Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


iSAVER+ nowość na polskim rynku - foto Funam Sp. z o.o.

2019-07-18
iSAVER+ nowość na polskim rynku!
Idealny dla basenów hotelowych

Przy projektowaniu basenów stosowane są przeważnie wytyczne zawarte w niemieckiej normie DIN 19643. Zaleca ona, aby w basenach publicznych prędkość filtracji wynosiła około 30 m/h, a prędkość płukania filtra ze złożem piaskowym lub szklanym AFM około 60 m/h.
Aby spełnić te wymagania stosowano kilka pomp, z których jedna zapewniała filtrowanie wody, a w czasie płukania uruchamiana jest druga pompa zapewniając 2-krotnie większą prędkość filtracji. Coraz częściej stosowane są też w tym celu inwertery czyli przetwornice częstotliwości (falowniki).

W przypadku basenów prywatnych zalecana prędkość filtracji i płukania filtra wynosi minimum 50 m/h, czyli stosuje się tylko jedną pompę obiegową. Pracuje ona przez cały czas z pełną wydajnością i pełną pobieraną mocą. W celu ograniczenia pobieranej mocy produkowane są obecnie małe pompy 2- lub 3-biegowe, ale są one nadal drogie oraz nie zapewniają wystarczającej elastyczności pracy.

Prywatny basen to nadal kosztowna i niestety niezbyt tania w eksploatacji inwestycja. Z reguły zużycie energii przez domowy basen to około 40 % energii zużywanej przez całe gospodarstwo domowe, z czego większość przypada na pracującą co najmniej 12 godzin dziennie pompę obiegową basenu.
Dzięki zastosowaniu sterownika iSAVER+ można ograniczyć koszty eksploatacji basenu nawet o 60%.


Jak działa iSAVER+?

iSAVER+
to sterownik czasowy pompy obiegowej, który posiada wbudowaną przetwornicę częstotliwości. Poprzez zmianę częstotliwości prądu zasilającego silnik pompy można zmieniać jego obroty, a przez to pobieraną moc.

Istnieje możliwość wyboru jednej z 35 prędkości obrotowych silnika elektrycznego w różnych stanach pracy pompy – filtracja, płukanie czy praca w nocy. Zmniejszenie obrotów silnika oprócz zmniejszenia pobieranej mocy ogranicza także generowany przez pompę hałas, co znacząco wpływa na komfort wypoczynku w domowym zaciszu.
 

Powyżej podano orientacyjnie obroty pompy potrzebne w różnych sytuacjach.


iSAVER+
może być zasilany bezpośrednio z sieci lub z innego sterownika basenowego, który na przykład wyłącza pompę w okresie nocy. Jednakże inwerter wyposażony jest we własny sterownik czasowy i dlatego nie ma konieczności instalowania dodatkowego sterownika. Jest to istotne dla nowo budowanych basenów, gdyż obniża koszty inwestycji.

Sterownik czasowy inwertera pozwala wybrać 4 nastawy czasowe każdej doby w zależności od przyjętej taryfy na dostawy energii elektrycznej (taryfa dzienna/nocna itp.).
Dla każdej nastawy czasowej można ustawić odpowiedni tryb pracy z wybranymi obrotami pompy. Dodatkowo obroty pompy można zmieniać w skokach co 50 1/min.

iSAVER+
wyposażony jest w wyświetlacz dotykowy, na którym pokazywana jest stale moc pobierana przez pompę, jej obroty w 1/min, aktualny czas oraz numer aktualnej nastawy czasowej z czasami włączenia i wyłączenia pompy.


Wyświetlacz dotykowy iSAVER+


Ile można zaoszczędzić stosując iSAVER+?


Poniższy przykład dotyczy najczęściej spotykanego w Europie basenu prywatnego o pojemności około 45 m3. Basen taki ma najczęściej wymiary 4x8 m i wyposażony jest w filtr o średnicy 500 mm i pompę obiegową o wydajności 10 – 12 m3/h.
Pompa o takiej wydajności ma moc około 0,75 kW przy 2900 obrotach na minutę.

Inwerter ma 3 tryby pracy Noc/Dzień/Płukanie:
  • Noc - obroty domyślnie ustawione przez inwerter 1400 1/min,
  • Dzień – obroty domyślnie ustawione przez inwerter 2000 1/min,
  • Płukanie– obroty domyślnie ustawione przez inwerter 2900 1/min.

Domyślne obroty pompy można zmieniać za pomocą przycisków w krokach co 50 1/min.
Zakładając, że pompa pracuje przez 12 h/dziennie, a sezon kąpielowy trwa 5 miesięcy, czyli około 150 dni, a całkowity koszt 1 kWh wynosi brutto około 0,55 zł/kWh (styczeń 2019).

