Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - www.anchem-baseny.pl

2021-12-06
Jak zagospodarować niewykorzystane przestrzenie hali basenowej?
Jak zagospodarować niewykorzystane przestrzenie hali basenowej, szczególnie w tak trudnych obecnie czasach? Realizacja inwestycji w czasie pandemii.

Bardzo dobrym przykładem jest Aquapark Fala w Łodzi, w którym w okresie od marca do czerwca br. firma Anchem Sp. z o.o. zrealizowała zadanie polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu basenu solankowego na wyspie pomiędzy basenem sportowym i rekreacyjnym wewnętrznym.

Warunkiem sukcesu przy tak nietypowym i krótkoterminowym zadaniu był wykwalifikowany i doświadczony zespół ludzi, którzy potrafią pracować w trudnych warunkach pod presją czasu.

Wraz z architektem Panem Michałem Otomańskim, który był autorem koncepcji, firma Anchem rozwiązała wiele problemów technicznych, aby w ograniczonej przestrzeni wybudować funkcjonalny basen, wpisujący się estetycznie w klimat już funkcjonującego obiektu. Wspólnym wysiłkiem w czasie trzech tygodni powstał projekt, który umożliwił realizację prac budowlanych.
 

Zdj. etapu projektowego

Od strony budowlanej firma Anchem podjęła współpracę z Panem Wojciechem Szulcem. Pomimo trudności technicznych, jak choćby murowanie ścian wsporczych w ograniczonej przestrzeni (ok. 70-80 cm wysokości) pod przyszłym dnem basenu, czy ręczna dostawa betonu w miejsce docelowe, firma zdecydowała się na podjęcie tego zadania. Dodatkową trudnością dla instalatorów było rozprowadzenie w tej przestrzeni blisko stu metrów rurociągów o różnej średnicy. Nie mniej wymagające było rozprowadzanie kolejnych kilkuset metrów instalacji w części technicznej podbasenia – umieszczenie nowych instalacji w funkcjonującym obiekcie wymagało od wykonawców niejednokrotnie dużej kreatywności oraz determinacji instalatorów.


Zdj. prac budowlanychZdj. prac instalacyjnych

Gdy firma Anchem poradziła sobie z tymi wyzwaniami i ukształtowany został zarys niecki basenowej wraz z osprzętem w postaci rurociągów i siedzisk, następnym elementem miało być wyłożenie niecki mozaiką. Pierwotnie ustalony wykonawca ze względu na panującą pandemię COVID-19 na tydzień przed planowanym terminem rozpoczęcia prac, z przyczyn losowych nie podjął się realizacji zadania.


Zdj. wykonanej konstrukcji niecki

W takich momentach bardzo cenna okazuje się dotychczasowa współpraca z takimi firmami jak Budmix. Zespół Anchem zasilił doświadczony i sprawnie działający wykonawca, który swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystał podejmując się realizacji tego niełatwego zadania w bardzo krótkim czasie. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji można było zrealizować inwestycję w zaplanowanym terminie.


Zdj. prac niwelacyjnych

Przy tej inwestycji nic nie było zwyczajnym zadaniem, nawet zamówienie mozaiki w wybranej przez Inwestora kolorystyce, okazało się czasowo zagrożone, gdyż ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, produkcja takiej mozaiki miała zostać uruchomiona dopiero w maju, a oddanie do użytkowania obiektu miało odbyć się w czerwcu. Ostatecznie mozaika dotarła na początku czerwca, co oznaczało, że na wszystkie roboty związane z okładzinami oraz wyposażeniem niecki (dysze, oświetlenie, przegrody szklane) firma miała tylko 2-3 tygodnie.


Zdj. prac montażowych – końcowych

Końcowo wszystkie zadania wykonano w założonych w harmonogramie terminach, do czego niewątpliwie przyczyniła się dobra współpraca z kierownictwem obiektu, zwłaszcza, że część zadań wykonywana była na obiekcie otwartym dla użytkowników. Sympatycznym akcentem jest również to, że wykonana przez firmę Anchem niecka zyskała swoją nazwę – „łezka solankowa”.


Zdj. prac na funkcjonującym obiekcie

Zadanie realizowane było w formule „projektuj i buduj”, gdzie 25-letnie doświadczenie firmy Anchem w technologii basenowej mogło być w pełni wykorzystane. Można by wiele pisać o różnego typu problemach, z którymi boryka się wielu generalnych wykonawców.
- Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę, że wszystkie wyzwania, jakie były podejmowane przy realizacji tego zadania, zwłaszcza, że dotyczy to niewielkiego projektu, m.in. łańcuch dostaw i wykonanie poszczególnych etapów, są szczególnie wrażliwe na najmniejsze wahania. Tym bardziej mamy satysfakcję, że z sukcesem zrealizowaliśmy tę inwestycję. – mówi Zbigniew Wojciul, prezes zarządu Anchem Sp. z o.o.


Zdj. niecki przed nalaniem wody

Pokazało to, że firma Anchem ma świetny zespół, który potrafi pracować pod presją, że wszyscy pracownicy od kierownictwa do instalatorów, stanowią rękojmię pozytywnego zakończenia przyjmowanych do realizacji zadań.
Warto podkreślić, że w tym samym czasie Anchem realizował także zadanie pn. „Budowa basenu krytego na terenie kompleksu ZL Gryf w Połczynie Zdroju”, które obecnie jest na etapie rozruchu technologicznego.

W ciągu 25 lat działalności firma wykonała kilkadziesiąt stacji uzdatniania wody na terenie całego kraju m.in.: Termy Uniejów, basen w Kudowie Zdroju, Włodawie, Bydgoszczy, Park Wodny Trzy Fale w Słupsku, Park Wodny Koszalin i wiele innych, które można prześledzić na stronie internetowej www.anchem-baseny.pl.
Materiały: Anchem Sp. z o.o - www.anchem-baseny.pl
Przeczytaj także:
„Filtry ciśnieniowe”

www.basenprof.pl/artykuly/1971/filtry_cisnieniowe.html

„Wyniki badań systemu DAISY - część 2”
www.basenprof.pl/artykuly/1407/wyniki_badan_systemu_daisy_-_czesc_2.html

„Wyniki badań systemu DAISY – część 1”
www.basenprof.pl/artykuly/1397/wyniki_badan_systemu_daisy_-_czesc_1.html

„System odzysku wód popłucznych UltraEcoSwim”
www.basenprof.pl/artykuly/1009/system_odzysku_wod_poplucznych_ultraecoswim.html

„Anchem - o technologii z potencjałem”
www.basenprof.pl/artykuly/727/anchem_-_o_technologii_z_potencjalem.html

„Anchem - sponsor szalonych pomysłów”
www.basenprof.pl/artykuly/52/anchem_-_sponsor_szalonych_pomyslow.html

„Remont starej niecki basenowej - jak to zrobić?”
www.basenprof.pl/artykuly/13/remont_starej_niecki_basenowej_-_jak_to_zrobic.html

zamknij

Przeczytaj także

Firma Mazur rusza z autorskim programem na YouTube
To zdecydowanie nowość w branży basenowej. Rusza seria autorskich programów Firmy Mazur. W pierwszym odcinku poznamy Wodne Place Zabaw. Seria „Wszystko co musisz wiedzieć o…” to pierwszy [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.