Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]
 • 2022-04-27 00:21:04 - Zibi62
  Dziękuję wszystkim za cierpliwe wysłuchanie. Zapraszam do współpracy

 • Rys.1. Przykład procesu flokulacji
  Dodaj komentarz
  5
  2014-01-03
  APF i ACO - zgrany duet w optymalizacji procesu koagulacji i flokulacji
  DAISY (Dryden Aqua Integrated System) jest zintegrowanym systemem uzdatniania wody oraz zestawieniem specjalnie dobranych i oryginalnych produktów. We wcześniejszych artykułach omówiono różnice między tradycyjnym złożem piaskowym a nowoczesnym aktywowanym złożem szklanym AFM® oraz wykorzystanie mieszacza statycznego ZPM. W dzisiejszym natomiast zaprezentujemy kompleksowe rozwiązanie reagentów stosowanych do uzdatniania wody basenowej - APF i ACO.

  Koagulacja i flokulacja - o co tak naprawdę chodzi?

  Istotą procesu koagulacji jest zmniejszenie stopnia dyspersji układu koloidalnego poprzez łączenie się pojedynczych cząstek fazy rozproszonej w większe cząstki zwane aglomeratami, które dzięki swoim własnościom mogą być usuwane z wody w procesach filtracji czy sedymentacji. Właściwie prowadzona koagulacja pozwala na usuniecie koloidów hydrofilowych i hydrofobowych, które to odpowiedzialne są za występowanie w wodzie mętności czy barwy. Koagulacja nie tylko zapewnia duży stopień usunięcia zawiesin i koloidów, ale także pozwala na zasocjowanie mikrozanieczyszczeń. (A. Kowal - Oczyszczanie wody)

  W procesie flokulacji, podobnie jak to ma miejsce w przypadku koagulacji, cząstki fazy rozproszonej łączą się w większe aglomeraty - łatwe do usunięcia. Jest ona zazwyczaj poprzedzana przez procesy koagulacji, utleniania koloidu ochronnego czy zastosowanie reagentów wspomagających ten proces. Jednak najważniejszym z procesów przygotowawczych jest koagulacja. Dzięki jej wcześniejszemu zastosowaniu zostaną pokonane siły odpychania, co umożliwi bezpośrednie zderzenia między cząsteczkami zawieszonymi. Dzięki dostarczeniu dodatkowej energii do układu, zazwyczaj w formie mieszania, możemy znacznie zwiększyć liczbę zderzeń między cząsteczkami zdestabilizowanymi. (J. Nawrocki - Uzdatnianie wody)

  APF - co to jest?

  APF jest koagulantem i flokulantem o szerokim zakresie działania, dzięki czemu w procesie filtracji możemy usunąć zanieczyszczenia, a najmniejsze cząstki w procesie flokulacji, takie jak komórki skóry czy bakterie. Żaden pojedynczy koagulant ani flokulant nie jest zdolny do usunięcia wszystkich zanieczyszczeń z wody, jednak APF jest specjalnie dobraną mieszaniną 6 różnych elektrolitów i polielektrolitów, dzięki czemu potrafimy uzyskać o wiele większy procent usunięcia zanieczyszczeń.

  Związki rozpuszczone w wodzie stanowią aż do 80% zapotrzebowania na utlenianie, a stałe cząsteczki zawieszone około 20%. Wszystko, co może zostać odfiltrowane nie musi być usuwane w drodze utleniania. Prowadzona w optymalnych warunkach flokulacja, w połączeniu z wykorzystaniem złoża filtracyjnego AFM®, pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na dezynfektanty, jak również na ograniczenie powstawania ich produktów ubocznych do 80%.

  Dzięki zastosowaniu APF złoże filtracyjne AFM® może osiągnąć filtrację nominalną na poziomie 0,1 mikrona (w porównaniu do 5 mikronów bez zastosowania APF). Uzyskanie tak niskiego poziomu filtracji pozwala na całkowite usunięcie odpornych na chlor pasożytów jak Giardia i Cryptosporidium.

  W skład APF wchodzi także inny oryginalny specyfik - NoPhos. Jego zadaniem jest usunięcie fosforanów z wody. Jest on naturalnym produktem. Można go bezpiecznie wykorzystać nie tylko w basenach publicznych i prywatnych, ale także w fontannach oraz stawach czy akwariach. NoPhos jest środkiem zawierającym naładowane jony reagujące z fosforanami tworząc przy tym nierozpuszczalny osad, który można z łatwością usunąć z dna zbiornika lub też na złożu AFM®.

  ACO - co to jest?

  ACO jest aktywnym utleniaczem katalitycznym. Składa się on z mieszaniny polikrzemianów i tlenków metali. Pod wpływem działania promieniowania słonecznego lub promieniowania UV-C następuje przyśpieszenie tworzenia się rodników tlenowych i hydroksylowych. Dzieje się tak, gdy energia uwalniana w procesie przetwarzania krótkofalowego promieniowania UV-C na promieniowanie o większej długości fali powoduje podział cząsteczek wody i powstanie wolnych rodników. Posiadają one o wiele większe zdolności utleniające niż ozon i mogą całkowicie utlenić takie zanieczyszczenia jak mocznik czy chloraminy do dwutlenku węgla (CO2), wody (H2O) i azotu (N2). Takie rozwiązanie zapewnia czystą, bezpieczną i wolną od szkodliwych produktów dezynfekcji wodę. ACO w tym procesie nie jest zużywane, lecz jedynie wspomaga i wzmacnia naturalne procesy. Ponadto chroni chloryny przed fotolizą i zwiększa ich okres półtrwania, co pozawala na trzykrotnie dłuższe działanie związków chloru w basenach odkrytych. W przeciwieństwie do kwasu cyjanurowego nie zmniejsza zdolności utleniania, a poprawia bakteriobójcze działanie chlorynów.

