Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Wizualizacja www.akwaparkchelm.pl

2015-03-12
Umowa na budowę chełmskiego Aquaparku podpisana

12 marca 2015 r. Spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie podpisała umowę z firmą Skanska na budowę nowoczesnego Centrum Sportów Wodnych w Chełmie. Wartość kontraktu wynosi 33,1 mln zł brutto. Prace potrwają 18 miesięcy.

O inwestycji

W ramach przedsięwzięcia Skanska wybuduje trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdą się baseny, sauny, łaźnie, wanny z hydromasażem oraz kompleks zjeżdżalni. W obiekcie powstaną również boiska do squash’a, tory bowlingu, pomieszczenia z kręgielnią i siłownią, ścianka wspinaczkowa, gastronomia, lokale komercyjne oraz administracyjne – wymienia Dariusz Urbanik, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Zagospodarujemy też obszar wokół obiektu. Wykonamy chodniki, drogi, place, parking naziemny, nowe tereny zielone i elementy małej architektury - dodaje.

Cztery nowoczesne baseny

W obiekcie powstaną 4 niecki basenowe ze stali nierdzewnej, tj.: basen rekreacyjny, pływacki, do nauki pływania oraz brodzik dla dzieci. W ramach kontraktu Skanska odpowiadać będzie również za wyposażenie basenów.

- Basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie, o powierzchni lustra wody 322,41 m kw. i głębokości 1,2 m, wyposażymy w takie atrakcje wodne jak: sztuczna rzeka, huśtawka wodna, podwodne leżanki z masażem powietrznym, masażery karku, gejzer powietrzny, ściana wodna czy kolorowy reflektor podwodny - mówi Grzegorz Czarnik, Menadżer Projektu, Skanska.

Basen pływacki, o wymiarach 25 m x 12,5 m, powierzchni lustra wody 312,75 m kw. i głębokości od 1,35 m do 1,8 m, posiadał będzie 6 torów pływackich. Tory zostaną oznaczone zarówno na dnie, jak i na ścianach czołowych, dzięki czemu będą dobrze widoczne. Dodatkowo w basenie zamontowany zostanie opuszczany tor przeszkód. - Pasy torów zabarwimy metodą elektrochemiczną na kolor kobaltowo-niebieski – wyjaśnia Grzegorz Czarnik. - Takie elementy jak: słupek startowy, liny torowe, urządzenie falstartu oraz sygnalizację nawrotu w stylu grzbietowym wykonamy zgodnie z wytycznymi FINA (Światowej Federacji Pływackiej), co umożliwi rozgrywanie na tym basenie szkolnych zawodów sportowych - dodaje.

Trzeci basen, o wymiarach 12,5 m x 8 m, powierzchni lustra wody 100 m kw. i głębokości 1,35 m, będzie służył do nauki pływania, zaś czwarty, o powierzchni lustra wody 50 m kw. i głębokości od 0,15 m do 0,3 m, spełni funkcję brodzika dla dzieci. Skanska wyposaży brodzik w zjeżdżalnię typu „słonik” oraz atrakcję typu „wodny jeż”.

Zjeżdżalnie, „przeprawa - ruchome kamienie” i sauny

W Aquaparku powstaną cztery zjeżdżalnie typu „Anakonda”. Dwie zewnętrzne: każda o długości 85,5 m i średnicy 100 cm i 80 cm oraz dwie wewnętrzne: pierwsza o długości 29 m i średnicy 100 cm, druga, płaszczyznowa, o długości 6 m. Zjeżdżalnie wodne Skanska wyposaży w pomost startowy, ułatwiający dostęp do strefy startu, wannę hamowania czyli specjalny basen, w którym nastąpi wyhamowanie prędkości oraz ekran zabezpieczający zjeżdżających przed wypadnięciem. Wszystkie zjeżdżalnie wodne, których fragmenty znajdować się będą na zewnątrz budynku, zostaną ocieplone.

