Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów

Foto - FOAMGLAS

2022-03-04
Jak bezpiecznie i trwale zmodernizować obiekt basenowy na cały okres jego użytkowania?
Baseny to ten szczególny typ obiektów, który potrafi przysporzyć swoim włodarzom niemały ból głowy. Potwierdzi to każdy kierownik czy pracownik działu techniczno-eksploatacyjnego, który musiał się zmagać z wiecznie zawilgoconym dachem, grzybem na ścianie lub suficie czy odkształceniami w parkiecie. Okazuje się, że wiele typowych problemów posiada wspólne rozwiązanie. A brzmi ono: termoizolacja ze szkła komórkowego.

Typową bolączką wielu basenów, lodowisk czy centrów spa, a więc obiektów o wysokiej wilgotności wewnętrznej, jest kondensacja pary wodnej zachodząca przede wszystkim wewnątrz dachów, ale także ścian zewnętrznych. Ten niewidzialny z początku problem prędzej czy później manifestuje się w dotkliwy sposób – czy to poprzez rosnące rachunki za ogrzewanie wynikające z pogarszających się właściwości termoizolacyjnych, czy też rozwój grzybów i pleśni, a nawet korozję elementów konstrukcyjnych, skąd już bardzo prosta droga do kosztownych remontów.

Z uwagi na podwyższoną wilgotność powietrza we wnętrzach, niezbędne jest zapewnienie szczelności, braku kondensacji i odporności na przenikanie pary wodnej już w warstwie termoizolacji. Niestety klasyczne, paroprzepuszczalne materiały, jakimi od wielu lat ociepla się obiekty basenowe, nie dają zarządcy obiektu 100% gwarancji, że izolacja nie ulegnie na pewnym etapie zawilgoceniu. Może to nastąpić równie dobrze po kilku latach, jak i kilku miesiącach – zależnie od poprawności obliczeń dyfuzyjności przegród na etapie projektu, a także dokładności prac wykonawczych.

Jedno jest pewne: aby problem zażegnać w zarodku, należy zastosować w pełni szczelny, nienasiąkliwy, niepalny materiał termoizolacyjny. Takim materiałem jest spienione szkło komórkowe.


 
Zawsze suche przegrody

Sufity, ściany i podłogi, które zostały poprawnie zaizolowane szkłem komórkowym FOAMGLAS®, całkowicie wykluczają przenikanie pary wodnej. Wynika to z unikatowej struktury materiału, składającej się z milionów hermetycznie zamkniętych komórek. –
Taka budowa oznacza, że płyty spienionego szkła komórkowego zawsze i w każdych warunkach pozostają w 100% suche, eliminując ryzyko przenikania kondensatu zarówno do materiału, jak i do zabezpieczanych konstrukcji – wyjaśnia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS.


 
To szczególnie istotna właściwość w przypadku konstrukcji dachowych, które narażone są nie tylko na kondensację pary wodnej pochodzącej z wewnątrz budynku, lecz także na zmienne czynniki atmosferyczne, opady i możliwe uszkodzenia warstw pokrycia, które w połączeniu z nasiąkającymi materiałami izolacyjnymi mogłyby prowadzić do zawilgocenia całej przegrody. W przypadku zastosowania spienione szkła komórkowego nie ma znaczenia, czy mówimy o dachy na podłożu betonowym, drewnianym czy z blachy trapezowej – przegroda zawsze pozostanie sucha.

Połączenie dobrych właściwości termoizolacyjnych wilgotnościowych sprawia, że spienione szkło komórkowe stanowi trafiony wybór przy izolacji lub renowacji obszarów newralgicznych i intensywnie podciągających wilgoć, takich jak strefy przemarzania w gruncie, miejsca styku płyt fundamentowych i ścian piwnic czy cokoły. Rozwiązanie jest na tyle elastyczne i proste w aplikacji, że płytami ze spienionego szkła komórkowego bez trudu zaizolujemy także budynek od wewnątrz – bez kondensacji i bez mostków termicznych.

 
 
Rozwiązanie, które doceniamy my i docenili również nasi południowi sąsiedzi

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie można natknąć się na obiekty sportowo-rekreacyjne, w których dachy zaizolowane zostały płytami ze spienionego szkła komórkowego. Jednym z nich jest basen pływacki
Kraví Hora w czeskim Brnie.

