Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów2018-01-09
Stawki VAT a nauka pływania
W miniony piątek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył sprawę sporną pomiędzy Urzędem Skarbowym a przedsiębiorstwem prowadzącym lekcje nauki pływania na jednym z publicznych basenów. Sprawa dotyczy prośby prowadzącej działalność kształcenia pływania spółki, która korzystała z 8-procentowej stawki VAT pomimo że lekcje pływania obciążone są podatkiem w wysokości 23 proc.

Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o interpretację, w którym twierdziła, że obiekt, w którym świadczy usługi za wstęp pobiera opłaty obciążone 8-procentowym podatkiem VAT (zgodnie z poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy o VAT dla usług związanych z działalnością obiektów sportowych) i takie też wartości widnieją na fakturach pod hasłem „usługa basenowa” wystawianych dla szkoły pływania. Na korzystaniu z obiektu przez swoich klientów przedsiębiorstwo nie zarabia, dokonując za każdym razem refakturowania w ramach odsprzedaży usług, spółka więc jest stratna, gdy musi fiskusowi oddawać VAT w wysokości 23 proc. Stąd taka interpretacja przepisu. Jak twierdzi przedstawiciel szkoły pływania, ze względu na specyfikę rezerwacji miejsc na basenie, jej klienci nie mogą płacić za wstęp bezpośrednio w kasie Aquaparku i to powoduje rozliczeniowy problem. Dlatego rozliczając się ze swoimi klientami, usługę nauki pływania rozbijała na dwie stawki – wspomnianą 8-procentową za wejście i 23 proc. za trening.

Niestety fiskus nie podzielił opinii podatnika twierdząc, że w tym przypadku usługa nauki pływania jest usługą złożoną a każdorazowe wejście na basen poczynione w konkretnym celu (w tym przypadku skorzystania z płatnej lekcji pływania) stanowi nierozerwalną całość. W związku z tym przedsiębiorstwo powinno rozliczać się wyłącznie według 23-procentowej stawki VAT.

Sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który rację przyznał skarbowym urzędnikom. W konsekwencji podatnik odwołał się do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Sędzia NSA powołał się m.in. na orzecznictwo UE według którego opodatkowanie pakietów usług dopuszcza się tylko w wyjątkowych przypadkach. Podkreślił, że zasada stosowana w rozliczeniu VAT mówi o odrębnym traktowaniu poszczególnych świadczeń. Sędzia powiedział, że w tym przypadku nie widzi podstaw aby usługę traktować całościowo, bo wprawdzie bez pływalni nie da się teoretycznie prowadzić praktycznej nauki pływania, jednak nie przeszkadza to aby obu świadczeń nie dało się opodatkować osobno.

Tak więc wstęp na basen niezależnie czy to w celu korzystania rekreacyjnie, czy w ramach zajęć zorganizowanych podlega 8-procentowej stawce VAT. Wyrok NSA jest prawomocny (sygnatura akt: I FSK 382/16).
Autor: Diana Sinkiewicz - portal Basenprof

zamknij

Przeczytaj także

Włosy i ręce są suche, a rachunki - niskie. Jak to zrobić?
Elektryczna suszarka do włosów albo rąk czy papierowe lub tekstylne ręczniki – co jest bardziej higieniczne? Co skuteczniejsze? Co gwarantuje mniejsze wydatki? Oba rozwiązania mają rzesze zwolenników. Zebraliśmy [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.