Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Termy Uniejów

2014-01-28
Uniejów - historia i nowoczesność
Pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne mieści się w Uniejowie, którego bez wątpienia największą atrakcją jest kompleks basenów termalnych. Baseny kryte i otwarte zasilane są leczniczą solanką termalną, co pozwala funkcjonować im przez cały rok, niezależnie od pogody. Do kąpieli wykorzystywana jest termalna, mineralna woda lecznicza. Przy basenach znajduje się też ujęcie wody pitnej.

Uniejów leży w dolinie Warty. Usytuowany jest w centralnej części Polski, przy autostradzie, 50 km od Łodzi, 150 km od Poznania i 150 km od Warszawy. Jego historia sięga średniowiecza, bo Uniejów był jedną z miejscowości splądrowanych i spalonych przez Krzyżaków. Dzięki temu jednak drewniana dotychczas zabudowa została zastąpiona murowaną. Dzisiaj w XIV-wiecznym zamku można spędzić noc. Dzięki stylowemu umeblowaniu apartamenty oddają charakter epoki. Można w nich nawet zażyć kąpieli w drewnianych baliach.

Jednak ten, kto spodziewa się, że Uniejów to skansen, po przybyciu przekona się, jak bardzo się mylił. Zabytkowe budowle są raczej elementami scenografii. Tu historia jest miłym tłem, stanowi element estetycznego cyklu, którego dopełnieniem jest nowoczesny kompleks termalno-basenowy.

Dzięki gorącym źródłom, kompleks nie ponosi ogromnych kosztów związanych z ogrzewaniem wody, co dla większości obiektów basenowych jest naprawdę sporym obciążeniem budżetu. Nie tylko baseny korzystają jednak z dobrodziejstwa natury, bo np. płyta główna mieszczącego się na terenie kompleksu sportowego boiska piłkarskiego, jest jedyną w Polsce murawą podgrzewaną wodami termalnymi. W efekcie trawa na tym boisku przez cały rok jest zielona. Kompleks sportowy im. Włodzimierza Smolarka od dwóch lat służy m.in. piłkarzom ekstraklasy. Tworzą go dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie o naturalnej nawierzchni, na obu zainstalowano sztuczne oświetlenie. Trenowali tu zawodnicy Widzewa, Lechii i Cracovii. Dzięki podgrzewanej wodami termalnymi naturalnej murawie, piłkarze mogli przygotowywać się na trawie przez cały rok, co w Polsce jest ewenementem.

Uniejowskie wody termalne znajdują się na głębokości ponad 2000 m. Wypływająca z trzech odwiertów woda charakteryzuje się:
• wydajnością 120 m3/h,
• temperaturą 68oC,
• niską mineralizacją na poziomie 7g/l.

Kompleks Termalno - Basenowy położony jest u podnóża XIV - wiecznego zamku, otoczonego XIX - wiecznym parkiem. W jego skład wchodzą: baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Baseny otwarte połączone są funkcjonalnie z budynkiem basenów krytych i zasilane leczniczą solanką termalną. Do basenów zewnętrznych można wpłynąć bezpośrednio z ciepłej hali basenowej, w której zaprojektowano basen solankowy - uzdrowiskowy z ciepłą wodą oraz niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą.

Natomiast w skład zespołu odnowy biologicznej wchodzi szereg kabin saunowych: fińska gorąca, łagodna, parowa, aromatyczna, podczerwona, turecka; program schładzający - kabina śnieżna, natryski, baseny zimne i gorące; funkcje dodatkowe - masaż, solarium, komora solna, sala wypoczynkowa, taras zewnętrzny do opalania.

