Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]
 • 2022-04-27 00:21:04 - Zibi62
  Dziękuję wszystkim za cierpliwe wysłuchanie. Zapraszam do współpracy

 • Zarządzanie taryfami
  Dodaj komentarz
  3
  2013-12-04
  Kasa bez "przecieków" - POSitive ESOK
  Obiekty basenowe, aquaparki, baseny, pływalnie to podmioty niczym nie różniące się w funkcjonowaniu od zwykłego przedsiębiorstwa. Większość tych podmiotów powstała dzięki inicjatywie władz lokalnych, samorządów i jest przez nie zarządzana, włącznie z dofinansowaniem. Obiekty basenowe z natury obarczone są wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, ale również wysokimi stratami związanymi z "dziurawym" Elektronicznym System Obsługi Klienta będącym pożywką dla "szarej strefy" wśród personelu. Wbrew pozorom pokusa jest duża. Im obiekt jest bardziej rozbudowany, świadczący szeroką paletę usług (poza podstawową funkcją) np. sklep firmowy, bar, bar mokry, siłownia, fitness, SPA - tym trudniej zarządcy obiektu kontrolować prawidłowy przepływ gotówki.

  Wiadomo, że najbardziej zaufany i sprawdzony personel nie będzie gwarancją na wyeliminowanie "szarej strefy". Do tego zadania został stworzony system ESOK.

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, firma LSI Software S.A. mająca swoją siedzibę w Łodzi, opracowała najbardziej zaawansowany, posiadający wiele kluczowych narzędzi Elektroniczny System Obsługi Klienta (ESOK).

  W czym tak naprawdę tkwią szczegóły?
  POSitive ESOK jest narzędziem modułowym wykorzystującym zaawansowane technologie raportowania, ale również sposoby sprzedaży, które mocno pilnują przepływu gotówki z różnych kanałów - Internet, strona WWW, zakupy dokonywane za pomocą smartfonów.

  Weźmy pod uwagę np. zajęcia aqua aerobiku. Są to zajęcia z ograniczoną liczbą uczestników i trenerem prowadzącym. Zapisy zazwyczaj prowadzone są w kasie dedykowanej. W POSitive ESOK jest możliwość prowadzenia dystrybucji biletów za pomocą przedsprzedaży z rezerwacją miejsca za pomocą strony www lub smartfonu. Reasumując, klient zapisując się na zajęcia aqua aerobiku dokonuje rezerwacji wraz z przedsprzedażą - czyli płatnością elektroniczną. Dokonując takiej formy płatności, rezydent obiektu ma pewność, że rezerwacja będzie opłacona bez ryzyka tzw. "pustych rezerwacji", a wolne miejsca na tego typu zajęciach mogą być wykorzystywane w 100%. Klient może wydrukować sobie bilet w domu, przyjść z nim do kasy, bądź zakupiony bilet okazać na smartfonie w formie elektronicznej i otrzymać w kasie wyróżniony transponder w postaci zegarka na rękę. Trener prowadzący może weryfikować transpondery i raportować liczbę uczestników. W przypadku wątpliwości może to przeprowadzić kierownik obiektu.

  Wartość sprzedaży zarówno na basenie, SPA (w hotelu) czy restauracji jest ściśle kontrolowana poprzez moduły OLAP (raportowe), powiązane z gospodarką magazynową. Weryfikacja zasobów i wykorzystania ich do odpowiednich receptur umożliwia prowadzenie zestawień przychodów i rozchodów wg najmniejszej jednostki rozliczeniowej.

  Ta opcja szczególnie doceniana jest przez obiekty wyposażone w gabinety SPA. W tych miejscach podczas prowadzonych zabiegów często używane są kosmetyki z tzw. "wyższej półki", których kilogramowe opakowanie (np. balsamu do masażu) może przekraczać wartość tysiąca złotych. Zatem każde 100 gram balsamu to ponad 100 złotych. Zrównoważone bilansowanie wydawania receptur zabiegowych to klucz do poprawnego funkcjonowania gospodarki magazynowej oraz prawidłowego wydawania kosmetyków. Informacje o produktach wykorzystywanych podczas zabiegów może uzyskać również klient na tzw. infoterminalach oferowanych przez LSI Software.

  Poza wysokim standardem świadczonych usług, kluczem do sukcesu LSI Software jest szeroka gama zintegrowanych produktów: oprogramowanie dla gastronomii, hotelu, SPA - pracujących w jednej bazie danych, z możliwością generowania jednego rachunku dla wszystkich sprzedanych usług podczas pobytu w obiekcie (np. nocleg, kolacja, zabiegi kosmetyczne). Jest to model sprzedaży powszechnie znany i stosowany z powodzeniem na zachodzie Europy. W Polsce został wprowadzony oraz zintegrowany z platformą lojalnościową blue pocket, wspomagającą sprzedaż biletów i usług w obiektach. To pionierskie rozwiązanie na polskim rynku.

  Chcielibyśmy nadmienić, że w system tego typu firma LSI Software wyposażyła w Polsce między innymi: Termy w Uniejowie, Aqua Zdrój w Wałbrzychu, czy też jeden z większych obiektów o dużej różnorodności oferowanych usług - Wrocławski Park Wodny.
  Autor: Krzysztof Skibiński, Project Manager LSI Software
  Materiały: www.lsisoftware.pl
  Przeczytaj także: "Szara strefa na basenie"
  www.basenprof.pl/artykuly/60/szara_strefa_na_basenie.html
  
  Komentarze
  Poznaniak
  2013-12-06 12:55:41
  Podobno coraz więcej osób używa smartfonow, ale nie jestem przekonany, czy nasi klienci rzeczywiscie w ten sposób chcieliby płacic za zajęcia...
  Odpowiedz
  Konrad
  2013-12-10 22:38:45
  Zajecia aqua aerobiku są grupowe, a co z nauką pływania, gdy wchodza pojedyncze osoby, bo te najtrudniej wyłapać?
  Odpowiedz
  Sandra
  2013-12-18 11:30:13
  Zajęcia aquaaerobiku mogą też być prywatne, wtedy wystarczy wynajmować cześć basenu osobie prowadaącej, a ona we własnym zakresie zbiera chetnych uczestnikow, który płacą jej za zajęcia. Kwestia tylko, w jaki sposób uczestnicy wejdą na basen - gdy istnieje możliwosc osobnego wejścia to ok, ale gdy wejście jest jedno, to chyba musiałby to być jakiś rodzaj biletu grupowego, ale wydawanego osobno, bo przecież nie wszyscy równocześnie przychodzą na pływalnię.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  ZAMKNIĘTE - Jakie zadania zaplanować dla kierownictwa, marketingu, księgowości, kas?
  Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu z cyklu propozycji na efektywne zaplanowanie pracy w obiektach. ZAMKNIĘTE – taki napis widzimy na drzwiach obiektów wszystkich naszych klientów. Na [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.