Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Jakość powierzchni ceramiki prasowanej na sucho SeraPool; MOSiR Nowy Sącz ul. Nadbrzeżna

2014-04-10
Jaką wybrać ceramikę. Cz. 1 - rodzaje produkcji
Wybór produktów ceramicznych według technologii ich wytwarzania może wydawać się trudną decyzją dla inwestorów, którzy nie są materiałoznawcami.

Mnogość marek i producentów niesie ze sobą sprzeczne informacje, dotyczące wyższości technologii produkcji płytek, mozaik, elementów i kształtek ceramicznych.


Istnieją trzy sposoby wytwarzania ceramiki:
1. grupa A - płytki ciągnione. Są formowane z masy plastycznej w prasach pasmowych. Tak otrzymane pasmo tnie się na pożądane rozmiary. Funkcjonuje również metoda podwójnego ciągnienia, która polega na formowaniu podwójnych płytek, a następnie rozdzieleniu ich już po wypaleniu na dwie części. Powierzchnie tych produktów charakteryzują równoległe rowki,
2. grupa B - płytki prasowane na sucho formuje się w matrycach z masy zmielonej na proszek lub granulki, a następnie prasuje się je pod ciśnieniem powyżej 200 MPa,
3. grupa C - płytki odlewane powstają przez odlewanie ich surowych półfabrykatów w porowate formy, które następnie odciągają wodę.

Ze względu na wytrzymałość i jakość powierzchni, płytki oraz kształtki basenowe należą zwykle do grupy A lub B, jednak i te dwie grupy różnią się znacznie między sobą, co jest widoczne w praktyce i teorii (odzwierciedlają to np. wymogi ISO).

Wadą płytek ciągnionych jest duży rozrzut wymiarowy i mała wytrzymałość, a prasowanie na sucho niesie ze sobą trudność wykonania elementów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach (nie tycz się to czerepu, który może przyjmować najrozmaitszą strukturę, co w przypadku płytek ciągnionych ogranicza się jedynie do podłużnych bruzd albo gładkiej powierzchni). Wymogi ISO zawierają kilka parametrów dotyczących jakości powierzchni, czyli równości wymiarów, równoległości i prostopadłości kantów oraz własności fizycznych. Poniżej znajduje się porównanie wybranych wymogów ISO dla płytek ciągnionych oraz prasowanych na sucho z tej samej, najniższej grupy chłonności wodą (E < 0,5%) Ia.


Jakość powierzchni - norma DIN EN ISO 10545-2
Maksymalne tolerowane odchylenia w % od wymiaru pożądanego dla płytki o powierzchni od 190 do 410 cm2:

                                                        Płytki ciągnione*       Płytki prasowane na sucho*
Długość i szerokość                                  +/- 2                                +/- 0,75
Grubość                                                   +/- 10                                  +/- 5
Równoległość kantów                              +/- 0,6                                +/- 0,5
Prostopadłość kantów                               +/- 1                                 +/- 0,6
Płaskość - krzywizna środka                    +/- 1,5                                +/- 0,5
Płaskość - krzywizna krawędzi                 +/- 1,5                                +/- 0,5
Płaskość - wypaczenia                            +/- 1,5                                +/- 0,5


Inne właściwości fizyczne:
                                                                       Płytki ciągnione*          Płytki prasowane na sucho*
Siła zginająca DIN EN ISO 10545-4              min. 28 (21) N/mm2                   min. 32 N/mm2
Ścieralność wgłębna DIN EN ISO 10545-6          < 275 mm3                            < 175 mm3

* Źródło: informacja techniczna jednego z wiodących producentów płytek ciągnionych


Jak widać w zestawieniu, żeby wyroby prasowane na sucho zostały zakwalifikowane do najlepszej jakościowo grupy Ia, muszą spełnić nawet trzy razy bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące stałości wymiarów niż płytka ciągniona. Ceramika prasowana na sucho jest również twardsza (niższy poziom ścieralności wgłębnej) i bardziej odporna na pęknięcia (wyższy poziom siły zginającej, pod wpływem której płytka może pęknąć) od ceramiki ciągnionej, dzięki większej gęstości masy, co oczywiście jest zasługą prasowania pod wysokim ciśnieniem.


Materiałoznawcy są zgodni co do wyższości jednej z technologii produkcji. Chodzi oczywiście o prasowanie na sucho. Przy wykończeniach niecek, hal basenów, spa, saun i zapleczy sanitarnych precyzja oraz równość powierzchni, a także wytrzymałość wyrobów ceramicznych przekłada się na jakość, trwałość wykończenia i bezpieczeństwo użytkowników.

Płytki, mozaiki, kształtki marki SeraPool wykonane poprzez prasowanie na sucho, cechują się jakością powierzchni oraz równością płaszczyzn, o czym świadczą pozytywne opinie nie tylko wykonawców ale także użytkowników i zarządców obiektów sportowych.


Kolejnym aspektem przy wyborze ceramiki do obiektów jest jej rodzaj. Jest to kwestia równie istotna jak sposób produkcji, ponieważ rodzaj ceramiki w głównej mierze odpowiada za trwałość zastosowanych rozwiązań. Obecnie najpopularniejszymi rodzajami ceramiki są: porcelana, fajans, porcelit, kamionka i miękka ceramika garncarska. Szerzej o rodzaju ceramiki napiszemy w następnym artykule.
Autor: Natalia Sobiech, SeraPool Polska
Materiały: www.serapool.pl

zamknij

Przeczytaj także

Zabawki wodne z laminatu - najnowsze wzory
Firma Mazur od zawsze stawia na wzornictwo w swoich produktach. Lubimy projekty, które szukają sposobu na wyróżnienie się. Takim przykładem jest zjeżdżalnia multimedialna we Wrocławiu - póki co najbardziej znana [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.