2013-08-19
Brodziki do opłukiwania stóp - mało lubiane miejsce
Zbiorniki z odpowiednio chlorowaną wodą, zwane brodzikami do płukania stóp są obecne na prawie wszystkich basenach publicznych. Prawie, ponieważ np. baseny hotelowe, które również przyjmują dziennie dużą ilość klientów, takich miejsc nie mają.
Czy istnieje odpowiednio regulowane prawo, które nakazywałoby montowanie brodzików na obiektach użyteczności publicznej? Otóż w Polsce nie ma konkretnego aktu prawnego, który zobowiązywałby zarządców i inwestorów basenów, do posiadania na obiektach tego typu rozwiązań. Dlatego na obiektach panuje dowolność co do jakości, wymiarów i zabezpieczeń brodzików opłukujących stopy, w konsekwencji której brodziki nie zawsze spełniają swoją dobrą rolę.
Do najbardziej charakterystycznych cech należy zbyt mała wielkość zbiornika, dzięki czemu użytkownicy pływalni mogą swobodnie go ominąć, co też nagminnie czynią, bo przejście przez brodzik kojarzy się z niehigienicznym i mało komfortowym zabiegiem. Z naszych obserwacji wynika, że użytkownicy są w tej kwestii zdecydowanie zbyt mało wyedukowani, co skutkuje brakiem świadomości, że przejście przez brodzik służy utrzymaniu lepszej czystości wody w basenach i wokół nich. Ważne jest więc, aby projekt zbiornika do płukania uwzględniał takie wymiary i usytuowanie, aby uniemożliwić ominięcie go przez kąpiących, a woda w nim powinna być uzupełniona do głębokości od 10 do 15cm.
Obecnie prawie każdy obiekt publiczny, przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak kwestia opłukujących brodzików często jest dla kół wózka niedostępna. Warto pamiętać, że projekt zbiornika może być także dostosowany dla tej grupy użytkowników - wystarczy, aby był odpowiednio szeroki z łagodnym wjazdem i zjazdem dla wózka.
Kolejnym błędem, popełnianym na obiektach jest zastosowanie zbyt małych proporcji chloru względem przechodzących przez brodzik osób. Przejście około trzydziestu użytkowników pływalni powoduje zanik chloru w zbiorniku, a więc powinien on być sukcesywnie uzupełniany. Woda w brodziku powinna być cyrkulowana i wymieniana, aby uniknąć stagnacji bakteryjnej, a brodzik czyszczony i poddawany dezynfekcji przynajmniej raz dziennie. Ważne, aby woda została wymieniona także, jeżeli znajdą się w niej widoczne gołym okiem zanieczyszczenia, lub gdy zrobi się mętna, a zużyta powinna zostać spuszczona do systemu kanalizacyjnego. Woda w zbiorniku powinna być poddawana kontroli jakości tak samo jak woda w basenie, a stężenie wolnego chloru powinno utrzymywać się w granicach 0.7 - 1.5 mg/l.
Czy wobec tego brodziki do płukania stóp są konieczne na basenach publicznych? Oczywiście, ponieważ jest to bardzo istotny element utrzymania dobrej jakości wody w basenie, jednak pod warunkiem, że jest odpowiednio zaprojektowany i eksploatowany.
Źródło: "Wymagania sanitarno-epidemiologiczne dla krytych pływalni" Cz.Sokołowski
Autor: Diana Sinkiewicz - portal Basenprof
zamknij
Przeczytaj także
Kompaktowa Scrubmaster na małe, trudno dostępne powierzchnie
Małe pomieszczenia i trudniej dostępne miejsca czyste dzięki kompaktowej szorowarce od HAKO POLSKA.
HAKO POLSKA przedstawia nową, kompaktową szorowarkę Scrubmaster B3. Ta praktyczna, składana maszyna jest doskonałym [...]