Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Prace związane z przygotowaniem dna
  Dodaj komentarz
  0
  2013-06-06
  Remont starej niecki basenowej - jak to zrobić?
  W ostatnich latach powstało wiele nowych obiektów basenowych a istniejące od lat straciły znacznie na atrakcyjności. Z tego względu zachodzi konieczność podejmowania kroków zmierzających do poprawiania walorów funkcjonalnych oraz estetycznych. Wszyscy wiemy, że na basenie najważniejsza jest woda, jednak nawet najlepszej jakości woda w starej i nieatrakcyjnej niecce nie zachęca do pływania. Co zatem można zrobić by zaradzić powyższym problemom?

  Funkcjonujące obiekty posiadają baseny wykonane w różnych technologiach. Są to klasyczne baseny żelbetowe z okładziną ceramiczną, wykładane folią bądź malowane, spotykamy także baseny stalowe zabezpieczone powłokami malarskimi. Stare zniszczone płytki z ubytkami w fugach czy pozbawiona koloru folia oraz łuszcząca się farba to niezbyt przyjemny widok. Można temu skutecznie i szybko zaradzić.

  Dla wielu obiektów basenowych stanowiących zaplecze sportowe dla szkół i grup zorganizowanych ważne jest zapewnienie ciągłości pracy obiektu. Przeważnie przerwa technologiczna występuje

  w okresie wakacji szkolnych. Okazuje się, że w tym krótkim czasie można wykonać nową nieckę basenu sportowego gotową do eksploatacji na 1-go września. Jak tego dokonać?

  Szybkim, trwałym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest wykonanie w obrębie starej niecki żelbetowej nowej konstrukcji w technologii stali nierdzewnej. Jako elementy wsporcze wykorzystuje się wówczas żelbetową konstrukcję starej niecki, do której montowane są profile będące podstawą do montażu płyt ze stali nierdzewnej. W dnie basenu osadzane są kanały napływowe o wysokości ok. 15 cm i właściwie tylko w obrębie dna zmniejszamy nieco pojemność basenu. Wypłycenie to jest jednak rekompensowane przez konstrukcję rynny przelewowej, której dno wparte jest na poziomie zbliżonym do poziomu plaży basenowej.

  Wykonana w tej technologii niecka jest bardzo trwała w 100% szczelna i bardzo estetyczna. Przykładem takiej realizacji jest remont 25m basenu na pływalni w Słupsku wykonany przez firmę ANCHEM z Połczyna Zdroju. Firma specjalizuje się w wykonywaniu instalacji technologicznych parków wodnych, pływalni oraz basenów hotelowych i prywatnych w całym kraju. Ponad piętnastoletnie doświadczenie pozwala na wykonywanie prac w sposób szybki i profesjonalny. Dzięki bardzo dobrej współpracy z firmą Berndorf, która wykonywała nieckę stalową, inwestycję tą udało się zrealizować w czasie zaledwie trzech miesięcy.

  Prace związane z remontem pływalni w Słupsku w obrębie niecki obejmowały demontaż wykładziny wykonanej z PCV oczyszczenie i wyrównanie ścian, przygotowanie konstrukcji wsporczej dla płyt stalowych, montaż kanałów napływowych, koryt przelewowych wraz z wykonaniem przewiertów przez strop, montaż okładziny stalowej ścian oraz dna. Dodatkowo w ramach remontu wykonano wymianę fug na powierzchni plaży, wyłożenie nowej okładziny ceramicznej w szatniach. Wykonano także prace związane z instalacją technologiczną obejmujące wymianę pomp obiegowych, podłączenie nowych rurociągów zasilających oraz przelewowych.

  Prace wykonano w okresie wakacyjnym tak, żeby na początek roku szkolnego obiekt był gotowy do eksploatacji. Wartość zadania inwestycyjnego wyniosła niespełna 1,5 mln złotych brutto. W efekcie tak wykonanego remontu otrzymujemy praktycznie nowy basen, który swoim wyglądem sam zachęca do tego, żeby w nim pływać.
  Źródło: www.anchem.eu
  Autor: Grzegorz Wojciul Dyrektor ds. Technicznych w firmie Anchem
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Jeden z najambitniejszych projektów basenowych w Europie
  Na głęboką wodę - Forma Fabrica bierze udział w wykonaniu jednego z najambitniejszych projektów basenowych w Europie. Mowa o basenie Deepspot w powstającym największym w Europie Wschodniej kompleksie basenowym [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.