Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum
Artykuływięcej artykułówOstatnie posty na forum:

Bobolin domki - wysłana przez Bobolinorats
noclegi Bobolin
problem z dezynfekcją wody metodą tlenową - wysłana przez zbylan
Bardzo proszę o podzielenie się Waszą wiedzą/doświadczeniami.Mam basen Intex 4x2x1 [m] (komplet fabryczny z pompą/filtrem).Używa...
Witamy na forum - wysłana przez zbylan
Witam wszystkich
Dezynfekcja stóp na basenie - wysłana przez Jacek
Z informacji umieszczonej w karcie produktu wynika że do "nogomyjek" należy wlewać roztwór w stężeniu 0,5 % to naprawdę minimaln...
Szkolenie - wysłana przez Basenprof
Dzień dobry, podajemy dane kontaktowe - tam uzyska Pani wszelkie informacje nt. interesujących Panią szkoleń: tel. 604 557 481; ...
Ostatnie komentarze:
 • 2019-11-27 09:33:43 - Kim
  Jak nie wykorzystasz w terminie pieniądze przepadają. Tarci firm i Ty.
 • 2019-11-09 09:06:05 - Iwona Michniewicz
  Ten wyrok jest głosem rozsądku. W innym przypadku, każda beczka w strefie saunarium musiałaby być traktowana jak pływalnia. A w ślad za tym - ratownik, sprzęt etc. To [...]
 • 2019-10-31 12:04:06 - .....
  na 10 dzień po zawale i wstawieniu stendów byłem na basenie i przepłynąłem 3 długości 75 m teraz po 2 latach spokojnie pływam 1500 m w 35 minut

 • Pompa VCL-VCLG - foto Funam Sp. z o.o.
  Dodaj komentarz
  0
  2019-11-12
  Membranowe pompy dozujące EMEC do środków chemicznych

   
  Membranowe pompy dozujące stosowane są powszechnie w uzdatnianiu wody oraz w przemyśle chemicznym, a podstawowym wymogiem jest precyzyjne i niezawodne dozowanie.
  Warunek ten spełniają naścienne pompy typu VCL o sterowaniu stałym (włącz/wyłącz) z regulowaną wydajnością poprzez zmianę częstotliwości dozowania. Pompy te są stosowane do dozowania z małymi i średnimi wydajnościami rzędu 1 – 16 l/godz.
  Działanie membranowej pompy dozującej polega na cyklicznych ruchach membrany wymuszanych za pomocą elektromagnesu.
  Gdy membrana porusza się do przodu wewnątrz głowicy powstaje ci-śnienie, które powoduje wypływ dozowanej substancji z głowicy przez tłoczny zawór zwrotny. Po zakończeniu impulsu elektrycznego spręży-na cofa membranę z powrotem do pozycji początkowej zasysając jednocześnie ciecz z pojemnika do głowicy pompy poprzez ssawny zawór zwrotny.
  Umieszczony na głowicy ręczny zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy, jednakże pompa może być dostarczona na żądanie z głowicą samo-odpowietrzającą (pompy typu VACL).
  Pompy VCL wyposażone są w bardzo trwałe napędy elektromagnetyczne nie zawierające części ulegających szybkiemu zużyciu.
  Podstawowe elementy pompy stykające się z dozowanymi substancjami jak głowica, zawór stopowy z czujnikiem poziomu, zawór dozujący i membrana wykonane są z odpornych na większość substancji chemicznych tworzyw sztucznych.
  Zawory ssawne i tłoczne na głowicy w celu zapewnienia całkowitej szczelności wyposażone są w dwie kulki ze spieku ceramicznego.
  Dzięki temu pompy VCL mogą być stosowane do dozowania większości agresywnych substancji, w tym kwasu siarkowego, solnego, podchlorynu sodu itp.


