Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-08-01 15:02:45 - szczupły
  czego brakuje,żeby zacząć budowe boiska treningowego ks borek
 • 2022-07-28 13:49:00 - mag
  Dobra akcja - ludzie zbyt mało wiedzą o prawidłowym korzystaniu z wodnej rekreacji. Wchodząc na basen, czy plażę zupełnie wyłączają myślenie.
 • 2022-06-12 17:57:20 - stary zawiedziony kibic
  Pamiętam borek w trzeciej lidze trenerów mieczysława kolasę , adama wapięnnika ,władysława zaworę to były czasy . ŁZA SIĘ W OKU KRĘCI. Chciałbym doczekać takich [...]

 • ZPM
  Dodaj komentarz
  7
  2013-12-11
  Mieszacz statyczny - niezbędny element systemu uzdatniania wody basenowej
  Zintegrowany system uzdatniania wody DAISY to zestawienie kilku specjalnie dobranych, oryginalnych produktów. W poprzednim artykule o systemie DAISY omówiono różnice między tradycyjnym złożem piaskowym a nowoczesnym aktywowanym złożem szklanym AFM. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kolejne urządzenie wchodzące w skład zintegrowanego systemu uzdatniania wody - ZPM.
  Czym jest ZPM?

  Nazwa tego urządzenia jest skrótem od "Zeta Potential Mixer" - mikser potencjału zeta. ZPM jest mieszaczem statycznym do wprowadzania takich produktów jak: APF (koagulant i flokulant), ACO (Aktywny Utleniacz Katalityczny) czy NoPhos (koagulant usuwający fosforany) oraz do kawitacji wody. Mieszacze produkowane są ze stali nierdzewnej do wody słodkiej i tytanu lub tworzywa sztucznego do stosowania w środowisku morskim.
  ZPM mocowany jest kołnierzowo w układzie rur. Woda poddana jest kawitacji i wirowaniu z dużą prędkością, co wspomaga zabijanie pasożytów. ZPM przyczynia się także do spadku potencjału zeta w wodzie, co powoduje flokulację cząstek stałych i jednocześnie zwiększa potencjał utleniania redox, a woda podlega "samo-sterylizacji".
  Cząsteczki wody są rozrywane w wyniku zjawiska kawitacji - tworzą się nanopęcherzyki. Wspomaga to dezynfekcję wody. Im większa różnica ciśnienia na ZPM, tym silniejsza kawitacja. W reakcji tej nie następują straty energii, ponieważ jest ona oddawana do wody w postaci ciepła.

  Jak działa ZPM?

  Zainstalowany przed filtrem: optymalizacja koagulacji i flokulacji

  ZPM wzmacnia reakcje koagulacji i flokulacji w celu konwersji i wytrącania rozpuszczonych składników na małe cząstki. Reakcje kawitacji zapewniają idealne mieszanie i turbulentne środowisko niezbędne do koagulacji z wykorzystaniem APF i NoPhos. ZPM neutralizuje ładunki elektryczne (potencjał zeta) na rozpuszczonych substancjach chemicznych i małych cząstkach, aby niektóre zostały naładowane dodatnio, a niektóre ujemnie. Przeciwne ładunki przyciągają się, co wywołuje koagulację i flokulację. Gdy potencjał elektryczny spadnie do poziomu neutralnego, rośnie potencjał redox utleniania wody nawet o 100 mV, a woda zaczyna skutecznie oczyszczać się sama bez chemikaliów.

  Zainstalowany za filtrem skutkuje mechaniczną dezynfekcją i staje się barierą dla rozwoju bakterii.

  Nano-pęcherzyki powstałe poprzez kawitację są tutaj najbardziej przydatne. Będą one przyciągane do powierzchni ciał stałych, takich jak bakterie, wirusy, zarodniki i pierwotniaki. Nanopęcherzyki przylegają do powierzchni, gdzie następnie implodują. Uwalniana energia powoduje powstanie otworu w błonie komórkowej patogenu. Bakterie lub pasożyty ulegają destrukcji lub też powstały otwór pozwala na penetrację chloru.

  Rys. 1 - Proces implozji nanopęcherzyków

  Bakterie i inne czynniki chorobotwórcze są inkubowane na powierzchni piasku w filtrach ze złożem piaskowym, na ściankach zbiornika wyrównawczego i każdej powierzchni będącej w kontakcie z wodą. Śliski nalot na płytkach to nie osady tłuszczowe, ale cienka niewidoczna warstwa bakterii. Niektóre patogeny (np. Cryptosporidium) oraz kolonie bakterii chronione przez biofilm są bardzo odporne na działanie chloru. ZPM rozbija te kolonie i umożliwia dezynfekcję wody przez chlor zanim woda dotrze do basenu. Kolonie bakterii mogą przeżyć kilka minut do kilku godzin, bakterie z rozbitych przez ZPM kolonii mogą przetrwać tylko około 30 sekund.

  Jak używać ZPM?

  Im większa różnica ciśnienia w ZPM, tym silniejsza kawitacja. ZPM umieszczony przed filtrem powinien być elektrycznie uziemiony. ZPM przed filtrem należy dobrać tak, aby spadek ciśnienia nie przekraczał 0,3 bara dla filtrów działających przy przepływie 30 m/h. Nadal powinno być możliwe wypłukiwanie filtrów przy przepływie 40 - 50 m/h przez pompowanie wody przez ZPM. W tym celu korzystnie jest wykonać by-pass ZPM wykorzystywany do przepływu wody podczas płukania złoża.
  ZPM za filtrem należy dobrać tak, aby uzyskać spadek ciśnienia pomiędzy 0,3 i 0,5 bara, wyższy spadek ciśnienia zwiększa kawitację i poprawia dezynfekcję. Spadek ciśnienia 0,5 bar dezynfekuje wodę i wzmacnia bakteriobójcze i pasożytobójcze działanie chloru, zanim woda powróci do basenu.

