Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Aktualnościwięcej aktualnościOstatnie posty na forum:

Ostatnie komentarze:
 • 2021-11-25 07:53:57 - Jacedk
  To prawda że tej części rekreacyjnej wydaje się trochę mało. Przy wydatkowaniu tylu środków trzeba myśleć o rekreacji i o klientach którzy nie koniecznie chcą [...]
 • 2021-11-24 08:49:55 - Mariusz
  A co w tym dziwnego? korzystanie z obiektu (nie wyłącznie basenu sportowego) wyliczane jest na podstawie kilku zmiennych, m.in. szafek ubraniowych - wszystko to projektowane [...]
 • 2021-11-22 08:51:04 - w2
  326 m pow. wody w tym 312,5 m to basen sportowy na którym może pływać max 48 osób 120 osób na 326 m to rekord świata gratulacje dla urzędników ratusza

 • Wizualizacje Parku Wodnego w Tychach
  Dodaj komentarz
  5
  2013-10-16
  Pierwszy w Polsce aquapark zasilany ekologicznie
  Do jesieni 2016 r. w Tychach (Śląskie) ma powstać aquapark, który - dzięki wykorzystaniu biogazu z miejscowej oczyszczalni ścieków - będzie niemal samowystarczalny energetycznie. Warta w sumie blisko 100 mln zł inwestycja ma być sfinansowana m.in. z obligacji.

  "Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, zarówno gdy chodzi o sposób zaopatrzenia w energię, jak i proponowany mechanizm finansowania. Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji są już bardzo zaawansowane" - powiedział we wtorek prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak.

  Ta samorządowa spółka ma być inwestorem w tym przedsięwzięciu. Zarządza ona tyską oczyszczalnią ścieków, gdzie od kilku lat z osadów ściekowych i innych odpadów wytwarzany jest biogaz, służący do produkcji ciepła i prądu. Wydziela się go średnio ok. 12 tys. m. sześć. na dobę, co wystarcza do zaopatrzenia w energię całej oczyszczalni; nadwyżka jest sprzedawana do sieci.

  "Aby dodatkowo zasilić aquapark musimy dysponować ok. 15 tys. m sześc. biogazu na dobę. Przy odpowiednim przygotowaniu tego procesu jesteśmy w stanie to osiągnąć" - wskazał prezes. Plan zakłada, że biogazu wystarczy na zasilenie w prąd zarówno oczyszczalni, jak i aquparku, przez cały rok. Latem wystarczy także energii cieplnej, natomiast w okresie zimowym oczyszczalnia będzie zasilana w ciepło w 100 proc., a park wodny w ok. 70 proc.

  Eksperci wyliczyli, że taki sposób zaopatrzenia obiektu w energię da oszczędności przekraczające 4 mln zł rocznie. Gdyby ten koszt musieli pokryć klienci aquaparku, kosztowałoby to każdego z nich - przy zakładanej frekwencji - ok. 14 zł. "Uzyskujemy efekt zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny" - ocenił Gieleciak.

  Dla doprowadzenia biogazu z oczyszczalni do aquaparku trzeba zbudować ok. 6-kilometrowy rurociąg i rozbudować infrastrukturę na terenie oczyszczalni - w sumie ma to kosztować kilkanaście mln zł, które mają zwrócić się w trzy lata. Natomiast koszt budowy i wyposażenia samego aquaparku szacowany jest na ok. 80 mln zł. W obiekcie, oprócz strefy basenowej, rekreacyjnej i sportowej, znajdzie się też unikatowe centrum edukacyjne dla dzieci, gdzie będzie można m.in. prowadzić i obserwować doświadczenia obrazujące właściwości wody.

  Budowa aquaparku ma być w dużej części sfinansowana z poręczonych przez samorząd obligacji, które chce wyemitować Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Może to być kwota ok. 40-50 mln zł. Taki sposób finansowania uznano za szybszy i mniej sformalizowany od kredytu bankowego.

  W kolejnych 10-15 latach, w ramach tzw. umowy wsparcia, samorząd miałby przekazywać spółce rekompensatę finansową z tytułu realizowania przez nią zadań gminy w dziedzinie rekreacji i sportu. Unijne przepisy dopuszczają taki mechanizm, nie zaliczając go przy tym do kategorii pomocy publicznej.

  Umowę na projekt tyskiego aquaparku zawarto latem ubiegłego roku. Prace projektowe zakończą się do wiosny przyszłego roku, natomiast w drugim kwartale 2014 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych. Prace powinny ruszyć najdalej jesienią przyszłego roku. Otwarcie parku wodnego zaplanowano na czwarty kwartał 2016 roku. Biznesplan zakłada, że obiekt będzie odwiedzać średnio ok. 800 osób na dobę, czyli ok. 300 tys. rocznie.
  Źródło: PAP
  Materiały: www.rcgw.pl
  
  Komentarze
  Paweł Stawiany
  2013-10-16 11:54:28
  Jeżeli w obiekcie zainstalują pompy ciepła i solary oraz piec na biogaz który uzupełni pompy także w powierzchni basenowej rozbudowana będzie rekreacja z różnymi masażami wodnymi krzesłami z bocznym strumieniem -tylnym wody itp. to wierzę że obiekt przyniesie zyski.
  Odpowiedz
  Nick
  2013-10-16 12:42:16
  Przy średniej cenie biletu 11 zł. w skali roku daje to nam ok. 3100000 zł .Przestrzegając kodeks pracy myślę ze będzie problem z osiągnięciem zera. Ale pomysł O.K.
  Odpowiedz
  Jarek Pankowski
  2013-10-17 07:23:10
  Czy jest szansa na to aby obiekt był dochodowy? Myślę, że tak, pomysł na tanią energię jest OK. Jeszcze tylko dobre zarządzanie i mądry marketing, a sukces jest blisko. Wystarczy popatrzeć na sukces Uniejowa, aby utwierdzić się w przekonaniu jak ważna jest promocja takiego miejsca.
  Odpowiedz
  piotr
  2013-10-17 09:05:27
  to prawda, uniejów jest widoczny prawie wszędzie i to na pewno napędza im masę klientow. ale oni mają wody termalne, więc oferują coś więcej, niż przeciętny aquapark i tym wygrywają. ale oczywiscie zyczę powodzenia tychom.
  Odpowiedz
  Bohdan
  2013-12-03 11:34:21
  Pomysł dobry, ale ja także myślę, że będzie problem z rentownością niestety.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Kompaktowa Scrubmaster na małe, trudno dostępne powierzchnie
  Małe pomieszczenia i trudniej dostępne miejsca czyste dzięki kompaktowej szorowarce od HAKO POLSKA. HAKO POLSKA przedstawia nową, kompaktową szorowarkę Scrubmaster B3. Ta praktyczna, składana maszyna jest doskonałym [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.