   
  Dozowanie koagulanta w instalacjach basenowych
  Pompa w wykonaniu specjalnym jest przeznaczona tylko do dozowania koagulanta i nosi oznaczenie VCLG0503. Pompa ta ma zmieniony elektroniczny układ sterowania pozwalający na bardzo precyzyjną regulację wydajności w zakresie 10 – 200 ml/godz poprzez zmianę częstotliwości dozowania.


  POMPA MEMBRANOWA KMSMF


   
  Membranowe pompy dozujące stosowane są powszechnie w uzdatnianiu wody oraz w przemyśle chemicznym, a podstawowym wymogiem jest precyzyjne i niezawodne dozowanie.
  Warunek ten spełniają pompy typu KMSMF z regulowaną wydajnością poprzez zmianę częstotliwości dozowania i zmianę długości skoku membrany.
  Pompy te są stosowane do dozowania z małymi i średnimi wydajnościami rzędu 1 – 18 l/godz.
  Pompy KMSMF są pompami wielofunkcyjnymi o różnych trybach sterowania.
  Działanie membranowej pompy dozującej polega na cyklicznych ruchach membrany wymuszanych za po-mocą elektromagnesu.
  Gdy membrana porusza się do przodu wewnątrz głowicy powstaje ciśnienie, które powoduje wy-pływ dozowanej substancji z głowicy przez tłoczny zawór zwrotny. Po zakończeniu impulsu elektrycznego sprężyna cofa membranę z powrotem do pozycji początkowej zasysając jednocześnie ciecz z pojemnika do głowicy pompy poprzez ssawny zawór zwrotny.
  Umieszczony na głowicy ręczny zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy, jednak-że pompa może być dostarczona z głowicą samoodpowietrzającą.
  Pompy KMSMF wyposażone są w bardzo trwałe napędy elektromagnetyczne nie zawierające części ulegających szybkiemu zużyciu. Podstawowe elementy pompy stykające się z dozowanymi substancjami jak głowica, zawór stopowy z czujnikiem poziomu i zawór dozujący wykonane są z polifluorku dwuwinilidenu (PVDF), a membrana z teflonu (PTFE). Dzięki temu pompy mogą być stosowane do dozowania większości agresywnych substancji, w tym kwasu siarkowego, solnego, podchlorynu sodu itp.