Obiekt ten zdobył nagrodę architektoniczną za między innymi, subtelność swojej konstrukcji oraz wrażenie lekkości. Kluczową rolę odegrał w tym wybór systemu okładziny dachowej – kompaktowej struktury FOAMGLAS. Całkowita grubość dachu wynosi zaledwie 20 cm i rzeczywiście obejmuje wszystko: zapewniającą podparcie sklejkę, płyty paroizolacyjne wykonane z materiału FOAMGLAS oraz górną powierzchnię warstwy wodoodpornej. Pomimo tak wąskiego przekroju, konstrukcja dachu znajdującego się nad wyjątkowo wilgotnym i ciepłym środowiskiem jakim jest basen, jest idealnie równa. Kompaktowy dach FOAMGLAS charakteryzuje się między innymi, bardzo małym ciężarem, ponieważ nie wymaga stosowania zbędnych warstw, np. obciążenia żwirowego, jak w przypadku dachów odwróconych, czy wzrostu ciężaru i grubości w przypadku dachów dwuwarstwowych.

FOAMGLAS cechuje także pełne bezpieczeństwo ogniowe, które jest bardzo ważnym parametrem w przypadku dachów kryjących przestrzenie publiczne. Dachy kompaktowe FOAMGLAS i ich bezawaryjny układ, umożliwia projektowanie suchych, bezpiecznych i trwałych dachów na budynkach o wysokiej wilgotności, na cały okres użytkowania obiektu. Dachy kompaktowe Foamglas są odporne na jakąkolwiek deformację pod obciążeniem i użytkowaniem, co sprawia, że są niezwykle funkcjonalne i architektonicznie innowacyjne.


 
Zobacz więcej realizacji z udziałem rozwiązań termoizolacyjnych ze szkła komórkowego FOAMGLAS® - www.foamglas.com/pl-pl/projekty-referencyjne

FOAMGLAS® –
gwarancja spokoju, na 100%

Nie ulega wątpliwości, że spienione szkło komórkowe to materiał o wyjątkowych i unikatowych właściwościach wilgotnościowych, ogniowych, akustycznych i termoizolacyjnych, które odpowiadają na typowe potrzeby szczególnych typów obiektów, jakimi są baseny czy hale sportowe. Ale co najważniejsze, wszystkich tych właściwości można być w 100% pewnym.

Marzysz o zawsze suchym dachu? Interesuje Cię bezawaryjna eksploatacja obiektu przez lata? Chciałbyś aby wykonać izolację dachu raz na zawsze i nie wracać do tematu? Postaw na izolację termiczną ze spienionego szkła komórkowego: bez kondensacji, bez przecieków, bez deformacji pod obciążeniem, bez mostków termicznych, z niezmienną lambdą 0,036 W/mK – na zawsze. A jeśli jeszcze wahasz się z decyzją, wiedz, że otrzymasz gwarancję na rozwiązania FOAMGLAS® na 25 lat. Rozwiąż problemy raz na zawsze. Zyskaj spokój na dziesięciolecia!
 


  • Jak rozwiązać problem kondensacji pary wodnej, przecieków i podciągania wilgoci w strefach dachów, cokołów czy fundamentów w obiektach o wysokiej wilgotności?
  • Jak projektować i czego wymagać, aby użyty w czasie modernizacji lub napraw materiał nie zmienił swojej wagi i parametrów termicznych przez cały okres użytkowania obiektu?
  • Jak i czym izolować termicznie podłogi sportowe, bezpiecznie ogniowo (A1) i bez jakichkolwiek odkształceń (0% deformacji)?
  • Jak zmodernizować obiekt sportowy w sposób bezpieczny i trwały na dziesięciolecia, a zarazem prosty i dostępny na co dzień?

Jeśli szukacie Państwo odpowiedzi na te pytania... umówmy się na spotkanie!

Przyjedziemy, zapoznamy się z aktualnym stanem obiektu, bezpłatnie przygotujemy analizę i zalecenia do przeprowadzenia modernizacji, podpowiemy odpowiedni system izolacji, który rozwiąże Państwa problemy raz na zawsze.

+48 609 99 28 29
Lukasz.Barcz@owenscorning.com
+48 887 77 23 55
Zdzislaw.Woznicki@owenscorning.com


www.foamglas.com/pl-pl

zamknij

Przeczytaj także

Interbad 2022 - efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój
Tegoroczne targi Interbad skupią się na rozwiązaniach proekologiczno-ekonomicznych wynikających kryzysu energetycznego i ciągłych podwyżek cen prądu. Baseny, sauny stały się integralną częścią codziennego życia, a [...]
PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.