Wyniki pokazano w poniższej tabeli:
 

Pobór mocy przez pompę jest stale pokazywany na wyświetlaczu inwertera iSAVER+.

Zmniejszenie obrotów pompy z 2900 1/min na 2000 1/min czyli o 31 % powoduje spadek mocy pobieranej przez pompę z 0,75 kW do 0,29 kW czyli o 61 %. Wynika to z charakterystyk pracy silników indukcyjnych prądu zmiennego.

Przy pracy pompy basenowej bez inwertera, roczny koszt energii wyniesie około 742 zł.
Po zastosowaniu iSAVER+ i wybraniu trybu pracy dziennej z domyślną prędkością 2000 1/min roczny koszt energii będzie o 61% mniejszy i wyniesie około 289 zł, czyli oszczędność wyniesie 453 zł. Zmniejszając dalej obroty pompy można uzyskać jeszcze większe oszczędności.

W przypadku basenów wewnętrznych użytkowanych przez cały rok oszczędności w zużyciu energii elektrycznej będą jeszcze większe. Koszt zakupionego inwertera iSAVER+ zwróci się najdalej w ciągu 3 lat.


Zalety inwertera iSAVER+
  • Inteligentny rozruch
    Po włączeniu sterownika iSAVER+ uruchamia on pompę zawsze z najwyższymi obrotami 2900 1/min, bez względy na wybrany wcześniej tryb pracy czy ustawione obroty. Rozruch ten trwa jedną minutę i umożliwia zassanie wody i odpowietrzenie pompy. Następnie inwerter ustawia obroty na wybranym wcześniej poziomie.
  • Niski poziom głośności (ciśnienia akustycznego) pompy obiegowej basenu
    Po zastosowaniu inwertera iSAVER+ i wybraniu trybu pracy „Dzień” obroty pompy zmniejszają się do 2000 1/min, lecz można je dalej zmniejszyć ręcznie do żądanego poziomu. Emitowany hałas zmniejsza się wówczas co najmniej o połowę.
  • Niskie koszty eksploatacji pompy obiegowej basenu

Dzięki zastosowaniu sterownika iSAVER+ koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej do zasilania pompy obiegowej basenu zmniejszają się co najmniej o 60 %.
 


Więcej informacji:
FUNAM Sp. z o.o.
ul. Mokronoska 2
52-407 Wrocław
Tel.: 602 368 795; 604 129 293
e-mail: baseny@funam.pl
www.funam.pl
www.maytronics.pl
Materiały: www.maytronics.pl
Przeczytaj także:
„iSAVER+ nowość na polskim rynku!”
- www.basenprof.pl/artykuly/1951/isaver_nowosc_na_polskim_rynku.html

„Chlorifix do dezynfekcji wody w basenach” - www.basenprof.pl/artykuly/1938/chlorifix_do_dezynfekcji_wody_w_basenach.html

„Basenowe pompy ciepła” - www.basenprof.pl/artykuly/1177/basenowe_pompy_ciepla.html

„Odkurzacze basenowe Wave – dla każdego basenu (cz.1)” - www.basenprof.pl/artykuly/1441/odkurzacze_basenowe_wave_dla_kazdego_basenu_cz1.html

„Fotometry Palintest – wyróżniają się jakością i ceną” - www.basenprof.pl/artykuly/1436/fotometry_palintest_wyrozniaja_sie_jakoscia_i_cena.html

„Stacja PoolRelax dla basenów hotelowych i wanien spa” - www.basenprof.pl/artykuly/1701/stacja_poolrelax_dla_basenow_hotelowych_i_wanien_spa.html

„BAYROL - profesjonalne systemy dla obiektów publicznych” - www.basenprof.pl/artykuly/1593/bayrol_-_profesjonalne_systemy_dla_obiektow_publicznych.html

„Odkurzacze basenowe Wave – polecane dla Aquaparków (cz.2)” - www.basenprof.pl/artykuly/1463/odkurzacze_basenowe_wave_polecane_dla_aquaparkow_cz2.html

PoolManager® PRO - system do zarządzania basenem hotelowym i Spa - www.basenprof.pl/artykuly/1781/poolmanager_pro_-_system_do_zarzadzania_basenem_hotelowym_i_spa.html

zamknij

Przeczytaj także

Zjeżdżalnie nowej generacji - dla wymagających klientów
Zastanawiali się Państwo jak wzbogacić wrażenia z pobytu klientów w Aquaparku i jak zamienić zwykłą zjeżdżalnie w multimedialny raj? Firma Tedtronix oferuje Państwu innowacyjne rozwiązania multimedialne dla [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.