Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Podwodne czyszczenie niecki basenowej - Foto - CN Heliox

2022-10-04
Oszczędności na czyszczeniu i konserwacji basenu
Droga energia znacznie podraża utrzymanie pływalni i wodnych parków, co stwarza poważne problemy i stawia przed zarządzającymi obiektami niezwykle trudne wyzwanie. Oszczędności będzie się teraz szukać wszędzie, jednak każde takie działania są trudne, bo basen to przede wszystkim znaczny pobór energii elektrycznej i wody.

Jednocześnie każdy menedżer musi zwracać baczną uwagę na jakość oferowanych usług, w której zakres zalicza się bezsprzecznie czystość strefy basenowej i samych niecek.

Dlatego większość obiektów raz do roku planuje przerwę technologiczną, podczas której wykonywane są niezbędne prace konserwacyjne zarówno na hali basenowej, jak i w pozostałych częściach budynku. Co jednak, gdy podczas codziennego użytkowania okaże się, że niecka wymaga dodatkowego czyszczenia, lub po prostu chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze?

Konieczność oszczędzania


Procedura spuszczenia wody w celu wykonania wspomnianego czyszczenia, a następnie napełnienie basenu i podgrzania nowej wody to koszty, które znają wszyscy zarządcy pływalni. Dodatkowy zwiększony pobór wody i energii, oraz konieczność wyłączenia basenu z użytkowania na co najmniej kilka dni wiąże się dużym nakładem finansowym, który trzeba ponieść. A ponieważ budżety pływalni są mocno okrojone, każde takie czyszczenie wiąże się z rezygnacją z innych zaplanowanych inwestycji i zakupów.

Jednak wspomnianych kosztów można uniknąć, a korzyści dla obiektu są nieocenione, bo zaoszczędza się pieniądze i nie odbiera w tym czasie możliwości korzystania z basenu użytkownikom.

Sposobem na to jest profesjonalne, certyfikowane podwodne czyszczenie niecek bez konieczności spuszczania wody i zamykania obiektu. Ta prosta i pozwalająca na duże oszczędności metoda, została już z powodzeniem zastosowana w wielu polskich pływalniach i cieszy się – szczególnie w tych trudnych czasach -  coraz większym zainteresowaniem zarządzających.

Ta alternatywna do procesu spuszczania wody metoda czyszczenia basenu przynosi szereg wymiernych korzyści. Pozwala ona kierownictwu kompleksów basenowych spać spokojniej. Szczególnie w sytuacji gdy ceramiczne niecki basenowe nie są już pierwszej młodości. Te wymagają szczególnej pieczy, ze względu na lata eksploatacji w narażeniu na oddziaływania czynników zewnętrznych.

Zlecenie mycia ścian i dna basenu spowoduje usuniecie większości mikroorganizmów oraz pozwoli na utrzymanie wody w czystości. Możemy więc wydatkować znaczne środki na poprawienie wydajności instalacji filtracyjnej, ale stare płytki i tak skutecznie pogorszą wodę, która (nawet najlepiej filtrowana) zostanie wprowadzona do niecki.

Dlatego należy częściej myć nieckę. Niestety – jak wspominaliśmy wcześniej - wiąże się to z dużymi kosztami i wyłączeniem basenu z użytkowania na okres przynajmniej jednego tygodnia.


Czyszczenie podwodne kanału rwącej rzeki - na powyższym zdjęciu widoczna różnica przed i po

Alternatywne czyszczenie i konserwacja niecek


Istnieje jednak sposób na zdecydowaną redukcję przytoczonych wyżej kosztów, który pozwala na sprawne i szybkie wyczyszczenie niecki basenowej bez konieczności spuszczania wody. Jest to  podwodne czyszczenie i konserwacja niecki.