   
  Wielofunkcyjne pompy KMSMF mogą pracować w następujących trybach:
  Tryb CONSTANT (stały)
  – pompa pracuje ze stałą częstotliwością dozowania (wydajnością) ustawioną jako SPH (strokes per hour – ilość skoków/dawek na godzinę), SPM (strokes per minute - ilość skoków/dawek na minutę) lub LPH (liters per hour – ilość litrów na godzinę).
  Odpowiedni parametr ustawia się podczas programowania pompy. Tryb ten jest używany w przypadku, gdy nie dysponujemy żadnym sygnałem zewnętrznym do sterowania pompą.
  Tryb DIVIDE (podzielnika)
  – sterowanie pompą za pomocą zewnętrznych impulsów z regulatora czy wodomierza.
  Pompa dozuje z częstotliwością określoną ilością zewnętrznych impulsów na minutę podzieloną przez podzielnik. Tryb ten jest używany w przypadku, gdy zewnętrzna ilość impulsów jest zbyt duża, aby efektywnie sterować pompą.
  Tryb DIVIDE znajduje także powszechne zastosowanie przy wykorzystaniu sygnałów impulsowych z regulatorów – w tym przypadku podzielnik jest ustawiony na „1”.
  Tryb MULTIPLY (mnożnika)
  – sterowanie pompą za pomocą zewnętrznych impulsów z regulatora czy wodomierza.
  Pompa dozuje z częstotliwością określoną ilością zewnętrznych impulsów na minutę pomnożoną przez mnożnik. Tryb ten jest używany w przypadku, gdy zewnętrzna ilość impulsów jest zbyt mała, aby efektywnie sterować pompą.
  Tryb MULTIPLY znajduje także powszechne zastosowanie przy wykorzystaniu sygnałów impulsowych z regulatorów – w tym przypadku mnożnik jest ustawiony na „1”.
  Tryb mA
  - sygnał analogowy prądowy (0/4 – 20 mA) z zewnętrznego regulatora powoduje dozowanie pompy z ilością skoków/dawek proporcjonalną do natężenia prądu uwzględniając zaprogramowaną największą i najmniejszą wartość natężenia prądu oraz odpowiadające im ilości skoków na minutę.
  Tryb VOLT
  – sygnał analogowy napięciowy (0 – 10 VDC) z zewnętrznego regulatora powoduje dozowanie pompy z ilością skoków/dawek proporcjonalną do napięcia prądu uwzględniając zaprogramowaną największą i najmniejszą wartość napięcia prądu oraz odpowiadające im ilości skoków na minutę.
  Tryb PPM
  – wydajność pompy jest określona przez ilość impulsów z wodomierza, wymaganą koncentrację substancji dozowanej w instalacji w PPM (parts per milion – ilość części na milion, co odpowiada mg/l), stężenie dozowanej substancji w % (np.: podchloryn 15%) oraz objętość dawki jednostkowej określonej podczas kalibracji pompy.
  Tryb ten jest używany, gdy chcemy uzyskać założoną wartość PPM pozostawiając pompie określenie ilości skoków/dawek w zależności od otrzymywanych impulsów z wodomierza oraz pozostałych wymienionych wyżej parametrów.
  Tryb PERC
  – wydajność pompy jest określona przez ilość impulsów z wodomierza, wymaganą koncentrację dozowanej substancji w instalacji w % PERC (percentage – procent), stężenie dozowanej substancji (np.: podchloryn 15%) oraz objętość dawki jednostkowej określonej podczas kalibracji pompy. Tryb ten jest używany, gdy chcemy uzyskać założoną koncentrację dozowanego substancji w % pozostawiając pompie określenie ilości skoków/dawek w zależności od otrzymywanych impulsów z wodomierza oraz pozostałych wymienionych wyżej parametrów.
  Tryb MLQ
  - wydajność pompy jest określona przez ilość impulsów z wodomierza na podstawie wymaganej wielkości MLQ (mimiliters per quintal – ilość ml na kwintal), stężenia dozowanej substancji chemicznej w % oraz objętości dawki jednostkowej. Tryb ten jest używany głównie w USA.
  Tryb BATCH
  – zewnętrzny impuls uruchamia pompę, która dozuje zaprogramowaną objętość substancji lub zaprogramowaną ilość dawek.


  POMPY DOZUJĄCE PRIUS D


   
  Silnikowe pompy typu PRIUS D napędzane są za pomocą silnika jednofazowego 230 V wyposażonego w przekładnię i posiadają sterowanie stałe (włącz/wyłącz).
  Wydajność pomp regulowana jest poprzez zmianę długości skoku membrany za pomocą pokrętła umieszczonego na przekładni.
  Pompy te przeznaczone są do dozowania ze średnimi i bardzo dużymi wydajnościami rzędu 12 – 530 l/godz.
  Działanie pompy polega na cyklicznych ruchach silnika, który za pomocą przekładni napędza membranę.
  Gdy membrana porusza się do przodu wewnątrz głowicy powstaje ciśnienie, które powoduje wypływ dozowanej substancji z głowicy przez tłoczny zawór zwrotny. Po zakończeniu skoku sprężyna cofa membranę z powrotem do pozycji początkowej zasysając jednocześnie ciecz z pojemnika do głowicy pompy poprzez ssawny zawór zwrotny. Umieszczony na głowicy ręczny zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy.
  Podstawowe elementy pompy stykające się z dozowanymi substancjami jak głowica z zaworem ssawnym, tłocznym i odpowietrzającym wykonane są z odpornych tworzyw sztucznych.
  Pompy PRIUS D mogą być stosowane do dozowania większości agresywnych substancji, w tym kwasu siarkowego, solnego, podchlorynu sodu itp.
  Do instalacji każdej pompy, w zależności od jej wielkości potrzebny jest zestaw instalacyjny A, B lub C (patrz tabela Dane techniczne). Zestaw instalacyjny A jest dostarczany wraz z pompą bez dodatkowej opłaty, natomiast zestawy B i C dostarczane są jako opcja i należy je zakupić oddziel-nie.

