Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - Elmark Automatyka S.A.

2024-03-29
Falownik i pompa basenowa - połączenie, które generuje oszczędności.
Co jeśli powiem Ci, że istnieje na rynku urządzenie, które potrafi obniżyć koszt zakupu bardzo drogiej, ultra-cichej pompy basenowej?

Co jeśli powiem Ci, że jednocześnie może to też zwiększyć efektywność płukania złóż filtrujących?

Co, jeśli dodatkowo oszczędzisz dzięki temu energię elektryczną pobieraną przez obiegi uzdatniania wody i skończysz z przestojami, które były konieczne do zmieszczenia się w założonym budżecie?. a

Brzmi nierealistycznie? Wcale nie. W tym artykule przedstawię bliżej falownik oraz 4 problemy, które potrafi rozwiązać.

Jeżeli chcesz wyjść z Matrixa wysokich rachunków i ciągłych problemów, czytaj dalej.


 
Czym jest falownik?

Falownik (jego inna nazwa to "przemiennik częstotliwości") to urządzenie elektroniczne przeznaczone do silników elektrycznych. W Twoim obiekcie takim silnikiem będzie pompa obiegowa, wody czy pompy powietrza lub dmuchawy.

Najważniejszym zadaniem falownika jest zmniejszenie prędkości pompy, zagwarantować jej łagodny rozruch i możliwość jej regulacji. Dodatkowo zabezpiecza on naszą pompę przed szkodliwymi zjawiskami, takimi jak zwarcie czy przegrzanie.


 
Jak falowniki rozwiązują problemy obiegów uzdatniania wody?

Każdy obiekt basenowy podczas uzdatniania wody może spotkać się z różnymi wyzwaniami. Poniżej znajdziesz 4 najczęstsze problemy, z którymi najczęściej spotkaliśmy się w podbaseniach oraz ich rozwiązania.

Problem 1: droga pompa basenowa i wymóg cichej pracy

Obiegi uzdatniania wody znajdują się obok basenu lub bezpośrednio pod nim. Wielu właścicieli obiektów budując lub modernizując je zwraca uwagę na hałas generowany przez pompy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten dźwięk będzie słyszalny (w zależności od aktualnego poboru wody) przez klientów. A to najgorsza sytuacja w miejscu, w którym mamy się przecież relaksować.

Ciche pompy to jednocześnie bardzo wysokiej jakości pompy, czytaj - DROGIE POMPY. Jeden obieg uzdatniania wody to minimum dwa takie urządzenia. Jeśli obiekt posiada dużo niecek to potrzebuje odpowiednio więcej urządzeń skupionych w grupach pompowych, a to winduje koszty.

Te wydatki można obniżyć przy pomocy falownika. Jak?

Przemiennik częstotliwości zamontowany do pompy, nawet pracującej od kilku lat, podaje sygnał sterujący znacznie lepszej jakości
, niż ten pochodzący bezpośrednio w sieci, bez falownika. Wysokiej jakości sygnał obniża hałas generowany przez silnik. Wybierając standardowy silnik, niekoniecznie z wyższej półki cenowej i dodając do niego falownik osiągniemy taki sam lub nawet lepszy efekt.

Dodatkowo z falownikiem możemy regulować obroty silnika pompy. A to właśnie regulacja obrotów silnika pozwala na sterowanie prędkością przepływu, o której w dalszej części artykułu.


 
Problem 2: mała wydajność płukania złóż filtrujących

Jedną z niezbędnych czynności koniecznych do utrzymania wysokiej jakości wody w obiektach basenowych jest płukanie złóż filtrujących co pewien czas. Zmieniając kierunek przepływu w filtrze nieczystości są wypłukiwane na wierzch, by ostatecznie trafić do kanalizacji. A co jeśli takie płukanie jest nieefektywne?