  Filtry piaskowe inkubują i generują kolonie bakterii. W rzeczywistości głównym źródłem bakterii w basenie jest filtr piaskowy a nie kąpiący się ludzie. Podobnie jak warstwa biologiczna, kłaczki bakteryjne są dużymi koloniami bakterii rzędu kilku milionów utrzymywanych razem za pomocą alginowej spoiny. Alginian chroni bakterie przed chlorem przez kilka minut do kilku godzin. AFM® nie inkubuje bakterii, chociaż bakterie mogą wciąż rozwijać się wewnątrz powłoki filtra, w dyszach i w przewodach. Umieszczony za filtrem ZPM rozbija kolonie bakteryjne na poszczególne bakterie, co umożliwia ich zabicie przez chlor zanim woda dotrze do basenu.
  Zainstalowanie tego elementu nie wymaga dużego nakładu kosztów, ani przebudowy instalacji. Idealnie wpasowuje się w istniejący system. Zaprezentowane urządzenie poprawia wydajność instalacji uzdatniania wody basenowej, pozwala na obniżenie kosztów związanych z dezynfekcją wody oraz co najważniejsze, eliminuje źródło szeregu problemów na obiekcie basenowym - usuwa kolonie bakterii w systemie filtracji wody.
  Opracowanie: Dominika Mazur, Firma Mazur Sp. z o.o. Sp.k.
  Przeczytaj także: "Piasek kontra AFM - złoża filtracyjne w systemie uzdatniania wody" - www.basenprof.pl/artykuly/90/piasek_kontra_afm_-_zloza_filtracyjne_w_systemie_uzdatniania_wody.html
  
  Komentarze
  b.w.
  2013-12-11 14:34:55
  Coraz bardziej intryguje mnie ten system. O czym będzie w kolejnej odsłonie?
  Odpowiedz
  Paweł
  2013-12-12 08:05:24
  B.W. ma rację, ja też czytam artykuły p.Dominiki z dużym zaciekawieniem. Aktywne szkło bardzo mnie zainteresowało, próbowałem odszukać jeszcze innych artykułów na ten temat, bo p. Dominika nie dała się namówić na podanie choćby przybliżonej ceny na portalu. Mam jednak nadzieję, że będzie można dowiedzieć się czegoś więcej na Budmie.
  Odpowiedz
  Dominika
  2013-12-12 18:54:30
  Szanowni Państwo, artykuł ma na celu przedstawienie produktu w skróconej formie. Jeśli intryguje Państwa któryś z elementów zintegrowanego systemu uzdatniania wody, w każdej chwili odpowiemy na Państwa pytania w formie mailowej lub telefonicznej. Mam nadzieję, że pozytywnie zaskoczymy Państwa na BUDMIE w tym zakresie. Pisałam już o Aktywowanym złożu filtracyjnym AFM, a w skład systemu DAISY należą jeszcze ACO i APF. To zaledwie część naszej oferty dotyczącej uzdatniania wody.
  Odpowiedz
  P.G.
  2013-12-13 08:34:13
  Rozwiązanie wydaje się być bardzo sensowne. Zwłaszcza, że nie wymaga znacznej przebudowy istniejącego systemu uzdatniania wody.
  Odpowiedz
  Marek
  2013-12-17 10:10:17
  To, że nie trzeba wymieniać całej istniejącej instalacji, to plus, pytanie tylko czy rzeczywiście warto inwestowac w coś nowego, gdy to dotychczasowe działa bez zarzutów? Czy rzeczywiście na tym można dużo zaoszczędzić w eksploatacji?
  Odpowiedz
  Tomek
  2013-12-17 10:37:08
  Panie Marku sprawa jest oczywista. Powoli firmom basenowym brakuje rynku handlowego gdzie można uzyskać dobre marże. W związku z tym należy coś wprowadzić nowego. Ale najlepiej jak będzie to proponować tylko jedna firma w kraju. Wówczas mozna spokojnie ogłaszać przetarg na dostawę urządzenia, które produkuje NANO-PĘCHERZYK. Można dać dowolna cenę gdzyz brak jest konkurencji. Tak było np. z EASY-FLO. Korzyść z zastosowania tego systemu miała tylko i wyłącznie firma , która rozprowadzała te urządzenia oraz tabletki do tego urządzenia. Byli jedynym dostawcą w Polsce w związku z tym szantażowali inwestorów brakiem gwarancji w przypadku zastosowania środków innych firm. Obecnie system ten jest demontowany z tych pływalni.
  Odpowiedz
  M.D
  2013-12-19 07:57:04
  Panie Tomaszu, Czy innowacja technologiczna jest złym posunięciem? Można to nazywać przesytem, albo stagnacją na rynku, a można takie nowinki nazywać rozwojem branży. Jestem ciekawa, jakie ma Pan uwagi i komentarze do samej technologii.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Przechlorowanie wody basenowej
  Wielu spośród Państwa zastanawia się, z jakiego powodu wodę basenową należy od czasu do czasu przechlorować, mimo że wyniki badań mikrobiologicznych nie wskazują na występowanie skażenia. Taka praktyka uzasadniona jest z dwóch [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.