Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-10-02 08:42:54 - Stephenfub
  [url=https://creditrepairtoday.xyz ]credit repair[/url]
 • 2022-09-27 09:58:58 - LouisLoank
  Hola to all. We are excited we heard the guidance here. I’ve been poking around for this info for years and I will be sure to tell my sisters to swing by. The other day [...]
 • 2022-09-26 10:21:41 - Bożena
  Czy zatem obiekt hotelowy posiadający nieckę basenową 16m długości i najwyższą głębokość 110m będzie wymagał zatrudnienia ratownika ?

 • iSAVER+ nowość na polskim rynku - foto Funam Sp. z o.o.
  Dodaj komentarz
  0
  2019-07-18
  iSAVER+ nowość na polskim rynku!
  Idealny dla basenów hotelowych

  Przy projektowaniu basenów stosowane są przeważnie wytyczne zawarte w niemieckiej normie DIN 19643. Zaleca ona, aby w basenach publicznych prędkość filtracji wynosiła około 30 m/h, a prędkość płukania filtra ze złożem piaskowym lub szklanym AFM około 60 m/h.
  Aby spełnić te wymagania stosowano kilka pomp, z których jedna zapewniała filtrowanie wody, a w czasie płukania uruchamiana jest druga pompa zapewniając 2-krotnie większą prędkość filtracji. Coraz częściej stosowane są też w tym celu inwertery czyli przetwornice częstotliwości (falowniki).

  W przypadku basenów prywatnych zalecana prędkość filtracji i płukania filtra wynosi minimum 50 m/h, czyli stosuje się tylko jedną pompę obiegową. Pracuje ona przez cały czas z pełną wydajnością i pełną pobieraną mocą. W celu ograniczenia pobieranej mocy produkowane są obecnie małe pompy 2- lub 3-biegowe, ale są one nadal drogie oraz nie zapewniają wystarczającej elastyczności pracy.

  Prywatny basen to nadal kosztowna i niestety niezbyt tania w eksploatacji inwestycja. Z reguły zużycie energii przez domowy basen to około 40 % energii zużywanej przez całe gospodarstwo domowe, z czego większość przypada na pracującą co najmniej 12 godzin dziennie pompę obiegową basenu.
  Dzięki zastosowaniu sterownika iSAVER+ można ograniczyć koszty eksploatacji basenu nawet o 60%.


  Jak działa iSAVER+?

  iSAVER+
  to sterownik czasowy pompy obiegowej, który posiada wbudowaną przetwornicę częstotliwości. Poprzez zmianę częstotliwości prądu zasilającego silnik pompy można zmieniać jego obroty, a przez to pobieraną moc.

  Istnieje możliwość wyboru jednej z 35 prędkości obrotowych silnika elektrycznego w różnych stanach pracy pompy – filtracja, płukanie czy praca w nocy. Zmniejszenie obrotów silnika oprócz zmniejszenia pobieranej mocy ogranicza także generowany przez pompę hałas, co znacząco wpływa na komfort wypoczynku w domowym zaciszu.
   

  Powyżej podano orientacyjnie obroty pompy potrzebne w różnych sytuacjach.


  iSAVER+
  może być zasilany bezpośrednio z sieci lub z innego sterownika basenowego, który na przykład wyłącza pompę w okresie nocy. Jednakże inwerter wyposażony jest we własny sterownik czasowy i dlatego nie ma konieczności instalowania dodatkowego sterownika. Jest to istotne dla nowo budowanych basenów, gdyż obniża koszty inwestycji.

  Sterownik czasowy inwertera pozwala wybrać 4 nastawy czasowe każdej doby w zależności od przyjętej taryfy na dostawy energii elektrycznej (taryfa dzienna/nocna itp.).
  Dla każdej nastawy czasowej można ustawić odpowiedni tryb pracy z wybranymi obrotami pompy. Dodatkowo obroty pompy można zmieniać w skokach co 50 1/min.

  iSAVER+
  wyposażony jest w wyświetlacz dotykowy, na którym pokazywana jest stale moc pobierana przez pompę, jej obroty w 1/min, aktualny czas oraz numer aktualnej nastawy czasowej z czasami włączenia i wyłączenia pompy.


  Wyświetlacz dotykowy iSAVER+


  Ile można zaoszczędzić stosując iSAVER+?


  Poniższy przykład dotyczy najczęściej spotykanego w Europie basenu prywatnego o pojemności około 45 m3. Basen taki ma najczęściej wymiary 4x8 m i wyposażony jest w filtr o średnicy 500 mm i pompę obiegową o wydajności 10 – 12 m3/h.
  Pompa o takiej wydajności ma moc około 0,75 kW przy 2900 obrotach na minutę.

  Inwerter ma 3 tryby pracy Noc/Dzień/Płukanie:
  • Noc - obroty domyślnie ustawione przez inwerter 1400 1/min,
  • Dzień – obroty domyślnie ustawione przez inwerter 2000 1/min,
  • Płukanie– obroty domyślnie ustawione przez inwerter 2900 1/min.

