Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - Pionier Energia Sp. z o.o.

2023-11-02
Rewolucyjna metoda zapobiegania utracie ciepła ze zjeżdżalni - case study
Utrata ciepła ze zjeżdżalni rurowych jest podstawowym problemem każdego obiektu. Na rynku pojawiło się innowacyjne rozwiązanie tego problemu – artykuł przedstawia zastosowanie i wyliczenia oszczędności na przykładzie Parku Wodnego Koszalin. Nowa metoda zostanie także przedstawiona podczas V Konferencji Hotel Spa BASENY i SAUNARIA 15-16 listopada w Warszawie.

Modernizacja Zjeżdżalni w Parku Wodnym Koszalin

Modernizacja obiektów rekreacyjnych stanowi ważny krok w dbaniu o komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z przykładów takich prac modernizacyjnych jest remont zjeżdżalni w Parku Wodnym Koszalin przy ul. Rekreacyjnej 14. Prace, które rozpoczęły się w pierwszych dniach września br., miały na celu przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej obiektu i docelowo zmniejszenie kosztów na ogrzewanie wody.

Przedmiot prac: Modernizacja zjeżdżalni

Park Wodny Koszalin to popularny obiekt rekreacyjny, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jednym z głównych elementów atrakcji są zjeżdżalnie wodne. W ramach prac modernizacyjnych poddano modernizacji aż cztery zjeżdżalnie. Całkowita powierzchnia do pokrycia wyniosła 1220 m2.

Materiały i technologia:

Jednym z kluczowych elementów modernizacji było zastosowanie innowacyjnego podejścia do termoizolacji rur zjazdowych. Zamiast tradycyjnych metod zdecydowano się na metodę natryskową z użyciem specjalnych materiałów. Łącznie zużyto 2616 litrów specjalnego materiału PSC250T POOL THERM SYSTEM, który został podzielony na trzy rodzaje:
 • PSC 250T BASIC - 60 litrów
 • PSC 250T HP - 1710 litrów
 • PSC 250T ECE - 846 litrów
 • Dodatkowo, zastosowano 20 litrów PSC NANOshield w formie koncentratu.

Cała izolacja składa się z czterech warstw o trzech różnych kolorach, dostosowanych do wymagań klienta (według normy RAL).


Prace w trakcie nakładania izolacji – foto Pionier Energia Sp. z o.o.


Prace przywracające stan pierwotny kolorystyki rur – foto Pionier Energia Sp. z o.o.

Oszczędności energetyczne:

Modernizacja zjeżdżalni w Parku Wodnym Koszalin przynosi korzyści w postaci oszczędności energetycznych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów termoizolacyjnych, straty ciepła zjeżdżalni zostają znacząco zredukowane. Woda w zjeżdżalniach traci mniej ciepła podczas eksploatacji, co przekłada się na niższe koszty utrzymania obiektu.

Na podstawie wykonanych obliczeń współczynnik przenikania ciepła „U” w przypadku rury o średnicy 1000mm niezaizolowanej powłoką PSC250T POOL THERM SYSTEM wynosi 17.21 W/m2*K, natomiast w przypadku rury zaizolowanej powłoką PSC250T POOL THERM SYSTEM współczynnik „U” wynosi 4.68 W/m2*K.

W związku z tym ilość energii przechodząca przez 1m2 przegrody jest ponad 3 krotnie mniejsza.

Biorąc pod uwagę dane temperaturowe z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dla Miasta Koszalin i przyjętej średniej prędkości wiatru 4/ms zastosowanie izolacji PSC250T POOL THERM SYSTEM wg. deklaracji producenta pozwoli uzyskać nawet do 325MWh rocznie.

Analogicznie dla rur o średnicy 800mm

Na podstawie wykonanych obliczeń współczynnik przenikania ciepła „U” w przypadku rury o średnicy 800 mm niezaizolowanej powłoką PSC250T POOL THERM SYSTEM wynosi 12.046 W/m2*K, natomiast w przypadku rury zaizolowanej powłoką PSC250T POOL THERM SYSTEM współczynnik „U” wynosi 3.62 W/m2*K.

