bezpieczne i atrakcyjne dla użytkowników basenów. Przedstawiamy kompendium wiedzy o zjeżdżalniach – skrót wszystkich najistotniejszych informacji o tym produkcie.


NAŚWIETLA

Ciemny tunel kończący się w basenie lub w wannie hamownej można wyposażyć w naturalne efekty świetlne, tak zwane naświetla, które umożliwiają i pozwalają naturalnemu światłu dziennemu na przejście przez kolorowe impresje w tunelu. Efekty stworzone naturalnie mogą przybierać różne formy w zależności od nasilenia światła dziennego w ciągu dnia. Obecna technologia produkcji, pozwala na wykorzystanie dowolnej grafiki lub zdjęcia i wykonania go w formie naświetli wewnątrz zjeżdżalni, dzięki temu możemy wprowadzić element tematyzacji taki jak np. dżungla czy wodny świat. Naświetla są dynamicznym doświadczeniem, a nie statycznym efektem, w dodatku niewymagającym energii elektrycznej. Patrząc na powierzchnię zewnętrzną zaobserwować można różnorodne wzory, co sprawia, że zjeżdżalnia nabiera niepowtarzalnego charakteru.

 


 
SYGNALIZACJA

W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania zjeżdżalni wodnej, zalecane jest zainstalowanie sygnalizacji świetlnej.
Sygnalizacja świetlna (start – stop) wskazuje kiedy użytkownikowi zjeżdżalni zezwala się na zjazd (światło zielone), a kiedy jest on zakazany (światło czerwone). Niniejszym użytkownik otrzymuje pozwolenie na zjazd i bezpieczne lądowanie w basenie bądź w wannie hamownej.
Sygnalizacja świetlna wyposażona jest w diody LED, które mają znacznie dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia.
Opcja 1:
Sygnalizacja świetlna sterowana jest czasowo. Interwały programowane są podczas prób zjeżdżalni.
Opcja 2:
Sygnalizacja świetlna regulowana jest przez czujniki, które dostosowują czerwone światło indywidualnie dla każdego konkretnego użytkownika zjeżdżalni. Światła sygnalizują, czy w danym momencie zjazd jest dozwolony bądź zakazany. Ten rodzaj sygnalizacji świetlnej może być dodatkowo wyposażony w system pomiaru czasu, który wyświetla wynik zjazdu.


 
MULTIMEDIA

Wszystkie efekty multimedialne w zjeżdżalniach firmy Pol-Glass polegają na wysoko zaawansowanej technologii świetlnej multi – LED, zwiększającej atrakcyjność zjeżdżalni jak również bezpieczeństwo ich użytkowania. System ten zapewnia nie tylko atrakcyjność zjazdów, ale stanowi również wyróżniające i niepowtarzalne rozwiązanie innowacyjne. Dzięki możliwości zastosowania multimediów w postaci interaktywnej gry, wyposażonej w punkty dotykowe, zwiększamy możliwość interakcji osób zjeżdżających oraz wprowadzamy element rywalizacji między nimi dzięki tablicy, która wyświetla ilość zdobytych punktów. Inną ciekawą propozycją jest umieszczenie przed elementem startowym zjeżdżalni systemu wyboru motywu podczas zjazdu, dzięki takiemu zastosowaniu użytkownik może przed zjazdem wybrać sobie jeden z programów które sterują wszystkimi multimediami wewnątrz zjeżdżalni. Uzyskujemy w ten sposób różne efekty świetlne, dźwięki, zależne od wybranego motywu.


 
SYSTEM IZOLACJI TERMICZNEJ

System izolacji termicznej opiera się na wykonanych dodatkowych osłonach laminatowych o gładkiej zewnętrznie powierzchni z izolacją wykonaną z poliuretanu, położnej natryskowo od strony wewnętrznej. Warstwa izolacji poliuretanowej o grubości ok. 3 cm zamknięta jest powłoką z laminatu. Elementy osłon, w miejscu łączenia poszczególnych elementów zjeżdżalni, łączone są pomiędzy sobą pasami laminatu mocowanymi indywidualnie. System osłon nie wymaga konserwacji, lecz przeglądów według instrukcji eksploatacji urządzenia.