Ponadto, w basenie rekreacyjnym, będzie można skorzystać z takiej atrakcji wodnej jak „Przeprawa - ruchome kamienie”. - Do dna niecki basenowej przymocujemy kamienie, natomiast powyżej lustra wody podwiesimy siatkę umożliwiającą chodzenie po kamieniach – mówi Dariusz Urbanik. W ramach projektu Skanska wykona również kilka rodzajów saun: parową, ziołowe, typu ruska bania, a także grotę natryskową i grotę śnieżną, hall główny saunowy, ciepłe ławy oraz akwarium cylindryczne.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zgodnie z kontraktem wszystkie baseny oznakujemy piktogramami ostrzegawczymi typu: „Dla osób umiejących pływać”, „Nie skakać do wody z krawędzi basenu” – mówi Dariusz Urbanik. Powierzchnie stref poruszania się na boso, podesty słupków startowych, stopnie schodów i drabinek, dna niecek basenów do nauki pływania, wielofunkcyjnych oraz ściany szczytowe basenów sportowych będą posiadały antypoślizgowe wytłoczenia. - Ponadto w basenach zainstalujemy specjalne, elektryczne dźwigi, dzięki którym z obiektu będą mogły korzystać również osoby niepełnosprawne – dodaje Grzegorz Czarnik.

Artystyczna elewacja

Ciekawym i charakterystycznym elementem budynku będzie dynamiczna, podwieszana elewacja inspirowana tektoniką skały kredowej - lokalnego bogactwa naturalnego Chełma. Na elewacji Skanska wykona dekoracyjne elementy z artbetonu czyli barwionej masy betonowej. Swoją formą i estetyką dekoracja nawiązywać będzie do płyt kredowych oraz sztucznych skał. Zróżnicowany kształt, niepowtarzalne załamania oraz użyte jasne i stonowane barwniki artbetonu podkreślą naturalny charakter elewacji. Elementy imitujące podziały tektoniczne wykonane będą z siatki aluminiowej, cięto ciągnionej w kolorze czarnym z zielonym refleksem – wyjaśnia Dariusz Urbanik.

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada duże doświadczenie w realizacji obiektów sportowych. Są to stadiony, hale sportowe i baseny. Wizytówką naszej firmy z tego zakresu budownictwa jest spełniający wymogi UEFA stadion piłkarski w Kielcach przeznaczony dla 15,5 tys. widzów. Kryta pływalnia i hala sportowa w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale jest natomiast miejscem krajowych i międzynarodowych imprez sportowych.

Ważne miejsce wśród naszych realizacji zajmuje Tor Regatowy Malta w Poznaniu, na którym odbywają się mistrzostwa Europy i świata w kajakarstwie i wioślarstwie oraz 600-metrowy tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - najnowocześniejszy obiekt tego typu na świecie. Wśród naszych projektów, z obszaru budownictwa sportowego, jest wiele basenów, m.in. w Radomiu, Poznaniu, Zamościu, Ozorkowie, Łasku, Łodzi, Leżajsku, Rzeszowie, Głogowie Małopolskim, Lesznie i Oleśnicy. Do najnowszych realizacji należą Aquapark w Siedlcach, baseny w Lesku, Kolbuszowej, Dębicy i Pustkowie oraz Park Wodny „Stawy” w Starym Sączu.

Jesteśmy także wykonawcą centrów o charakterze rehabilitacyjnym i rekreacyjnym. Zrealizowaliśmy je m.in. w Strzyżowie i Tychach. Wśród naszych realizacji znajduje się Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Zielonej Górze oraz Kaliszu i Wągrowcu.

Autor: Anna Strożek – Skanska S.A.
Materiały: www.skanska.pl

zamknij

Przeczytaj także

Trwa nabór do Programu Sportowa Polska - edycja 2024
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras ogłosił Program Sportowa Polska, którego celem jest rozwój lokalnej infrastruktury sportowej. Środki finansowe przeznaczone na realizację programu w 2024 roku to 200 mln zł, [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.