Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Aktualnościwięcej aktualności

Ostatnie posty na forum:

Koronawirus . zamykanie pływalni . - wysłana przez Misza
W sytuacji, gdy na basenie będzie mogło przebywać jednocześnie tylko kilka osób pociąga za sobą realne widmo bankructwa, a pamię...
Automat basenowy - wysłana przez Grzegorz W.
W zależności od przeznaczenia basenu wymagania mogą być zróżnicowane.Dla basenu użytkowanego komercyjnie wiążące będą wymagania ...
wentylacja hali basenowej - wysłana przez Schodyvom
Ale chyba juz znalazlem
Ostatnie komentarze:
 • 2020-06-02 12:06:29 - bastek
  Jak ktoś ma orientację nt. rynku basenowego to wie, że Trzy Fale na skutek zaniedbań wiele lat temu borykał się przez kolejne lata z walką o tą inwestycję. Jak wiadomo [...]
 • 2020-06-01 11:36:46 - pływalnia
  W sumie wytyczne są krótkie i jasne. I chyba jest lepiej, niż się spodziewaliśmy, bo wcześniej mówiło się o 1/3, lub 1/4 obłożenia. Połowa to nadal zbyt mało, żeby w [...]
 • 2020-05-29 17:02:36 - Bartek
  Zamówili, zapłacili i jest zbędne? Nie używali? Kto na coś takiego pozwala? A może kupili nie to co trzeba? Tak czy inaczej "ręce opadywują"

 • Urząd Miejski w Słupsku - foto - UM Słupsk
  Dodaj komentarz
  0
  2016-01-19
  Słupsk przegrał sprawę o odszkodowanie
  Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił w poniedziałek (18.01.2016r.) powództwo miasta Słupsk przeciwko firmie Bud-Invent, która nadzorowała w mieście budowę Aquaparku przez głównego wykonawcę. Samorząd domagał się od spółki zapłaty ponad 720 tys. zł. Dodatkowo sąd obciążył miasto Słupsk kosztami procesu w wysokości ponad 7,2 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

  Jak powiedziała w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Małgorzata Leśniewicz, kluczowy w sporze między miastem a spółką był termin, do którego firma miała wykonywać swoje obowiązki wobec samorządu.

  „Umowa między stronami została zawarta na czas określony, tzn. do 31 grudnia 2012 r. i po tym czasie umowa wygasała. Strona pozwana umówiła się, że będzie pełnić rolę inżyniera kontraktu przy realizacji parku wodnego. Jej rola polegała na kompleksowej obsłudze zamawiającego przy tej inwestycji” – wyjaśnił sąd.

  Sędzia dodała, że jednocześnie miasto określiło wraz z Bud-Invent datę zakończenia budowy Aquaparku na koniec czerwca 2012 r.

  „To był przewidywany termin, który mógł ulec przedłużeniu. Niemniej jednak nie może być tak, że - jak wskazywała strona powodowa - pozwana spółka winna była świadczyć te usługi cały czas, bez aneksowania tej umowy. Doszłoby bowiem do tego, że pozwany musiałby świadczyć swoje usługi bezterminowo” – podkreślił sąd, odrzucając pozew samorządu.

  Prezes Bud-Invent Cezary Wąsowski powiedział: „Nie będę komentował nieprawomocnych wyroków, ta sprawa komentuje się sama”.

  Zastępca prezydenta Słupska Marek Biernacki zapowiedział, że miasto złoży odwołanie od wyroku.

  - Domagaliśmy się zadośćuczynienia za nienależyte wykonanie umowy. Nasze przekonanie jest takie, że inżynier kontraktu zachował się nieprofesjonalnie i w dużym stopniu jest odpowiedzialny za to, co dziś mamy, czyli impas na tej budowie. To była kwestia wielu zaniechań i niefachowego prowadzenia nadzoru nad tą budową – powiedział dziennikarzom.

  Jak tłumaczył PAP dwa tygodnie temu jeden z pełnomocników powoda Szymon Koterba, roszczenie miasta Słupsk wobec warszawskiej firmy Bud-Invent wynikało z "naliczonych kar umownych związanych z niewłaściwym wykonywaniem umowy przez inżyniera kontraktu".

  Główny spór prawny ws. niedokończonego Aquaparku w Słupsku toczy się między samorządem a Termochemem.

  Zgodnie z wyrokiem sądu arbitrażowego działającego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który zapadł w końcu maja 2015 r., Słupsk w pierwszej połowie lipca miał wypłacić Przedsiębiorstwu Remontowo-Budowlanemu Termochem sp. z o.o. 24,5 mln zł.

  Firma argumentowała, że wykonała przy Aquaparku dodatkowe prace, które (wraz z odsetkami) miały taką wartość. Samorząd nie zgadzając się z tym roszczeniem złożył skargę.

  W czerwcu 2015 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku wstrzymał bezterminowo wykonanie wyroku sądu arbitrażowego. To postanowienie sądu zaskarżył Termochem. Niezależnie od zażalenia, spółka wniosła o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi sądu arbitrażowego.