 
POŁĄCZENIA TWARDE

Twarde połączenia to specjalnie wykonane kołnierze pionowe w zjeżdżalniach, pozwalające połączyć poszczególne elementy zjeżdżalni. Szczelina pomiędzy pionowymi kołnierzami w dolnej części rury jest wypełniana masą klejąco - uszczelniającą*, co powoduje, że powierzchnia jest płaska i gładka.
Dzięki idealnie równej powierzchni na całej długości ślizgu, zjazd ze zjeżdżalni staje się bardziej komfortowy. Zjeżdżająca osoba nie czuje połączeń pomiędzy elementami, a obsługujący zjeżdżalnię nie traci czasu i energii na serwisowanie połączeń, jak w przypadku połączeń miękkich (szczeliny pomiędzy elementami wypełniane masą uszczelniającą). Specjalny system zamków utrzymuje zjeżdżalnie i jej poszczególne elementy w położeniu nadanym podczas montażu.
*chemoutwardzalną o właściwościach zbliżonych do właściwości wykonanego elementu laminatowego (zwiększony współczynnik twardości oraz zwiększony współczynnik wy łużenia względnego eliminujący pękanie połączenia)


 
RURY BEZSZWOWE

Rury bezszwowe są najnowszym rozwiązaniem technologicznym firmy Pol – Glass. Są to elementy zjeżdżalni wykonane bez szwu bocznego, co pozwala na wyeliminowanie ognisk pleśni i ognisk bakteryjnych. Brak szwu bocznego jest bardzo istotną zaletą naszych zjeżdżalni, gdyż rozwiązanie tego typu eliminuje problem regularnej i stałej konserwacji tych miejsc. Co więcej, jest również walorem estetycznym zjeżdżalni firmy Pol – Glass.


 
TYPY LĄDOWISK

Wszystkie rodzaje lądowisk wykonane są z laminatu tej samej klasy, co zjeżdżalnie firmy Pol – Glass. Warstwa zewnętrzna lądowisk jest gładka. W zależności od typu zjeżdżalni, lądowiska różnią się wielkością oraz kierunkiem wyjścia. Cechą charakterystyczną lądowisk, w szczególności wanien hamownych jest ich mała głębokość, która pozwala najmłodszym na bezpieczne korzystanie ze zjeżdżalni. Wyróżniamy następujące typy lądowisk:
  • Wanna hamowna – część zjeżdżalni wodnej, która zatrzymuje użytkownika w pozycji zjeżdżania
  • Sofa – część zjeżdżalni wodnej, która spowalnia użytkownika na powierzchni ślizgowej i dodatkowo przenosi go na bok, z dala od drogi zjeżdżania kolejnych użytkowników
  • Sofo – wanna – połączenie wanny hamownej i sofy
  • Swobodny Wylot – konkretny basen lub obszar stanowiący część basenu ogólnego (w tym wypadku wymaga on wytyczenia specjalnej strefy lądowania, niedostępnej dla pozostałych użytkowników basenu), w którym użytkownik ląduje z końca zjeżdżalni i zatrzymuje się w wodzie.

Przy wyborze typu części końcowej zjeżdżalni, która pozwoli na lądowanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników (np. projekt, rodzaj zjeżdżalni, prędkość) oraz fakt, że rozwiązanie to będzie mieć wpływ na pewne kwestie (np. ocena ryzyka, sposób obsługi zjeżdżalni).


 
ELEMENTY STARTOWE

Z elementu startowego, przy pomocy wmontowanych pomp, podawana jest woda na ślizg. Na elemencie startowym zazwyczaj znajduje się sygnalizacja świetlna zamontowana na obudowie startu lub obok, jako osobny element sygnalizacji. Elementy startowe występują w różnych, dowolnych kolorach, ponadto, wszystkie rodzaje elementów startowych wykonane są z laminatu tej samej klasy, co zjeżdżalnie firmy Pol – Glass.