  Zestaw instalacyjny A – G 1/2” x 13


   
  1. Filtr stopowy PVDF ½” ze złączką przewodów doz. dwew=13 mm (G½” x 13 mm).
  2. Zawór dozujący PVDF/FP/CE ¾”.
  3. Przewód dozujący ssawny PVDF 13x16 mm lub PVC 12x18 mm.
  4. Przewód dozujący tłoczny PVDF 13x16 mm lub PVC 12x18 mm.  Zestaw instalacyjny B – G 11/2” x 18


   
  1. Filtr stopowy PVDF 1½” ze złączką przewodów doz. dwew=18 mm (G1½” x 18 mm).
  2. Zawór dozujący PP/FP/GL 1½”.
  3. Przewód dozujący ssawny PE 18x25 mm.
  4. Przewód dozujący tłoczny PVDF 18x22m.


  Zestaw instalacyjny C – G 11/2” x 32


   
  1. Filtr stopowy PP 1½” ze złączką przewodów doz. dwew=32 mm (G1½” x 32 mm).
  2. Zawór dozujący PP/FP/GL 1½”.
  3. Przewód dozujący ssawny PVC spiralny 32x40 mm.
  4. Przewód dozujący tłoczny PVC zbrojony 32x42 mm.


  W ofercie także inne modele pomp dozujących EMEC.

  Więcej informacji:
  FUNAM Sp. z o.o.
  tel.: 604 129 293; 602 368 795; 71 364 37 21
  e-mail: baseny@funam.pl
  www: www.maytronics.pl
  Materiały: www.maytronics.pl
  Przeczytaj także:
  „PoolManager® PRO - system do zarządzania basenem hotelowym i Spa”
  - www.basenprof.pl/artykuly/1781/poolmanager_pro_-_system_do_zarzadzania_basenem_hotelowym_i_spa.html

  „Stacja PoolRelax dla basenów hotelowych i wanien spa” - www.basenprof.pl/artykuly/1701/stacja_poolrelax_dla_basenow_hotelowych_i_wanien_spa.html

  „BAYROL - profesjonalne systemy dla obiektów publicznych” - www.basenprof.pl/artykuly/1593/bayrol_-_profesjonalne_systemy_dla_obiektow_publicznych.html

  „Odkurzacze basenowe Wave – dla każdego basenu (cz.1)” - www.basenprof.pl/artykuly/1441/odkurzacze_basenowe_wave_dla_kazdego_basenu_cz1.html

  „Odkurzacze basenowe Wave – polecane dla Aquaparków (cz.2)” - www.basenprof.pl/artykuly/1463/odkurzacze_basenowe_wave_polecane_dla_aquaparkow_cz2.html

  „Basenowe pompy ciepła” - www.basenprof.pl/artykuly/1177/basenowe_pompy_ciepla.html

  „Fotometry Palintest – wyróżniają się jakością i ceną” - www.basenprof.pl/artykuly/1436/fotometry_palintest_wyrozniaja_sie_jakoscia_i_cena.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  XII Sympozjum Naukowe INSTALACJE BASENOWE już wkrótce
  XII Sympozjum Naukowo-Technicznym INSTALACJE BASENOWE odbędzie się w dniach 27 – 29 listopada 2019 r. w Ustroniu w Hotelu OLYMPIC. Organizatorem jest katedra inżynierii wody i ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach. [...]
  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.