  Domyślne obroty pompy można zmieniać za pomocą przycisków w krokach co 50 1/min.
  Zakładając, że pompa pracuje przez 12 h/dziennie, a sezon kąpielowy trwa 5 miesięcy, czyli około 150 dni, a całkowity koszt 1 kWh wynosi brutto około 0,55 zł/kWh (styczeń 2019).

  Wyniki pokazano w poniższej tabeli:
   

  Pobór mocy przez pompę jest stale pokazywany na wyświetlaczu inwertera iSAVER+.

  Zmniejszenie obrotów pompy z 2900 1/min na 2000 1/min czyli o 31 % powoduje spadek mocy pobieranej przez pompę z 0,75 kW do 0,29 kW czyli o 61 %. Wynika to z charakterystyk pracy silników indukcyjnych prądu zmiennego.

  Przy pracy pompy basenowej bez inwertera, roczny koszt energii wyniesie około 742 zł.
  Po zastosowaniu iSAVER+ i wybraniu trybu pracy dziennej z domyślną prędkością 2000 1/min roczny koszt energii będzie o 61% mniejszy i wyniesie około 289 zł, czyli oszczędność wyniesie 453 zł. Zmniejszając dalej obroty pompy można uzyskać jeszcze większe oszczędności.

  W przypadku basenów wewnętrznych użytkowanych przez cały rok oszczędności w zużyciu energii elektrycznej będą jeszcze większe. Koszt zakupionego inwertera iSAVER+ zwróci się najdalej w ciągu 3 lat.


  Zalety inwertera iSAVER+
  • Inteligentny rozruch
   Po włączeniu sterownika iSAVER+ uruchamia on pompę zawsze z najwyższymi obrotami 2900 1/min, bez względy na wybrany wcześniej tryb pracy czy ustawione obroty. Rozruch ten trwa jedną minutę i umożliwia zassanie wody i odpowietrzenie pompy. Następnie inwerter ustawia obroty na wybranym wcześniej poziomie.
  • Niski poziom głośności (ciśnienia akustycznego) pompy obiegowej basenu
   Po zastosowaniu inwertera iSAVER+ i wybraniu trybu pracy „Dzień” obroty pompy zmniejszają się do 2000 1/min, lecz można je dalej zmniejszyć ręcznie do żądanego poziomu. Emitowany hałas zmniejsza się wówczas co najmniej o połowę.
  • Niskie koszty eksploatacji pompy obiegowej basenu

  Dzięki zastosowaniu sterownika iSAVER+ koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej do zasilania pompy obiegowej basenu zmniejszają się co najmniej o 60 %.
   


  Więcej informacji:
  FUNAM Sp. z o.o.
  ul. Mokronoska 2
  52-407 Wrocław
  Tel.: 602 368 795; 604 129 293
  e-mail: baseny@funam.pl
  www.funam.pl
  www.maytronics.pl
  Materiały: www.maytronics.pl
  Przeczytaj także:
  „iSAVER+ nowość na polskim rynku!”
  - www.basenprof.pl/artykuly/1951/isaver_nowosc_na_polskim_rynku.html

  „Chlorifix do dezynfekcji wody w basenach” - www.basenprof.pl/artykuly/1938/chlorifix_do_dezynfekcji_wody_w_basenach.html

  „Basenowe pompy ciepła” - www.basenprof.pl/artykuly/1177/basenowe_pompy_ciepla.html

  „Odkurzacze basenowe Wave – dla każdego basenu (cz.1)” - www.basenprof.pl/artykuly/1441/odkurzacze_basenowe_wave_dla_kazdego_basenu_cz1.html

  „Fotometry Palintest – wyróżniają się jakością i ceną” - www.basenprof.pl/artykuly/1436/fotometry_palintest_wyrozniaja_sie_jakoscia_i_cena.html

  „Stacja PoolRelax dla basenów hotelowych i wanien spa” - www.basenprof.pl/artykuly/1701/stacja_poolrelax_dla_basenow_hotelowych_i_wanien_spa.html

  „BAYROL - profesjonalne systemy dla obiektów publicznych” - www.basenprof.pl/artykuly/1593/bayrol_-_profesjonalne_systemy_dla_obiektow_publicznych.html

  „Odkurzacze basenowe Wave – polecane dla Aquaparków (cz.2)” - www.basenprof.pl/artykuly/1463/odkurzacze_basenowe_wave_polecane_dla_aquaparkow_cz2.html

  PoolManager® PRO - system do zarządzania basenem hotelowym i Spa - www.basenprof.pl/artykuly/1781/poolmanager_pro_-_system_do_zarzadzania_basenem_hotelowym_i_spa.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Jacek Sinkiewicz podsumowuje sezon letni w Parku Wodnym Koszalin
  Sezon letni 2022 był niewątpliwie jednym z lepszych dla branży basenowej. Słoneczna pogoda i gorące temperatury zachęcały do skorzystania z oferty Aquaparków. O podsumowanie lata 2022 poprosiliśmy Jacka Sinkiewicz - [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.