Czyszczenie odbywa się pod wodą, nie trzeba więc jej spuszczać. Podczas prac wykonywanych specjalną atestowaną maszyną polerską dokładnie usuwane są wszelkie zabrudzenia ze wszystkich powierzchni, a w procesie czyszczenia stosowana jest specjalna certyfikowana i posiadająca niezbędne normy chemia dopuszczona do użytku w basenach. Środki czystości posiadają wymagane karty charakterystyki. To daje gwarancję, że czyszczenie jest w stu procentach bezpieczne dla czyszczonej powierzchni.

Drugim oszczędnym i korzystnym rozwiązaniem jest podwodna modernizacja w postaci np. uzupełniania ubytków w ceramice i fugach. To także bardzo ważny element estetyki i bezpieczeństwa, który może być stosowany bez zbędnego spuszczania wody. Materiały i chemia używana do tych prac jest specjalnie dedykowana do basenów i innych akwenów wodnych, jest więc z jednej strony w pełni bezpieczna, z drugiej zaś trwała, a co za tym idzie ekonomiczna.

Co ważne, pływalni nie trzeba zamykać, ponieważ prace czyszczące i modernizacyjne wykonywane mogą być także nocą.

Usługa podwodnego czyszczenia i konserwacji jest bardzo korzystna cenowo, stanowi więc doskonałą alternatywę do prac wykonywanych w nieckach z koniecznością spuszczenia wody. Zazwyczaj średnia cena takiego czyszczenia zamyka się w granicach kilku tys. zł (w zależności od zabrudzenia i wielkości basenu).

Tak więc dzięki podwodnemu czyszczeniu i modernizacji, obiekt może uniknąć wysokich kosztów, a korzyści są nieocenione, bo zaoszczędza się pieniądze i nie odbiera w tym czasie możliwości korzystania z basenu użytkownikom.


Czyszczenie podwodne niecki rekreacyjnej - na powyższym zdjęciu widoczna różnica przed i po

Ekologia


Oszczędności to jedno, ale są też inne ważne argumenty, które opowiadają się z tą alternatywną metodą czyszczenia – ekologia. Polska jest jednym z krajów o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej? Mamy tego naoczne przykłady. W zeszłym roku w kilku miejscach zabrakło wody pitnej, nasze rzeki wysychają, o czym mówią najniższe wyniki w historii pomiarów. Bezpośrednią przyczyną tej sytuacji jest zmiana klimatu, ale także niewłaściwa polityka gospodarowania wodą w naszym kraju. Wierzymy, że oddolne oszczędzanie jest w stanie rozpocząć kolejny globalny ruch mający na celu ograniczenie kryzysu wodnego.


*********
Zachęcamy do skontaktowania się z wykonawcą podwodnego czyszczenia w celu uzyskania szczegółowych informacji i otrzymania kalkulacji alternatywnego czyszczenia dla konkretnego obiektu:
Tomasz Maślonka
CN Heliox
IT PSAI POLSKA
tel. +48 504 092 725
e-mail: t.maslonka@heliox.pl
www.czyszczeniebasenow-heliox.pl
Przeczytaj także:
„Zaoszczędziliśmy czas i pieniądze – rozmowa z A. Gnatem, szefem basenu w Krapkowicach”
- www.basenprof.pl/artykuly/1612/zaoszczedzilismy_czas_i_pieniadze_-_rozmowa_z_a_gnatem_szefem_basenu_w_krapkowicach.html

„Alternatywne czyszczenie basenu - wymierne korzyści” - www.basenprof.pl/artykuly/1585/alternatywne_czyszczenie_basenu_-_wymierne_korzysci.html

„Czyszczenie basenów bez spuszczania wody” - www.basenprof.pl/artykuly/1438/czyszczenie_basenow_bez_spuszczania_wody.html

zamknij

Przeczytaj także

Hotelowy basen - jakie obowiązki musi spełniać?
Rozmowa z dr Iwoną Michniewicz - prezes Krajowej Rady Sportu i Ratownictwa na temat obowiązków, jakie muszą spełniać hotelowe strefy Spa Dr. Iwona Michniewicz - Biegły sądowy w dziedzinie ratownictwa wodnego, [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.