Dermtix
2014-02-05
Płyn do dezynfekcji stóp - jakie powinien spełniać normy?
Coraz częściej stosowanym na pływalniach środkiem jest płyn do dezynfekcji stóp. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę, czy dany produkt biobójczy został właśnie w takim celu dopuszczony do obrotu. W innym przypadku brak jest bowiem gwarancji jego skuteczności.
Płyn do dezynfekcji stóp powinien spełniać dwa istotne warunki:
Po pierwsze:
Produkt powinien być przebadany na okoliczność zwalczania następującego szczepu grzybów: Trichophyton mentagrophytes (jest to gatunek odpowiedzialny głównie za zakażenie ludzi).
Po drugie:
Produkt winien posiadać pozwolenie na obrót produktem biobójczym zaklasyfikowanym do kat. I gr. 1, gdyż ze swej istoty jest to preparat do higieny człowieka, nie zaś do dezynfekcji powierzchni.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2003 r. w sprawie kategorii i grup produktów biobójczych według ich przeznaczenia, powierzchnie występujące na krytych pływalniach są bowiem objęte kat. I gr. 2. Natomiast produkty do higieny człowieka zarejestrowane są w kat. I gr. 1.
Poniżej przedstawiono odpowiedni wyciąg z rozporządzenia:.
Kategoria I. Produkty dezynfekujące i produkty biobójcze o ogólnym zastosowaniu
Z tej kategorii wyłącza się produkty czyszczące, w tym płyny i proszki do prania i produkty podobne, których przeznaczeniem nie jest działanie biobójcze.
Grupa 1. Produkty biobójcze do higieny człowieka
Produkty tej grupy są produktami biobójczymi stosowanymi do utrzymywania higieny człowieka.
Grupa 2. Produkty dezynfekujące do użytku prywatnego i publicznego oraz inne produkty biobójcze
Produkty stosowane do dezynfekcji powietrza, powierzchni, materiałów, wyposażenia oraz mebli, które nie mają kontaktu z żywnością lub środkami żywienia zwierząt, oraz produkty glonobójcze. Produkty te przeznaczone są do stosowania w miejscach prywatnych, publicznych (włącznie ze szpitalami) i w przemyśle.
Stosowane są one m.in. do dezynfekcji:
- wody w basenach kąpielowych, akwariach i innych zbiornikach,
- w systemach klimatyzacyjnych,
- ścian i podłóg pomieszczeń w placówkach związanych z ochroną zdrowia i w innych instytucjach,
- toalet chemicznych, ścieków, odpadów medycznych,
- gleby lub innych materiałów (np. nawierzchni placów gier i zabaw).
Rejestracja produktu stosowanego w celu dezynfekcji stóp w ramach produktów do higieny człowieka (kat. I gr. 1) potwierdza, że produkt jest skuteczny w tym zakresie stosowania.
Produkt zarejestrowany w kat. I gr. 2 może usuwać szczep Trichophyton mentagrophytes, ale jego skuteczność została przebadana jedynie na powierzchniach, a nie ulega wątpliwości, że
skóra człowieka różni się od powierzchni. W związku z powyższym, produkty nie zarejestrowane w kat. I gr. 1 nie spełnią wymagań odnośnie dezynfekcji skóry człowieka.
W ostatnim czasie firma Gotix zarejestrowała produkt "DERMTIX Płyn do dezynfekcji powierzchni mających, jak i niemających kontaktu z żywnością i środkami żywienia zwierząt oraz do dezynfekcji stóp i rąk", którego właściwości biobójcze zostały potwierdzone nie tylko względem powierzchni, ale również stóp i rąk.
Autor: mgr inż. Tomasz Gotowicz - Główny Technolog w firmie GOTIX
Materiały: www.gotix.com.pl
zamknij
Przeczytaj także
PoolManager® PRO - system do zarządzania basenem hotelowym i Spa
PoolManager® PRO - to nie tylko innowacyjna i przede wszystkim praktyczna technologia uzdatniania wody Made in Germany. To także system zarządzania basenem, który oprócz uzdatniania wody spełnia wiele innych [...]