 
KLATKI SCHODOWE

Klatka schodowa jest elementem stanowiącym połączenie komunikacyjne pomiędzy końcem, a elementem startowym zjeżdżalni. Wykonana może być ze stali bądź laminatu. Klatka stalowa najczęściej występuje w formie spiralnej, jest ocynkowana ogniowo oraz malowana systemem farb zabezpieczających. Stopnie mogą posiadać nakładki laminatowe, jak również być całkowicie wykonane z laminatu, lub blachy ryflowanej. Najczęściej stosowanym i zalecanym rodzajem pochwytu jest pochwyt wykonany ze stali nierdzewnej. Klatki laminatowe, występują najczęściej w formie spiralnej a na stopniach posiadają trak anty ślizgowy. Dzięki możliwości wykonania jej z tego samego materiału co zjeżdżalnia oraz w tym samym kolorze, wizualnie tworzy z nią jedną całość co jest na pewno rozwiązaniem bardziej estetycznym.
 

Materiały: www.pol-glass.com
Przeczytaj także:
„Brodziki dla dzieci - nawet gdy miejsce ogranicza”

www.basenprof.pl/artykuly/1565/brodziki_dla_dzieci_-_nawet_gdy_miejsce_ogranicza.html

„Mini basen - dobre rozwiązanie dla mniejszych obiektów”
www.basenprof.pl/artykuly/24/mini_basen_-_dobre_rozwiazanie_dla_mniejszych_obiektow.html

„Laminatowe brodziki to nowe możliwości dla obiektów”
www.basenprof.pl/artykuly/603/laminatowe_brodziki_to_nowe_mozliwosci_dla_obiektow.html

„Nowe zjeżdżalnie zewnętrzne – tańsza eksploatacja i wydłużenie sezonu”
www.basenprof.pl/artykuly/1146/nowe_zjezdzalnie_zewnetrzne_tansza_eksploatacja_i_wydluzenie_sezonu.html

„Przygotowanie zjeżdżalni do sezonu letniego”
www.basenprof.pl/artykuly/206/przygotowanie_zjezdzalni_do_sezonu_letniego.html

"Korki" do zjeżdżalni wodnych zapobiegają utracie ciepła na obiekcie”
www.basenprof.pl/artykuly/110/korki_do_zjezdzalni_wodnych_zapobiegaja_utracie_ciepla_na_obiekcie.html

„Innowacja i różnorodność - zjeżdżalnie wodne Pol-Glass”
www.basenprof.pl/artykuly/508/innowacja_i_roznorodnosc_-_zjezdzalnie_wodne_pol-glass.html

„Bezpieczeństwo i trwałość zjeżdżalni tylko dzięki regularnej konserwacji”
www.basenprof.pl/artykuly/166/bezpieczenstwo_i_trwalosc_zjezdzalni_tylko_dzieki_regularnej_konserwacji.html

„Przeglądy techniczne: mały wydatek - wielkie korzyści”
www.basenprof.pl/artykuly/635/przeglady_techniczne_maly_wydatek_-_wielkie_korzysci.html

„Zamknięta nie znaczy ciasna!”
www.basenprof.pl/artykuly/277/zamknieta_nie_znaczy_ciasna.html

„Radość bez adrenaliny?”
www.basenprof.pl/artykuly/261/radosc_bez_adrenaliny.html

„Naświetla i multimedia receptą na sukces pływalni”
www.basenprof.pl/artykuly/145/naswietla_i_multimedia_recepta_na_sukces_plywalni.html

„Wymiana zjeżdżalni - sposób na oszczędności i zwiększenie zysków”
www.basenprof.pl/artykuly/93/wymiana_zjezdzalni_-_sposob_na_oszczednosci_i_zwiekszenie_zyskow.html

„Potrzebujesz zmian by przyciągnąć nowych klientów?”
www.basenprof.pl/artykuly/57/potrzebujesz_zmian_by_przyciagnac_nowych_klientow.html

„Modernizacja zjeżdżalni - konieczność czy fanaberia?”
www.basenprof.pl/artykuly/28/modernizacja_zjezdzalni_-_koniecznosc_czy_fanaberia.html

zamknij

Przeczytaj także

Firma Mazur rusza z autorskim programem na YouTube
To zdecydowanie nowość w branży basenowej. Rusza seria autorskich programów Firmy Mazur. W pierwszym odcinku poznamy Wodne Place Zabaw. Seria „Wszystko co musisz wiedzieć o…” to pierwszy [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.