Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


Wizualizacja parku wodnego na zbiorniku Jagniówka - projekt 55architekci

2016-01-19
Parki wodne po byłych żwirowniach
Ten pomysł ma taki rozmach, że inicjatorzy boją się mówić ile może kosztować. Jeśli jednak Pojezierze Tarnowskie wypali i uda się w zapowiadany sposób wykorzystać zbiorniki po żwirowniach do rekreacji, to może być turystycznym hitem nie tylko na wschodzie Małopolski.

Projekt Pojezierza Tarnowskiego opiera się na wykorzystaniu co najmniej 18 zbiorników po żwirowniach na terenie gmin Borzęcin, Szczurowa, Wierzchosławice, Radłów, Żabno, Lisia Góra oraz zbiornika retencyjnego na terenie gminy Radgoszcz.

Jak jednak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków dr hab inż. Anna Ostręga z krakowskiej AGH, która koordynuje Pojezierze Tarnowskie, ten projekt wykracza poza standardowe przekształcenie zbiorników po żwirownie w kąpieliska. Zarówno w formie pomysłów zagospodarowania tych terenów, ale także w połączeniem wodnego wypoczynku z walorami regionu.

Stąd pomysł stworzenia Szlaku Groteski w nawiązaniu do Sławomira Mrożka, który urodził się w Borzęcinie koło Brzeska czy Parku Gigantów w Dołędze gdzie bywali Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel czy Adam Asynk. Natomiast na terenie gminy Radgoszcz i Żabno, w nawiązaniu do konstruktora Jana Wnęka nazywanego polskim Ikarem, miałby powstać Wodny Park Adrenaliny.

Jak wyjaśnia Anna Ostręga, chodzi o to, żeby turyści mieli co robić na terenie Pojezierza Tarnowskiego co najmniej przez tydzień Objeżdżając poszczególne miejsca i atrakcje np. na rowerach.

Z projektem utworzenia Pojezierza Tarnowskiego duże nadzieje wiążą samorządowcy i snują co raz ambitniejsze plany. Wójt Janusz Kwaśniak z Borzęcina mówi m.in. o weakboardingu, żeglarstwie i budowie mariny. Natomiast burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka o torfowiskach, geotermii i spa.

To wszystko jednak wymaga ogromnych pieniędzy. Pojezierze Tarnowskie powstanie jedynie w przypadku dofinansowania w tym przede wszystkim unijne, ale także wsparciu biznesu prywatnego. Projekt zainteresował m.in. Adama Flagę z podtarnowskiego Skrzyszowa. „Myślę o geotermii, zdrowotności, rekreacji”. Ale wszyscy podkreślają, że jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

Zmianą księżycowego krajobrazu, który powstaje po zakończeniu eksploatacji żwirowni są zainteresowani też ich właściciele. „Chełmy przy tych zbiornikach zrobić ładną rekultywację, a później coś dla ludzi” - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, Krzysztof Kochanek, który działa na terenie Żabna oraz Lisiej Góry.

Jeśli Pojezierze Tarnowskie załapie się na dofinansowanie to pierwszy etap projektu i przekształcenie części zbiorników, mogłoby nastąpić za 3 lata. Ale na decyzje o dofinansowaniu przyjedzie nam poczekać prawdopodobnie do przyszłego roku.

Bez względu na to, w przyszłym roku, pomiędzy zbiornikami na terenie gminy Szczurowa i Borzęcin ma powstać ścieżkę przyrodniczą. Co ma być oswajaniem terenu po przemysłowego i zapowiadać powstanie Pojezierza Tarnowskiego.
Źródło: UM Tarnów, www.radiokrakow.pl

zamknij

Przeczytaj także

Sauna fińska - jak korzystać
Sauna fińska jest nie tylko zabiegiem ciepło leczniczym, lecz także środkiem higieniczno-profilaktycznym. Polega na naprzemiennym przegrzewaniu i ochładzaniu całego ciała. Jest doskonałym czynnikiem hartującym i pielęgnującym [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.