Napisz o swoim obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Zapisz się na newsletter Rozmawiaj na forum
Artykuływięcej artykułów
Ostatnie posty na forum:

Okna basenowe - wysłana przez Aqua Technology
Dzień dobry, Oferujemy kompleksowe wykonanie i montaż podwodnych okien basenowych, przezroczystych ścian, dna basenu. Realizacje...
odkurzacz basenowy - wypożyczenie - wysłana przez Patryk
Szczerze mówiąc nie spotkałem się. Ale warto poszukać dystrybutorów, w tym okresie mają często jakieś promocje.
Okładzina - wodny plac zabaw - wysłana przez Adam
Ciekawe rozwiązanie na firma Polifun Garden z Katowic, ale cen nie znam. Pozdrowienia
windy dla niepełnosprawnych - wysłana przez malwina
formalnościami zwykle się nie zajmują, ale na pewno udzielają koniecznych informacji, jeśli chodzi o dofinansowania na windę, cz...
Wodny Plac Zabaw - wysłana przez Sorp
Witam,Nasze stowarzyszenie zajmuje się wypożyczeniem takiego toru na basen lub na otwartą wodę. Posiadamy certyfikowanych kilka ...
Ostatnie komentarze:
 • 2018-07-04 15:09:56 - Ambrozja
  A jaki jest koszt budowy takiej zjeżdźżalni z pontonami? Nie mogę znaleźć w internecie żadnej oferty.
 • 2018-06-21 10:19:52 - FLUIDRA TEAM
  Założymy, że jest to komentarz pozytywny. Dziękujemy za uznanie nas za SPECJALISTÓW. I zapraszamy do korzystania z naszej wieloletniej, specjalistycznej wiedzy.
 • 2018-06-12 13:11:35 - pawel
  Temat jest bardziej złożony , po pierwsze PŁACE NADAL SĄ NISKIE , materiały jeśli są faktycznie trwałe i dobrej jakości kosztują WIĘCEJ i to normalne , ktoś ustala [...]

 • Dodaj komentarz
  0
  2018-01-09
  Stawki VAT a nauka pływania
  W miniony piątek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył sprawę sporną pomiędzy Urzędem Skarbowym a przedsiębiorstwem prowadzącym lekcje nauki pływania na jednym z publicznych basenów. Sprawa dotyczy prośby prowadzącej działalność kształcenia pływania spółki, która korzystała z 8-procentowej stawki VAT pomimo że lekcje pływania obciążone są podatkiem w wysokości 23 proc.

  Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o interpretację, w którym twierdziła, że obiekt, w którym świadczy usługi za wstęp pobiera opłaty obciążone 8-procentowym podatkiem VAT (zgodnie z poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy o VAT dla usług związanych z działalnością obiektów sportowych) i takie też wartości widnieją na fakturach pod hasłem „usługa basenowa” wystawianych dla szkoły pływania. Na korzystaniu z obiektu przez swoich klientów przedsiębiorstwo nie zarabia, dokonując za każdym razem refakturowania w ramach odsprzedaży usług, spółka więc jest stratna, gdy musi fiskusowi oddawać VAT w wysokości 23 proc. Stąd taka interpretacja przepisu. Jak twierdzi przedstawiciel szkoły pływania, ze względu na specyfikę rezerwacji miejsc na basenie, jej klienci nie mogą płacić za wstęp bezpośrednio w kasie Aquaparku i to powoduje rozliczeniowy problem. Dlatego rozliczając się ze swoimi klientami, usługę nauki pływania rozbijała na dwie stawki – wspomnianą 8-procentową za wejście i 23 proc. za trening.

  Niestety fiskus nie podzielił opinii podatnika twierdząc, że w tym przypadku usługa nauki pływania jest usługą złożoną a każdorazowe wejście na basen poczynione w konkretnym celu (w tym przypadku skorzystania z płatnej lekcji pływania) stanowi nierozerwalną całość. W związku z tym przedsiębiorstwo powinno rozliczać się wyłącznie według 23-procentowej stawki VAT.

  Sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który rację przyznał skarbowym urzędnikom. W konsekwencji podatnik odwołał się do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

  Sędzia NSA powołał się m.in. na orzecznictwo UE według którego opodatkowanie pakietów usług dopuszcza się tylko w wyjątkowych przypadkach. Podkreślił, że zasada stosowana w rozliczeniu VAT mówi o odrębnym traktowaniu poszczególnych świadczeń. Sędzia powiedział, że w tym przypadku nie widzi podstaw aby usługę traktować całościowo, bo wprawdzie bez pływalni nie da się teoretycznie prowadzić praktycznej nauki pływania, jednak nie przeszkadza to aby obu świadczeń nie dało się opodatkować osobno.

  Tak więc wstęp na basen niezależnie czy to w celu korzystania rekreacyjnie, czy w ramach zajęć zorganizowanych podlega 8-procentowej stawce VAT. Wyrok NSA jest prawomocny (sygnatura akt: I FSK 382/16).
  Autor: Diana Sinkiewicz - portal Basenprof
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Systemy automatycznej obsługi klienta dla obiektów rekreacyjnych i sportowych
  W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na korzyści płynące z zastosowania urządzeń do zautomatyzowanej obsługi klienta obiektów rekreacyjnych i sportowych. Automaty obsługi klienta są rozwijane od kilku [...]
  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.