Foto - Calorex
Osuszacze kondensacyjne
Są prostym i relatywnie tanim rozwiązaniem, które pozwala zachować komfortowe warunki korzystających z kąpieli jak również zabezpieczyć wnętrze pomieszczenia przed wykraplaniem. Niekontrolowana wilgoć w hali basenu, spa z wanną i hydromasażem, sauną czy prysznicem a nawet mocno obleganą szatnią, szybko może doprowadzić do zagrzybienia tych pomieszczeń, zniszczenia wykończenia wnętrza czy w skrajnych przypadkach okazać się nawet niebezpieczna dla elementów konstrukcyjnych.
Osuszacz ścienny DH 33
Prostota budowy tych urządzeń nie zapewnia pełnej klimatyzacji basenu czy dostarczania powietrza świeżego, ale w pewnych sytuacjach czy miejscach może skutecznie wspomagać centralę wentylacyjną (tam gdzie przestrzeń w maszynowni jest mocno ograniczona) lub zapewnić osuszanie ‘punktowe’ w miejscach najbardziej tego wymagających a pozbawionych możliwości poprowadzenia kanałów wentylacyjnych (np. przy modernizacji starego budynku czy wnętrz zabytkowych).
Przy porównywaniu osuszaczy różnych firm warto zerknąć na dane skuteczności osuszania dla różnych wilgotności w pomieszczeniu – daje to obraz ich prawdziwej mocy i możliwości, który zazwyczaj odzwierciedla cena.
Bardzo ważne by dobór urządzeń był dokonywany świadomie najlepiej przez przedstawiciela producenta na podstawie obliczeń i programów doborowych, ale również szczegółowiej analizy pod kątem konkretnego wnętrza i sposobu użytkowania.
Dzisiejsze osuszacze można jeszcze doposażać w dodatkowe nagrzewnice wodne, elektryczne, sterowniki ścienne i inne akcesoria. Należy jednak zwrócić uwagę, że prostsze i tańsze niż centrala urządzenie basenowe to jednak zawsze kompromis, bo niższa cena inwestycji oznacza brak możliwości dostarczenia świeżego powietrza czy odzysku dostarczonej na osuszanie energii do wody.
Pewnym pocieszeniem jest tutaj dodatni bilans cieplny urządzenia, które osuszając przepływające przez nie powietrze, najpierw nieco je oziębia, a potem podgrzewa więc sumarycznie dogrzewa pomieszczenie.
Osuszacz ścienny DH75 w wersji zaściennej TTW
Aby zaproponować optymalne dla danego obiektu rozwiązanie, inżynierowie Calorex biorą pod uwagę wszystkie parametry, które mogą wpłynąć na poprawną pracę urządzenia jak np.:
- powierzchnia tzw. lustra wody,
- poziom aktywności korzystających z atrakcji wodnych,
- architekturę hali basenu itd.
Jeśli dobór jest robiony odpowiednio wcześnie, dodatkowo istnieje możliwość zabudowy osuszaczy w ścianach i pomieszczeniach technicznych tak by nie szpeciły wnętrz. Ważna jest tu także redukcja hałasu. Jeśli jednak nie możemy skorzystać ze wspomnianej opcji, Calorex daje teraz możliwość malowania obudowy osuszacza ściennego w dowolnym kolorze RAL, tak by nie wyróżniała się zbytnio z otoczenia.
Osuszacz kanałowy AA 500
Osuszacze kanałowe
Kolejnymi modelami osuszaczy są duże urządzenia kanałowe np. AA 500, które posiadają możliwość tłoczenia powietrza kanałami i dostarczanie pewnej ilości świeżego powietrza. A jeszcze bardziej rozwiniętym technicznie pomysłem jest Variheat VH3 który może odzyskiwać energię osuszania do wody przyczyniając się do oszczędności i zmniejszonej pracy kotła CO do podgrzewu wody.
VH3 występuje w bardzo wielu konfiguracjach dając bardzo duże możliwości podpięcia do niego kanałów powietrza. Niedawno wyposażono go także w możliwość podpięcia go do systemu BMS (BACNet , MODBUS) oraz zdalnego sterowania smartfonem tak jak droższe i bardziej skomplikowane centrale wentylacyjne DELTA z odzyskiem ciepła do wody i powietrza, opisane w innych naszych artykułach.
Więcej informacji na stronie przedstawiciela CALOREX w Polsce: www.calorex.com.pl.
Zapraszamy do kontaktu
J P spółka z o.o.
Kraków 31-358 Jasnogórska 22
calorex@calorex.com.pl ,
tel. kom. 502 069 469 , tel. 12 - 626 32 32