Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Realizacja Calorex baseny otwarte w Rudzie Śląskiej
  Dodaj komentarz
  0
  2017-06-27
  Calorex PRO-PAC do podgrzewu wody w pływalniach i basenach zewnętrznych
  Do ekonomicznego podgrzewu wody basenowej proponujemy zastosowanie pomp ciepła powietrze-woda brytyjskiego producenta Calorex, które są specjalistycznymi urządzeniami służącymi do ogrzewania wody zarówno w prywatnych basenach rekreacyjnych i rehabilitacyjnych, jak i w większych np. publicznych pływalniach odkrytych.

  Powietrzne pompy ciepła do ogrzewanie wody basenowej to  wysokoefektywne, bardzo ekonomiczne i wydajne rozwiązanie, które  może stanowić  główne a nawet jedyne źródło ciepła na potrzeby ogrzewania wody.  Coraz wyższe z roku na rok współczynniki grzewcze COP gwarantują niski pobór energii elektrycznej.

  Najważniejszym parametrem wpływającym na wysoką efektywność pomp ciepła w tym zastosowaniu jest temperatura górnego źródła ciepła (wody w basenie), która w praktyce nie przekracza zazwyczaj + 30oC, co gwarantuje temperaturę skraplania na optymalnym  poziomie. Ważna jest także temperatura źródła dolnego, czyli środowiska z którego pobieramy ciepło (powietrze zewnętrzne).
  Powietrzne pompy ciepła Calorex pracują efektywnie do  temperatur zewnętrznych powietrza pomiędzy od 5 do 40 OC w standardzie, a dla modeli PRO-PAC - Y nawet do -15oC, zatem gwarantują efektywne ogrzewanie wody basenowej przez większość część roku. Oczywiście zaleca się stosowanie obiegu pośredniego z roztworem glikolu na linii wodnej  jeśli pompę ciepła planuje się wykorzystywać  w okresie całorocznym.
   
  Rys. 1. Średnioroczny rozkład temperatur powietrza w Polsce

  Nawet naszym klimacie, przy ujemnych temperaturach zewnętrznych, pompa może generować zyski ciepła. Oczywiście każdego roku zdarzają się dni ekstremalnie zimne o temperaturach  poniżej -20°C. Jednak należy pamiętać, że średnio w Polsce, jest tylko kilkanaście dni w roku z temperaturą poniżej -10°C .

  Podczas mroźnych dni pompa ciepła pracuje co prawda ze zmniejszoną efektywnością ale należy pamiętać, że basen jest z reguły budynkiem dobrze izolowanym i nie ulega szybkiemu wychłodzeniu. Średnioroczny rozkład temperatur powietrza w Polsce potwierdza tylko zasadność stosowania pomp ciepła wykorzystujących powietrze zewnętrzne jako dolne źródło ciepła.


  Baseny publiczne

  Największą naszą realizacją w Polsce są baseny zewnętrzne w Rudzie Śląskiej. Jest to kompleks dwóch basenów o łącznej powierzchni lustra wody ponad 1 000 m2. Pracuje tam urządzenie PRO-PAC 70 oraz 3 pompy ciepła PRO-PAC 140, które dają łącznie możliwość dostarczenia jednocześnie ponad 400 kW ciepła do wody w basenie zewnętrznym. Stosując urządzenia Calorex zredukowano zakładane koszty podgrzewu wody o ponad 60 %.


  Baseny prywatne

  Basenowe pompy ciepła Calorex do ogrzewania wody basenowej to także małe urządzenia domowe. Typoszereg zaczyna się od mocy 8kW.PRO-PAC to gotowe do podłączenia i pracy urządzenia z zabudowanym układem chłodniczym oraz  tytanowym wymiennikiem ciepła typu freon-woda dedykowane do basenów bez wymienników i czynników pośredniczących, pozwalające na długoletnią pracę pompy ciepła z wysoką sprawnością wymiany ciepła. Ogrzewanie wody basenowej jest niezwykle proste w realizacji, bowiem wymaga jedynie podłączenia zasilania elektrycznego i obiegu hydraulicznego (nie są wymagane prace chłodnicze).

  Urządzenia pracują najbardziej efektywnie do temperatury  zewnętrznej -5oC, więc zwykle służą   do ekonomicznego ogrzewania basenów  zewnętrznych, ogrodowych i sezonowych oraz basenów wewnętrznych jako główne źródło ciepła w okresie wiosna-jesień oraz zimą oferując niski koszt uzyskania energii cieplnej w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii.


  Główne atuty powietrznych pomp  ciepła Calorex

  • 
  wydłużony okres użytkowania basenu i sezon kąpielowy
  •  podgrzewanie wody niezależnie od nasłonecznienia  daje możliwość pracy w nocy i dogrzanie wody basenowej na okres poranny
  •  dobra alternatywa w przypadku braku miejsca do zabudowania baterii kolektorów słonecznych
  •  brak możliwości przegrzewania wody w szczytowym najgorętszym okresie letnim, pompy pracują kaskadowo załączając się odpowiednio do zapotrzebowania - tej funkcji nie można osiągnąć na kolektorach słonecznych
  •  urządzenie całkowicie zautomatyzowane, prosty układ chłodniczy
  •  prostota obsługi (włącz / wyłącz)
  •  niska awaryjność i duża żywotność
  •  prosta konstrukcja, konieczne jedynie przyłącze hydrauliczne, brak rozbudowanej elektroniki, wysoka niezawodność
  •  odporność na warunki pogodowe (grad, nawałnice), niska awaryjność i duża żywotność,
  •  tytanowy wymiennik ciepła z dożywotnią gwarancją
  •  Calorex produkuje od niemal 40 lat urządzenia w Wielkiej Brytanii i Danii, gwarantując najwyższą jakość swoich produktów


  Przykładowe zastosowanie pomp ciepła Calorex typu PRO- PAC

  •  baseny zewnętrzne kąpielowe, ogrodowe, sezonowe
  •  baseny wewnętrzne jako główne źródło ogrzewania (wiosna-jesień) oraz pomocniczo do ogrzewania wody w okresie zimowym 
  •  zbiorniki wodne np.  stawy hodowlane ryb, oczka wodne
  •  baseny przy saunie (możliwość grzania i chłodzenia wody w opcji).

  Chętnie dzielimy się doświadczeniami i wiedzą na temat kosztów eksploatacji. Zapraszamy do kontaktu.

  Kontakt:

  Biuro: ul. Jasnogórska 22
  31-358 Kraków
  tel. 12 626 32 32, fax 12 626 32 33
  tel. kom. 502 069 469
  e-mail: biuro@calorex.com.pl
  www.calorex.com.pl
  Przeczytaj także:
  „Odzysk ciepła w obiektach basenowych, czyli jak generować oszczędności - centrale basenowe Calorex”
  - www.basenprof.pl/artykuly/1348/odzysk_ciepla_w_obiektach_basenowych_czyli_jak_generowac_oszczednosci_-_centrale_basenowe_calorex.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Dolphin M600 - jeszcze łatwiejsze czyszczenie basenu
  Dolphin M600 to najnowszy i zarazem najbardziej zaawansowany technicznie odkurzacz firmy Maytronics, zaprojektowany pod kątem maksymalnej wydajności czyszczenia oraz wygodnej i prostej obsługi. Dzięki aktywnym, [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.