  Odpowiadając na wniosek Termochemu o nadanie klauzuli wykonalności, gdański sąd zawiesił rozpoznanie tego wniosku do czasu rozstrzygnięcia sprawy dot. skargi miasta Słupsk o uchylenie wyroku sądu arbitrażowego.

  W sprawie budowy parku wodnego, oprócz sporu między Termochemem a miastem Słupsk, toczy się przed sądami jeszcze kilka innych postępowań, są wśród nich m.in. żądania finansowe podwykonawców Termochemu.


  Budowa Aquaparku w Słupsku zaczęła się w maju 2011 r., a decyzje w tej sprawie podejmował samorząd poprzedniej kadencji. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do czerwca 2012 r. Budowa, na którą samorząd dostał dotację unijną, przedłużała się, a w styczniu 2013 r. wstrzymano ją całkowicie: ratusz zerwał umowę z wykonawcą z powodu opóźnień.

  Dotąd na inwestycję wydano ok. 56 mln zł. Samorząd Słupska szacuje, że prace zaawansowane są w mniej więcej 75 proc.

  Władze Słupska prowadzą obecnie rozmowy z sześcioma firmami nt. koncepcji dokończenia budowy obiektu. Spółki zgłaszały się od września ub.r., kiedy magistrat ogłosił, że szuka inwestora, który podejmie się sfinalizowania inwestycji.

  Żadna z firm nie zaproponowała kupna niedokończonego obiektu. Niektóre z nich chcą tylko dokończyć budowę, inne – wraz z zakończeniem inwestycji deklarują chęć późniejszego zarządzania Aquaparkiem.

  Do końca marca 2016 r. władze Słupska mają wybrać najlepszą koncepcję i przedstawić ją (wraz z pozostałymi) radnym, którzy podejmą ostateczną decyzję co do przyszłości inwestycji.

  "Realne wydaje się wszczęcie dokończenia Aquaparku w styczniu 2017 r. Potrzebne będzie jeszcze m.in. przeprojektowanie tej inwestycji. Wstępne szacunki kosztów dokończenia inwestycji wynoszą ok. 17 mln zł. Dziś koszty utrzymania Aquaparku od czasu zejścia wykonawcy z budowy - tj. dozorowanie, ogrzewanie, naprawianie nieskończonego dachu - wynoszą ok. 300 tys. zł rocznie" - wyjaśnił dziennikarzom Biernacki.
  Przeczytaj także:

  „6 pomysłów na dokończenie słupskiego Aquaparku”
  - www.basenprof.pl/aktualnosci/862/6_pomyslow_na_dokonczenie_slupskiego_aquaparku.html

  „Słupsk ogłasza konkurs na partnera w budowie Aquaparku” - www.basenprof.pl/aktualnosci/764/slupsk_oglasza_konkurs_na_partnera_w_budowie_aquaparku.html

  „Słupsk przygotuje 5 wariantów ws. ratowania Aquaparku” - www.basenprof.pl/aktualnosci/706/slupsk_przygotuje_5_wariantow_ws_ratowania_aquaparku.html

  „Są wyroki skazujące przy budowie Trzech Fal” - www.basenprof.pl/aktualnosci/690/sa_wyroki_skazujace_przy_budowie_trzech_fal.html

  „Wstrzymanie wyroku dla Słupska” - www.basenprof.pl/aktualnosci/684/wstrzymanie_wyroku_dla_slupska.html

  „Słupsk prosi rząd RP o pomoc” - www.basenprof.pl/aktualnosci/681/slupsk_prosi_rzad_rp_o_pomoc.html

  „Spór o dach, wyrok sądowy to kolejne problemy Słupska” - www.basenprof.pl/aktualnosci/668/spor_o_dach_wyrok_sadowy_to_kolejne_problemy_slupska.html

  „Czy Słupsk zrezygnuje z Aquaparku?” - www.basenprof.pl/aktualnosci/552/czy_slupsk_zrezygnuje_z_aquaparku.html

  „Mieszkańcy zrzucą się na słupski Aquapark?” - www.basenprof.pl/aktualnosci/530/mieszkancy_zrzuca_sie_na_slupski_aquapark.html

  „Śledztwo ws. słupskiego Aquaparku od nowa” - www.basenprof.pl/aktualnosci/403/sledztwo_ws_slupskiego_aquaparku_od_nowa.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Sika - posadzka w saunach, sali fitness i siłowni
  W Kątach Wrocławskich na nowo wybudowanym Osiedlu Dębowe powstał Klub Fit 4 Living Fitness & Gym. Na terenie obiektu znajduje się siłownia, sala do zajęć fitness, dwie sauny połączone ze strefą relaksu, gabinet rehabilitacyjny [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.
  Park Wodny Trzy Fale chce sprzedać w atrakcyjnej cenie nieużywany elektrolizer MZE 1500 produkcji Dinotec - więcej szczegółów