Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - www.elmark.com.pl

2023-01-09
Trzy ukryte problemy infrastruktury basenowej i jak je rozwiązać
Przemienniki częstotliwości powinny być nieodłącznym elementem każdej pompy basenowej. Niestety, nadal nie są standardem. Jednym z powodów jest nieznajomość tych urządzeń, a kolejnym przeświadczenie, że to skomplikowane i nieskuteczne rozwiązanie. Na szczęście nasze (i naszych silników elektrycznych), to się zmienia. Świadomość rośnie, a przemienniki można spotkać już w coraz większej ilości aplikacji – nawet tych bardzo podstawowych.

O tym czym jest przemiennik częstotliwości oraz o jego zaletach można poczytać w artykule „Przemienniki częstotliwości w branży basenowej” - https://info.elmark.com.pl/l/587503/2023-01-02/3hkbbf . Tym razem skupimy się nie na oszczędnościach, a na usprawnieniu i zwiększeniu skuteczności filtracji wody basenowej. Z tego artykułu poznasz rozwiązanie problemów, takich jak:
  • nieskuteczne płukanie filtrów z zanieczyszczeń,
  • częste awarie pomp obiegowych i ich regeneracja,
  • zwiększenie wydajności pomp obiegowych w przypadku, gdy na noc wyłączana jest jedna z nich.

Dotyka Cię jedno z tych zjawisk? Oto rozwiązanie sytuacji.

Problem nr 1: częste i intensywne płukanie filtrów wody basenowej nie usuwa zanieczyszczeń


Raz na kilka dni w każdym obiegu uzdatniania wody odbywa się płukanie filtrów. Wszystkie zanieczyszczenia, które zebrały się w wierzchniej części filtra zostają usunięte z obiegu poprzez wymuszony wsteczny ruch wody. Co, jeśli zostaną niedokładnie usunięte z jego głębi i nie trafią do kanalizacji? To znacznie wpłynie na jakość wody, która trafi do niecki basenowej. Zanim spróbujemy rozwiązać problem, należy poszukać jego przyczyny. W większości obiegów uzdatniania wody to dwie kwestie.

Niewystarczająca moc przepływu

Pompy obiegowe zazwyczaj występujące w parach, wprawiając w ruch wodę, która przechodzi przez kolejne etapy uzdatniania. Przy standardowej pracy ich efektywność pozostaje na najwyższym poziomie przez cały czas – 24h na dobę. Jednak przychodzi ten dzień w tygodniu, kiedy musimy usunąć zanieczyszczenia z filtrów. Przełączamy obieg w tryb „płukanie” i odwracamy kierunek przepływu. Niestety często wytworzony przepływ nie jest w stanie wydobyć brudów z kilkuset kilogramów wsadu z piachu/kwarcu. Na niekorzyść wszystkich zostają one dalej w filtrze i jedynym sposobem pozbycia się ich jest wymiana ośrodka filtrującego.

Bardzo prawdopodobne, że moc pomp jest zbyt mała, żeby wytworzyć tak silny przepływ, który skutecznie może wypłukać zanieczyszczenia. Jeśli jednak moc układu jest wystarczająca to może chodzić o …

Zbite wypełnienie ośrodka filtrującego

Nawet bardzo częste płukanie filtrów nie jest w stanie w żaden sposób rozluźnić zbitej masy, która znajduje się w filtrach z wypełnieniem piaskowym, kwarcowym lub piaskowo-kwarcowym. Zebrane zanieczyszczenia pozostają w środku lub, co gorsza, po pewnym czasie trafiają znowu do obiegu. To również wpływa na jakość wody, która krąży przez układ uzdatniania by trafić do niecki basenowej.

Czy da się zwiększyć moc pomp na czas płukania filtrów?

Tak, istnieje taka możliwość na czas płukania filtrów wody. Trzeba tylko rozważyć, czy problem wynika z jednego z wcześniej przedstawionych powodów. Jednak drugą najistotniejszą rzeczą jest sam układ. Niestety, bez przemiennika częstotliwości nie będziemy w stanie zwiększyć prędkości pracy pompy. Dlaczego?