Zazwyczaj jest to spowodowane przez bardzo mocno zbite złoże piaskowe. Pompa, która ma za zadanie wypłukać nieczystości, trafiając na przeszkodę spowalnia przepływ, ponieważ nie ma urządzenia, które utrzyma jej wydajność na stałym poziomie. Odpowiednio dobrane pompy wraz z falownikiem rozbiją przeszkodę, co pozwoli na skuteczną filtrację złoża.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ falownik w czasie rzeczywistym nadzoruje pracę silnika i jeśli zmierzy, że silnik spowalnia, zwiększy ciśnienie i przepływ tak, aby utrzymać je na założonym poziomie. Bez falownika utrzymanie stałej prędkości nie będzie możliwe.


 
Problem 3: Gorsza jakość wody przez postoje w pracy pomp

Pompa obiegowa nie generuje kosztów kiedy nie pracuje. Nie pobiera wtedy energii elektrycznej, która w przeciągu kilku ostatnich lat znacznie podrożała, o czym doskonale wiesz. Wyłączanie pomp obiegowych po zamknięciu obiektu stało się więc często stosowanym zabiegiem by zaoszczędzić na rachunkach. Niestety, równocześnie z tym na jakości straciły parametry wody. Woda nie miała możliwości przez noc w pełni się przefiltrować i usunąć nieczystości.

Montaż falownika pozwoli na obniżenie prędkości pracy pompy przy zachowaniu odpowiedniego przepływu wody. Mniejsza prędkość = oszczędność energii, czyli mniejsze koszty pracy! Można to porównać do trybu ekojazdy w samochodach – mniejsza, stała prędkość spali mniej paliwa niż szybka jazda na pełnych obrotach. W przypadku pomp paliwem jest energia elektryczna.

Przykładowe wyliczenia i korzyści możesz poznać tutaj: https://tech.elmark.com.pl/uni/baseny/Falowniki-w-branzy-basenowej.html

Problem 4: wysokie koszty energii elektrycznej pobieranej przez obiegi uzdatniania wody

Jeśli nie chcemy tracić na jakości wody, nasze pompy pracują 24h, 7 dni w tygodniu i to zawsze na najwyższych obrotach. Jeśli do pompy nie ma dołączonego falownika, regulacja prędkości jej pracy nie jest możliwa. Możemy ją wyłączyć lub włączyć na 100% mocy.

Dołączając do pompy urządzenie kosztujące ok. 2000 zł netto otrzymujemy możliwość regulacji prędkości obrotowej silnika. W zależności od:
  • obłożenia obiektu,
  • nocnej przerwy,
  • użycia atrakcji basenowej, np. dyszy wodnej,

możemy obniżyć prędkość nie tracąc na jakości wody, ale zyskując na niższych rachunkach.

Zobacz ile realnie możesz zaoszczędzić stosując przemienniki częstotliwości:
https://tech.elmark.com.pl/uni/baseny/Falowniki-w-branzy-basenowej.html

Podsumowanie

Wykorzystanie falowników może rozwiązać kilka ważnych problemów obiektów basenowych, m.in.:
- nadmierne zużycie energii,
- jakość wody,
- niewydajne płukanie.

Zalety falownika są nie do przecenienia, zwłaszcza, jeśli nie stać nas na przepłacanie. Zapraszam do kontaktu. Sprawdźmy czy rozwiązanie oparte na przemiennikach częstotliwości sprawdzi się na Twoim obiekcie. Pomożemy Ci na każdym etapie wrażania rozwiązania.

Paulina Łapińska
Elmark Automatyka S.A.
Tel: 605 065 370
paulina.lapinska@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
 

Autor: Paulina Łapińska Elmark Automatyka S.A.

zamknij

Przeczytaj także

Legionella - prawidłowe praktyki dla hoteli i stref Spa
Epidemia wywołana koronowirusem spowodowała paraliż turystycznej, rekreacyjnej i sportowej sfery życia znacznej części krajów naszego globu. W Europie powoli otwierają się baseny i parki wodne, a także hotelowe strefy Spa. [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.