Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Dodaj komentarz
  1
  2014-09-01
  Sukces zaczyna się na etapie projektowania

  Obserwujemy obecnie duże zainteresowanie budową krytych pływalni, parków wodnych, obiektów sezonowych czy też obiektów hotelowych z Aquaparkami. Obiekty te powstają w wielu dużych i małych miastach, różniąc się tym samym bardzo znacznie programami usługowymi, ilością i rozmiarami basenów, wyposażeniem w atrakcje wodne, a także kosztami realizacji.

  Jakie zatem powinny być kryteria wyboru wspomnianych wyżej czynników, aby powstał obiekt o jak najbogatszej bazie rekreacyjnej, która poza standardowymi funkcjami będzie przyciągała rzesze użytkowników poszukujących innowacji i nieskończonej rozrywki? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, ale z pewnością sukces zaczyna się już na etapie projektowania.

  W projektowaniu wnętrza parku wodnego należy uwzględnić specyficzny charakter oraz jego przeznaczenie. Mając na uwadze projekt Aquaparku trzeba zawsze zakładać, że w wyniku działań projektowych oraz ich realizacji powstanie światowej klasy obiekt. Określenie zakresu rzeczowego inwestycji wymaga opracowania fachowej dokumentacji, niezbędnej do podjęcia decyzji o realizacji wyznaczonego projektu inwestycyjnego. Skład tej dokumentacji jest zróżnicowany w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania danej inwestycji, a także możliwości inwestora.
  Baseny rekreacyjne w obiektach o średnim budżecie nigdy nie będą poważną konkurencją dla dużych, komercyjnych Aquaparków wyposażonych w sztuczne fale i dziesiątki innych atrakcji. Niemniej jednak, trzymając się pewnych reguł, można zapewnić również i w takich pływalniach warunki do relaksu i wypoczynku. Projektanci Firmy Pol-Glass zawsze dbają o dobór i rozmieszczenie atrakcji wodnych tak, aby jak najlepiej zagospodarować lustra wody niecek rekreacyjnych.

  W procesie inwestycyjnym projektant nie ma na wszystko wpływu, ale ma poważne narzędzia do tego, aby projektowane przez niego atrakcje wodne nie straszyły a przyciągały klientów i przynosiły zyski. Atrakcje wodne takie jak różnego rodzaju zjeżdżalnie czy wodne place zabaw stają się obecnie standardem wyposażenia obiektu basenowego a nie opcją luksusową. Dzięki temu pływalnie i wodne parki rozrywki zyskują na atrakcyjności i poszerzają ofertę proponowanych aktywności.

  Jest to bardzo pozytywny trend, który z jednej strony zwiększa rentowność pływalni, a z drugiej pozwala indywidualnym użytkownikom na uprawianie aktywności na miarę ich możliwości i potrzeb.

  Trzeba jednak pamiętać jak specyficzną branżą w zakresie projektowania jest strefa atrakcji wodnych. Nie należy pozostawiać tej kwestii osobom bez odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy chociażby po to, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kosztów wynikających z realizacji niedoprecyzowanych projektów. Doświadczony projektant wie, jakie rozwiązania wybrać aby obiekt był jak najbardziej ergonomiczny i aby zaprojektowane atrakcje nie kolidowały z architekturą budynku.

  Projektowanie atrakcji wodnych musi być przede wszystkim działaniem wielopłaszczyznowym.

  W ramach projektowania strefy rekreacyjnej wydzielenia wymaga obszar brodzika dla dzieci najmłodszych oraz zjeżdżalni z klatkami schodowymi i wannami hamownymi. Projektowanie większej ilość zjeżdżalni wymaga natomiast wydzielonej strefy lądowisk oraz zapewnienia swobodnego przejścia z lądowisk na wieżę zjeżdżalni, tak aby nie powodować zbędnego tłoku w pozostałych strefach hali.
  Wszystkie te działania wymagają nie lada precyzji oraz podejmowania kolejnych kroków projektowych zgodnie z obowiązującymi normami. Jako dostawca zjeżdżalni najwyższej klasy stawiamy na bezpieczeństwo i jako jedyna rodzima firma w Polsce możemy pochwalić się zjeżdżalniami z certyfikatem.

  Firma Pol-Glass jest niekwestionowanym liderem w opracowywaniu innowacyjnych koncepcji dla zjeżdżalni wodnych. W pracowni naszych projektantów regularnie pojawiają się nowe, nigdzie dotąd niestosowane rozwiązania. Dotyczy to nie tylko geometrii ślizgów, ale również strony estetycznej dostarczanych przez nas atrakcji.
  Ładny czy nowoczesny wygląd nie jest z całą pewnością warunkiem koniecznym do tego, aby wyposażenie spełniało swoją rolę. A jednak obiekt, w którym wszystkie elementy komponują się w estetyczną, przemyślaną całość, z pewnością zachęca do odwiedzania go i jest wizytówką ośrodka sportowego. Przemyślane propozycje naszych projektantów oraz zespołu plastyków sprawiają, że elementy wyposażenia nie tylko są przedmiotami użytkowymi, lecz także stają się dopełnieniem wystroju.

  Autor: Karolina Woźnicka – Firma Pol-Glass s.j.
  
  Komentarze
  Tadeusz
  2014-09-12 10:18:06
  Dobrze przemyślany projekt, to połowa - jak nie więcej - sukcesu obiektu. Projektanci zbyt łatwo przelewają na deskę kreślarską swoje wizje, a później w praktyce często na szybko trzeba dokonywać zmian, bo technicznie nie da się czegoś zrobić. A koszty ponosi oczywiście inwestor.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Niezawodny odkurzacz Dolphin S300i
  Rodzinę odkurzaczy Dolphin S300i firma Bassau wprowadziła w 2016 r. Wszystkie odkurzacze tej serii charakteryzują się prostą i niezawodną konstrukcją, wysoką skutecznością czyszczenia oraz niską [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.