Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Suszarki do rąk Starmix kieszeniowe - foto www.langelukaszuk.pl
  Dodaj komentarz
  0
  2019-05-15
  Włosy i ręce są suche, a rachunki - niskie. Jak to zrobić?
  Elektryczna suszarka do włosów albo rąk czy papierowe lub tekstylne ręczniki – co jest bardziej higieniczne? Co skuteczniejsze? Co gwarantuje mniejsze wydatki? Oba rozwiązania mają rzesze zwolenników. Zebraliśmy fakty, które pomogą podjąć decyzję, które z nich wybrać.


  Baseny to miejsca szczególne – wszechobecna woda, wielu ludzi uprawiających sport i ich zróżnicowane potrzeby wymagają zastosowania szczególnych rozwiązań. Tu trzeba szybko i skutecznie radzić sobie z wilgocią odmienianą na wszystkie sposoby.

  Z tym wyzwaniem muszą sobie poradzić zarządcy pływalni. Nieodłącznym elementem tego dylematu jest ekonomia: co zrobić, by suszenie po wyjściu z wody (albo myciu rąk w łazience) było skuteczne dla klientów, a jednocześnie jak najmniej obciążało budżet administratora?

  Trzy warunki na pewno muszą zostać spełnione, by wszyscy (i klienci, i właściciele) czuli się zadowoleni – cały proces ma być:
  • skuteczny (suszenie powinno być szybkie i dokładne);
  • bezpieczny (jak najmniej szkodliwych bakterii);
  • oszczędny (rachunki z tym związane muszą być „szczupłe”).


  I co tu wybrać?


  Kiedy sięgniemy pamięcią 25 lat wstecz, sprawa wydawała się prosta: ręczniki papierowe lub tekstylne. Inne rozwiązania były albo bardzo drogie, albo mało skuteczne. Jednak szybki rozwój technologii sprawił, że nowoczesne suszarki zdobywają przewagę.

  – Nic w tym dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę, że użycie elektrycznych suszarek Starmix oznacza szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim to, że nie trzeba w nich ciągle uzupełniać wkładów, jak to się dzieje w przypadku ręczników papierowych. Poza tym z ich użyciem nie wiążą się sterty odpadów, które trzeba zutylizować, a wysokiej jakości filtry oczyszczają powietrze ze szkodliwych mikrobów i pyłów. I jeszcze jedna ważna sprawa: wszystkie koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku papierowej konkurencji
  – wylicza Radosław Koźba, menadżer produktu z Lange Łukaszuk, jedynego dystrybutora firmy Starmix w Polsce.

  Jak dodaje, nie bez znaczenia jest fakt, że te nowoczesne urządzenia są energooszczędne, co pozwala znacząco zredukować rachunki za energię elektryczną. – Kwoty są znacznie niższe, niż te w przypadku używania ręczników papierowych czy tekstylnych – podkreśla.

  Bierzemy kalkulator w ręce

  Niech jednak przemówią wymierne argumenty, nie emocje. Dlatego porównajmy koszty użycia obu technologii, korzystając z prostego kalkulatora dostępnego na stronie http://suszarkistarmix.pl.
  Policzmy:

  • Cena energii elektrycznej: 0,52 zł za kWh
  • Cena jednego ręcznika papierowego: 0,02 zł za 1 sztukę
  • Ilość cykli suszenia rąk dziennie (jednego podajnika na papier): 500
  • Ilość dni pracy w roku (np. w przypadku basenu załóżmy, że to 360)
  • Model suszarki Starmix: XT 3001.


  Wpisujemy, klikamy i… wynik gotowy:

  • Roczny koszt zużycia ręczników papierowych: 10800 zł.
  • Roczny koszt energii elektrycznej zużytej przez jedną suszarkę: 262,08 zł.


  Wnioski każdy może wyciągnąć samodzielnie. – Przed podjęciem decyzji, co będzie lepsze, warto skorzystać z takiego kalkulatora, by sprawdzić, jak te koszty sprawdzą się w konkretnej sytuacji – zachęca Radosław Koźba.

  Suszarka kontra ręcznik

  Żeby rozwiać wątpliwości, zestawmy jeszcze cechy użytkowe, którymi charakteryzują się obie technologie.

  Suszarka elektryczna:

  • Ma lepszy ślad ekologiczny (jak podaje Wikipedia, to „wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię”; autorem tego pojęcia jest prof. Mathis Wackernagel, prezes Global Footprint Network).
  • Udowodniono, że zmniejsza liczbę bakterii na rękach – nowoczesny filtr HEPA usuwa z otaczającego powietrza do 99,9 proc. cząstek wielkości bakterii (dotyczy to modelu XT3001). Zapewnia więc użytkownikom bezpieczeństwo biologiczne.
  • Zawsze jest dostępna – nie wymaga systematycznego dokładania materiałów eksploatacyjnych (czyli ręczników do podajnika) i częstych interwencji związanych z konserwacją (może działać bez przerwy przez wiele lat).
  • To najbardziej opłacalny i najszybszy system suszenia rąk.
  • Zużycie energii niezbędnej do suszenia rąk jest znacznie niższe niż do zutylizowania zużytych ręczników. Rachunki są więc znacząco niższe (co pokazały już wyliczenia z kalkulatora).


  Ręczniki papierowe:

  • Mają słaby ślad ekologiczny (a więc znacznie większy, negatywny wpływ na środowisko naturalne niż suszarki elektryczne).
  • Wysokie są koszty operacyjne związane z ich używaniem (kupno materiałów, obsługa, konieczność drogiej utylizacji odpadów – co roku na świecie są „produkowane” 254 mln ton zużytych ręczników! ).
  • Zablokowane toalety (ręczniki papierowe są, niestety, często używane w sposób niewłaściwy).
  • Puste podajniki na ręczniki i przepełniony kosz na odpady papierowe zniechęcają klientów.
  • Ich produkcja jest szkodliwa dla środowiska (odbywa się to kosztem wycinania setek tysięcy drzew na całym świecie – każdego dnia na świecie wycina się ich z tego powodu 51 tysięcy).


  Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie te argumenty, trudno mieć wątpliwości, że nowoczesne, elektryczne suszarki do włosów – takie, jak Starmix – są pod każdym względem lepszym rozwiązaniem niż ręczniki papierowe czy tekstylne. Pozwalają oszczędzać, czas, pieniądze, zdrowie klientów i radykalnie ograniczają nasz wpływ na i tak już cierpiące środowisko naturalne – podsumowuje to zestawienie Radosław Koźba.
   


   

  Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.


  Zachęcamy do kontaktu - dobierz urządzenia najlepsze dla Twojego obiektu:
  T: +48 71 39 80 800; E: firma@langelukaszuk.pl

  Więcej informacji na: www.langelukaszuk.pl
  Przeczytaj także:
  „Suszarki, które sprawdzą się na każdym basenie”
  - www.basenprof.pl/artykuly/2010/suszarki_ktore_sprawdza_sie_na_kazdym_basenie.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  DERMTIX R - badania PZH potwierdzają działanie wirusobójcze
  W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19, oraz związanym z tym rosnącym zapotrzebowaniem na środki dezynfekcyjne i występujące ich niedobory, zachodzi uzasadniona potrzeba wydania [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.