Do ciekawych atrakcji należą tu m.in.:
- Basen lodowy o pow. 5 m2 i temperaturze wody 10 stopni , który służy do schładzania ciała, gdy wychodzimy z sauny. Działa dobrotliwie na układ krwionośny, pobudza i ożywia całe ciało.
- Basen solankowy gorący mieści się wewnątrz i na zewnątrz, wypełniony jest solankową wodą zdrowotną. Kąpiel w wodzie wydobywanej z głębokości ponad 2000 m. to eliksir dla ciała. Woda termalna posiada potwierdzone naukowo właściwości lecznicze, doskonale nawilża i odpręża i rozgrzewa ciało, przynosi ulgę w przypadku reumatyzmu i kontuzji, łagodzi stres i zmęczenie a także dostarcza przyjemnych doznań.
- Sanarium - jest to kąpiel ciepłym powietrzem o temperaturze od 40 do 60oC i wyższą wilgotnością powietrza. Czasami zabieg jest z dodatkiem aromatu ekstraktów ziołowych. Jest to przyjemna kąpiel wypotna, podobnie jak sauna, ale w zupełnie innym klimacie. Dla wielu takie niższe temperatury kąpieli to idealne warunki do odprężenia, a gorąca para jest szczególnie dobra na choroby dróg oddechowych i dolegliwości reumatyczne. Również ci, którzy przywiązują wagę do ładnej skóry potrafią docenić wilgoć i ciepło kąpieli parowej.
- Kabina infrared - ciepło to jeden z najstarszych środków leczniczych stosowanych przez człowieka. Troska o zdrowie poprzez podwyższenie temperatury ciała, uzyskanie efektu pocenia dla odciążenia nerek, ogólna detoksykacja oraz korzystne oddziaływanie na serce i krwiobieg - to tylko niektóre z pozytywnych aspektów zdrowotnych. Dlatego każdy, kto ceni sobie niezwykle łagodne ogrzewanie ciała przy maksymalnej temperaturze pomieszczenia wynoszącej 50oC, chętnie skorzysta z kabiny na podczerwień IR. W sposób całkowicie niewidoczny, w obudowanych dookoła ścianach zintegrowano działający na podczerwień system ogrzewania powierzchniowego. Efekt cieplny jest wywołany przez promienie podczerwone długie typu IRC, mające szczególnie delikatne i łagodne oddziaływanie na ciało. Zaletą ukrytego źródła podczerwieni w panelach ściennych kabiny IR lub sauny jest brak oddziaływania pól elektromagnetycznych spowodowany wzajemną ich redukcją w wbudowanym systemie. "Ogrzewanie ze wszystkich stron" w kabinie IR na podczerwień przy temperaturze 35oC - 50oC ma szereg zalet, takich jak: wzrost rdzennej temperatury ciała, co sprzyja profilaktyce zdrowotnej, odciążenie nerek, obniżenie ciśnienia krwi, poprawa krążenia obwodowego, wzrost częstości tętna, wzrost szybkości przepływu krwi, rozszerzanie obwodowych naczyń krwionośnych a tym samym lepsze ukrwienie skóry oraz zwiększone zaopatrzenie w niezbędny tlen i substancje odżywcze. Sauna na podczerwień, nie tylko wzbogaca kąpiel saunową o wariant w pełni zgodny z duchem czasu. Starannie przemyślana w każdym detalu, kabina na podczerwień łączy perfekcyjną technikę z ekskluzywnym wzornictwem, oferując osobom zażywającym dłuższe kąpiele służące zdrowiu i dobremu samopoczuciu doznania odpowiadające wymogom współczesności.
- Komora śnieżna - to pomieszczenie, w którym temperatura waha się najczęściej od minus kilku do plus kilku stopni. Śnieg, który jest w niej wytwarzany, produkowany jest z czystej wody, bez żadnych dodatków chemicznych. Wizyta w komorze i panująca w niej ujemna temperatura ma olbrzymi wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli udamy się tam bezpośrednio po wizycie w saunie. Taki szok temperaturowy wywołuje w organizmie wiele korzystnych reakcji, m.in. zwiększa przepływ krwi, zmniejsza napięcia mięśni, zwiększa odporność, przyspiesza przemianę materii.
- Słoneczna łąka (Sonnenwiese) - delikatny efekt opalania na SŁONECZNEJ ŁĄCE® powstaje na zasadzie pigmentacji natychmiastowej. Sprawia ona, że tworzą się nowe zasoby odpowiedzialnej za opalanie melaniny, podczas gdy łagodne promienie UV stymulują w pierwszym rzędzie przesyłanie już istniejącej melaniny do górnych warstw skóry. W ten sposób powstaje naturalna, trwała opalenizna upiększająca skórę, przy czym doskonale dostosowane do potrzeb skóry proporcje frakcji promieni ultrafioletowych UVA i UVB dają pewność, że każda słoneczna kąpiel służy zdrowiu.
- Łaźnie tureckie (parowe) wyposażone w ławeczki wykonane z mozaiki ceramicznej oraz podgrzewaną podłogę. Czynnik grzewczy to para wodna wytwarzana przez generatory umieszczone przy podłodze, dająca odczuwalną temp. 90oC. Kąpiel w łaźni parowej pobudza czynności wydzielnicze skóry pobudzając ją do wydzielania szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Para wodna wnika głęboko w skórę i nawilża. W odróżnieniu od sauny, łaźnia parowa nie jest tak gorąca i jest o wiele bardziej wilgotna. Wielu uważa, że właśnie niskie temperatury kąpieli zawierające się w przedziale od 40-48 stopni oraz względna wilgotność powietrza wynosząca 100 % idealnie nadaję się do uzyskania stanu relaksu. Także osoby przywiązujące wagę do estetyki skóry doceniają wilgotne ciepło łaźni parowej. Pory skórne otwierają się, skóra pozbywa się łuseczek, a nieczystości znikają. Wilgotne ciepło poprawia ukrwienie, oczyszcza i ożywia skórę.

W budynku funkcjonuje też gastronomia dla osób korzystających i przebywających na terenie kompleksu termalno - basenowego, zespół administracji, zespół personelu, pomieszczenia techniczne, klub oraz kręgielnia.

W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu Termy Uniejów zlokalizowany jest wspomniany wcześniej Kompleks Boisk Piłkarskich z pełnowymiarowym boiskiem trawiastym o nawierzchni z trawy naturalnej. Płyta boiska jest podgrzewana, a zadaszona trybuna posiada 496 miejsc. Na terenie znajduje się także boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej, które posiada trybunę ziemną na 110 miejsc. Boiska posiadają oświetlenie zgodne z wymaganiami UEFA.
Zimą na terenie kompleksu działa też lodowisko o powierzchni 800 m2.
Źródło: Gmina Uniejów, www.termyuniejow.pl

zamknij

Przeczytaj także

Spa be active - rozmowa z Ewą Nickiel z Resortu Gwiazda Morza
Resort Spa & Sport Gwiazdą Morza to obiekt powstały w 2013r. we Władysławowie. W jego skład wchodzą wybudowane we wcześniejszych latach dwa budynki apart hotelowe. Obecnie resort przechodzi standaryzację na poziomie 4**** i w [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.