 
Większość układów uzdatniania wody basenowej oraz ich pompy obiegowe są podłączone bezpośrednio do sieci wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami. Takie połączenie sprawia, że pompa będzie działać z częstotliwością podaną z sieci, czyli 50Hz. Częstotliwość jest odpowiedzialna za sterowanie obrotami naszej pompy, a obroty to nic innego jak wydajność. Tych wartości nie zmienimy.

Na nasze szczęście jednak wynaleziono urządzenie elektroniczne, które jest w stanie z 50Hz wygenerować znacznie wyższą częstotliwość i to ona może nam pomóc w tych dwóch przypadkach.

Przemiennik częstotliwości połączony z pompą obiegową pozwoli na jej płynną regulację obrotów. Parametry urządzenia można dowolnie konfigurować wedle zapotrzebowania i wymagań obiektu.


 
Silniki pomp posiadają zazwyczaj dwie możliwości pracy, widać to po tabliczce znamionowej, czyli miejscu na obudowie silnika, gdzie zostały umieszczone najważniejsze informacje (np. producent, numer seryjny, itd.). Znajdziemy tam również dane na temat częstotliwości pracy. W większości przypadków pompa może pracować na 50 oraz 60Hz.

Dzięki przemiennikowi częstotliwości wygenerujemy 60Hz. Spowoduje to wyższe obroty silnika – a tym samym zapewni nam zwiększony przepływ. Dzięki temu cały układ znacznie lepiej poradzi sobie z rozbiciem piasku oraz wypłukaniu z niego zanieczyszczeń. Bez przemiennika nie byłoby to możliwe. Pompa podłączona bezpośrednio do sieci będzie pracować zawsze z 50Hz, które mamy do dyspozycji w naszych gniazdkach.

Krótkotrwałe zwiększenie obrotów do 60Hz nie uszkodzi w żaden sposób pompy przystosowanej na wyższe częstotliwości. Dzięki przemiennikowi robimy to w sposób kontrolowany pod ciągłym nadzorem urządzenia do tego przeznaczonego. Pamiętajmy jednak, że jest to wyjątkowa sytuacja. Przy stałym podkręceniu do wyższych obrotów narażamy się na bardzo szybkie zużycie pompy, a następnie jej wymianę.

Problem nr 2: częste awarie pomp obiegowych


Każde urządzenie elektroniczne ma pewną długość życia. Jako że pompy obiegowe pracują 24h/7 przez 365 dni w roku, nic dziwnego, że ulegają awarii, zużywając się. A co, jeśli taka pompa psuje się co rok? Co pół roku? Trzeba wysyłać ją na regenerację lub (co gorsza) zakupić nową.

Wszelkie usterki na obiekcie wiążą się z przestojami i opóźnieniami. A przez to, że pompy są podłączone praktycznie bezpośrednio do sieci zasilającej, nie mamy żadnej informacji zwrotnej co się dzieje z urządzeniem. Zadajemy tylko sobie pytania:
  • Co jest powodem usterki?
  • Moc pompy jest za mała?
  • Za duża?
  • Pompa przeciąża się?
  • Może jest za słabo zasilona?

Tutaj możemy tylko „gdybać”.

Jak uzyskać informacje o tym, co dzieje się z naszą pompą?
Pracująca pompa pobiera tylko z sieci kilka parametrów, tj. prąd, napięcie. Więc żeby wiedzieć, co się z nią dzieje trzeba po prostu je zmierzyć. Jeśli pompa znacznie przekracza lub bierze za małe wartości prądu czy napięcia, które widoczne są na jej tabliczce to sugeruje nam, że coś jest nie tak.

Do przemiennika częstotliwości możemy wprowadzić parametry naszej pompy, a urządzenie cały czas będzie je mierzyć i nadzorować. Każdy odchył od normy będzie zgłaszany na przemienniku poprzez wyświetlanie błędów, a to pozwoli na szybką reakcję, skrócenie postojów oraz na przewidzenie ewentualnych napraw.