  ACO można również stosować w basenach krytych, w których wykorzystywane jest promieniowanie UV-C. Warto wspomnieć, że zastosowanie niskociśnieniowych lamp UV pozwala na redukcję chloru związanego, natomiast wykorzystanie lamp średniociśnieniowych podwaja zapotrzebowanie na chlor. Jak wiadomo, redukcja związanego chloru ma bardzo ważne znaczenie, z uwagi na fakt, iż jego część przekształca się w o wiele bardziej szkodliwe substancje chemiczne jak chloroform i chlorek cyjanu.

  ACO jest wyjątkowym specyfikiem. W połączeniu z działaniem promieniowania UV pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na dezynfektanty i, co za tym idzie, zmniejszenie ilości ich produktów ubocznych. Natomiast stosując równocześnie APF pomaga uzyskać dwustopniową flokulację - zarówno dodatnio jak i ujemnie naładowanych cząsteczek w wodzie.

  Podsumowując, zastosowanie APF i ACO niesie ze sobą niewątpliwe korzyści. Dzięki tym specyfikom możemy w łatwy sposób poradzić sobie z wieloma problemami, z którymi spotykamy się na co dzień w instalacjach uzdatniania wody. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu filtracji, usunięcie niebezpiecznych pasożytów (Giardia, Cryptosporidium) czy w końcu ograniczenie ilości dezynfektantów i ich ubocznych produktów nie było nigdy tak proste jak dzisiaj.

  W celu zaspokojenia Państwa ciekawości zapraszamy na poznańskie targi BUDMA, gdzie na naszym stoisku oraz w trakcie prezentacji przedstawimy w szczegółach zintegrowany system uzdatniania wody DAISY oraz pozostałe produkty dostępne w ofercie Firmy MAZUR.
  Autor: Dominika Mazur, Firma Mazur Sp. z o.o. Sp.k.
  Przeczytaj także: "Mieszacz statyczny - niezbędny element systemu uzdatniania wody basenowej" - www.basenprof.pl/artykuly/132/mieszacz_statyczny_-_niezbedny_element_systemu_uzdatniania_wody_basenowej.html
  
  Komentarze
  baseny
  2014-01-07 23:28:45
  A jak ten system ma się do stosowania chemii basenowej? Czy idzie jej mniej w porównaniu z dotychczas stosowanymi technologiami uzdatniania?
  Odpowiedz
  Ryszard Giemza
  2014-01-08 07:36:55
  Od kilku tygodni obserwuję portal i z dużą radością czytam tego typu artykuły, które pozwalają na znaczne rozszerzenie wiedzy naprawdę przydatnej w pracy na basenie. To pierwsze takie miejsce, gdzie w pigułce można otrzymać przeróżne wiadomości z naszej branży. Tak trzymajcie :).
  Odpowiedz
  D.M.
  2014-01-08 11:58:16
  Tak, system DAISY ma na celu optymalizację zużycia chemii basenowej. Nie rezygnujemy z dozowania np. chloru, ale dzięki współdziałaniu aktywowanego złoża filtracyjnego, koagulanta i flokulanta oraz mieszacza statycznego używamy chemii w takiej ilości, by krótko mówiąc " nie przedobrzyć". Mniej bakterii w wodzie = mniej chemii do ich zwalczania.
  Odpowiedz
  Grzegorz
  2014-09-03 11:49:27
  Mądry artykuł musze powiedziec. W moim basenie przeprowadziłem taka koagulację i flokuację i zanieczyszczenia opadły na dno. Problem w tym, że w żaden sposób nie umiem ich usunąć. Na szczęście skończył się sezon i spuszczam wodę. W przyszłym roku muszę poszukać innych środków.
  Odpowiedz
  Jacek
  2014-09-03 13:37:32
  Właśnie dziś przeprowadziłem ciekawy i do tej pory nie znany mi zabieg związany z koagulantem. Do dzisiejszego dnia w wannie Spa, miałem wodę o bardzo brzydkim, żółtym kolorze. Problem z kolorem wody zaczął się w momencie wymiany złoża w filtrze. Po uruchomieniu układy filtracyjnego woda przybrała kolor zielony, a następnego dnia kolor żółty. Nie pomagało płukanie filtra, „przechlorowanie” ani żadne inne zabiegi. To, że świeża woda przybiera kolor zielonkawy ( ze względu na zawartość żelaza)nie była dla nas zaskoczeniem, ale kolor żółty nie zachęcał do wypoczynku w wannie. Okazało się, że problem który nurtował nas od kilku dni można załatwić w kilka minut, technik firmy zewnętrznej, która prowadzi nam serwis SUW, dodał do zbiornika większą ilość koagulantu i po kilkunastu minutach woda przybrała błękitny kolor. Właśnie dziś dowiedziałem się, że po wymianie złoża z hydroantracytem należy zastosować taki manewr aby uaktywnić złoże. Człowiek uczy się całe życie. Pozdrawiam,
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Jak bezpiecznie i trwale zmodernizować obiekt basenowy na cały okres jego użytkowania?
  Baseny to ten szczególny typ obiektów, który potrafi przysporzyć swoim włodarzom niemały ból głowy. Potwierdzi to każdy kierownik czy pracownik działu techniczno-eksploatacyjnego, który musiał [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.