W związku z tym ilość energii przechodząca przez 1m2 przegrody jest ponad 3 krotnie mniejsza.

Biorąc pod uwagę dane temperaturowe z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dla Miasta Koszalin i przyjętej średniej prędkości wiatru 4/ms zastosowanie izolacji PSC250T POOL THERM SYSTEM wg. deklaracji producenta pozwoli uzyskać nawet do 54 MWh rocznie.

Obliczenia wykonano według normy PN EN-ISO 12241/2010

Badania kamerą termowizyjną:

Stan przed


 
Stan po


 
Czas realizacji:

Cały proces modernizacji planowany był na okres pięciu tygodni. Prace przeprowadzane zostały przez zespół składający się z 6 pracowników, którzy pracowali bezpośrednio na miejscu budowy.

Wykorzystane narzędzia i technologie:

Aby zapewnić skuteczność prac, wykorzystano kilka specjalistycznych narzędzi i technologii, w tym:
 • 3 zwyżki o różnej wysokości
 • 2 agregaty malarskie hydrodynamiczne wraz z osprzętem
 • 2 myjki wysoko ciśnieniowe


Proces aplikacji materiału izolacyjnego okazał się skomplikowany ze względu na przestrzenny charakter obiektu oraz wzajemne przenikania się torów zjeżdżalni. Dlatego niezbędne było wykorzystanie specjalistycznych narzędzi i doświadczenia w pracy na tego typu obiektach.

Innowacyjny system termoizolacyjny PSC250T POOL THERM SYSTEM:

Jednym z kluczowych aspektów modernizacji zjeżdżalni w Parku Wodnym Koszalin jest zastosowanie innowacyjnego systemu termoizolacyjnego PSC250T POOL THERM SYSTEM. Ten system, opracowany został przy współpracy pomysłodawcy PIONIER ENERGIA SP.ZO.O. i producenta technologii PSCOAT POLAND P.S.A. System znakomicie nadaje się do zastosowania w obiektach wodnych, basenach, i innych miejscach wymagających termoizolacji. Dzięki unikalnej nano formule, produkt ten nie tylko redukuje straty cieplne, ale również jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników obiektu, nie reagując z wodą ani środkami chemicznymi stosowanymi do dezynfekcji.

Aby zobrazować skuteczność metody, warto wspomnieć, że badania przeprowadzone przez Park Innowacji i Przemysłu poparte certyfikatem TÜV potwierdzają że właściwości izolacyjne 1mm powłoki termoizolacyjnej PScoat są porównywalne z właściwościami izolacyjnymi styropianu o grubości 10-12cm.

Koszty iwestycji:

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 552,885,00 zł brutto.

Wykonawcami projektu było konsorcjum firm :

 • PIONIER ENERGIA SP.ZO.O.
 • PSCOAT POLAND P.S.A.
 • RIVER POWER
 • Z.U.P ANDRZEJ JEŻEWSKI

Modernizacja zjeżdżalni w Parku Wodnym Koszalin została wykonana bez wyłączania obiektu i jest to przykład wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w celu poprawy efektywności energetycznej i atrakcyjności obiektu rekreacyjnego. To także dowód na to, że inwestycje w nowoczesne technologie i materiały mogą przyczynić się do oszczędności oraz lepszej jakości usług dla klientów.

Informacje szczegółowe:
Sylwester Rawski
tel. +48 736 814 075
e-mail: s.rawski@pionier-energia.pl

Nowa metoda zostanie przedstawiona szczegółowo podczas V Konferencji Hotel Spa BASENY i SAUNARIA 15-16 listopada w Warszawie – rejestracja: www.konferencja.basenprof.pl
Materiały: Pionier Energia Sp. z o.o. - www.pionier-energia.pl

zamknij

Przeczytaj także

Nowatorska realizacja Firmy Mazur w Niemczech
Firma Mazur działa na rynku od 1989 roku, każdego roku zdobywając uznanie inwestorów z całego świata. Pierwsza zagraniczna realizacja miała miejsce początkiem XXI wieku na Ukrainie i właśnie ta 36-metrowa zjeżdżalnia [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.