 
Problem nr 3: za niska wydajność pompy, podczas gdy pracuje tylko 1 z 2 urządzeń
W ramach oszczędności energii elektrycznej część obiektów potrafi wyłączyć jedną z dwóch pomp obiegowych na mniejszych basenach, np. w godzinach nocnych. Woda dalej jest filtrowana poza godzinami zamknięcia, lecz przepływ jest bardzo mocno zmniejszony przez co spada wydajność obiegu uzdatniania. Ma to tylko jedną zaletę – zmniejszamy zużycie prądu o połowę. Niestety często kosztem spadku jakości wody.

A czy wiesz, że możesz zmniejszyć pobieraną moc aż o 30% każdej z pomp i uzyskać większą wydajność niż przy pracy jednej pompy na 100%. Mało tego – dwie pobiorą mniej energii niż jedna!

Ogranicz moc pomp i pobieraj mniej energii.

To nie żadne „widzimisię”, to proste prawa fizyki. Poniżej przykład.

Na obieg uzdatniania wody składają się dwie pompy po 7,5kW, 180 m3/h. Na noc, na okres 7h jedna z nich jest wyłączana, a druga pracuje na 100%. Jedna pompa przez ten czas pobierze 52,5kW (7,5kW*7=52,5) i przefiltruje 1260m3 wody (7h*180 m3/h =1260 m3).

W przypadku zainstalowania przemiennika częstotliwości, zamiast wyłączyć pompę na noc, zmniejszymy prędkość każdej z nich o 30%. Jako że prędkość jest skorelowania z mocą w 3 potędze to przez 7 godzin jedna pompa pobierze 18,0075kW (7 * (70%/100%)3 * 7,5kW = 7 * 2,5725kW = 18,0075kW). Zatem dwie pompy pobiorą lekko ponad 36kW. To aż 16,5kW różnicy.

A ile pompy o obniżonej mocy przepompują wody? Przepływ jednej został zmniejszony o 30% czyli obniżyliśmy to do wartości 126 m3/h (180 m3/h – 30% = 126 m3/h). W ciągu 7h jedna urządzenie przepompuje 882m3 (126m3/h * 7h = 882m3), ale mamy przecież dwie pracujące pompy więc łącznie przepompują 1764m3. To o 504m3 wody więcej niż jedna pompa.

Wniosek? Nie dość, że zużyjemy mniej energii, co wpłynie na zmniejszone rachunki za prąd oraz to, że obie pompy będą się zużywać dłużej, to także uzdatnimy więcej wody.


Podsumowując,  jedno proste urządzenie, jakim jest przemiennik częstotliwości, może nie tylko radykalnie obniżyć koszty w infrastrukturze basenowej - https://info.elmark.com.pl/l/587503/2023-01-02/3hkbbf , a także dodatkowo od ręki rozwiązać problemy, z którymi boryka się większość takich obiektów.
Chcesz wiedzieć więcej o przemiennikach częstotliwości w branży basenowej? Może ciekawi Cię, jak wyglądają obiekty z takimi urządzeniami?

WEJDŹ I ZOBACZ ILE MOŻESZ ZYSKAĆ
https://info.elmark.com.pl/l/587503/2023-01-02/3hkbbj


***********
Informacje szczegółowe:

Paulina Łapińska
Elmark Automatyka S.A.
Tel: +48 605-065-370
E-mail: paulina.lapinska@elmark.com.pl
Autor: Paulina Łapińska
Materiały: Elmark Automatyka S.A - www.elmark.com.pl
Przeczytaj więcej:
„Przemienniki częstotliwości w branży basenowej - oszczędności i większe możliwości dla obiektu”
- www.basenprof.pl/artykuly/3404/przemienniki_czestotliwosci_w_branzy_basenowej_-_oszczednosci_i_wieksze_mozliwosci_dla_obiektu.html

„Zarządzasz kompleksem basenowym lub hotelem SPA? - Sprawdź jak możesz oszczędzać” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3437/zarzadzasz_kompleksem_basenowym_lub_hotelem_spa_-_sprawdz_jak_mozesz_oszczedzac.html

zamknij

Przeczytaj także

Audyt bezpieczeństwa na przykładzie parku wodnego - cz. 2
Druga część artykułu przedstawiającego analizę procesu wdrażania audytu bezpieczeństwa. Tym razem przedstawiamy etapy wdrożenia, propozycje zastosowania rozwiązań i podsumowanie. Przeczytaj: Audyt bezpieczeństwa na [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.