Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Basen w hotelu Orient w Krakowie. Basen rekreacyjny 16 x 11 m (w trójkącie) wyłożony ceramiką Klinker Sire. Oświetlenie podwodne, przeciwprąd. Basen SPA fi 3,0 m do masażu i relaksu. Foto - www.hot

2014-09-11
Rekreacja wodna w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych
Obserwujemy obecnie duże zainteresowanie hoteli nowo budowanych a także istniejących stworzeniem dla swoich gości możliwości korzystania nie tylko z saun i zespołów fitness lecz także rekreacji wodnej. Trudno sobie wyobrazić hotel wysokiej klasy bez SPA (Jacuzzi) i basenu. Konkurencja powoduje, że po tę formę usług hotelowych sięgają także mniejsze i tańsze hotele i pensjonaty, zwłaszcza dlatego, że w nich klienci będą zamieszkiwać w dłuższym okresie czasu niż zabiegani biznesmeni korzystający z hoteli drogich. Moda na grupowe konferencje integracyjne to także powód stwarzania w hotelach i pensjonatach możliwości korzystania z pełnych, atrakcyjnych usług. Miniony okres opiekuńczego państwa, jakim była PRL pozostawił w spadku dużą ilość różnych ośrodków sanatoryjno - wypoczynkowych zlokalizowanych w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski. Niestety standard tych obiektów jest często bardzo niski. Obiekty te mogą stać się dobrą bazą turystyczną, jednakże pod warunkiem właściwej modernizacji. Można już spotkać przykłady obiektów zmodernizowanych jednak można też zauważyć, ze modernizacja nie była przemyślana i przygotowana do realizacji przez profesjonalistów i mimo poniesienia dużych kosztów obiekty nie posiadają właściwych funkcji użytkowych aby mogły budzić zainteresowanie klientów. Jakie funkcje użytkowe zatem warto polecić zarówno obiektom nowo projektowanym jak też obiektom istniejącym, które będą modernizowane?
 
Zajmiemy się basenami rekreacyjnymi i basenami do masażu typu SPA a także saunami. Należy zauważyć, że te urządzenia instalowane w wymienionych obiektach są urządzeniami użytku publicznego, muszą zatem spełniać określone przepisami wymagania, zwłaszcza sanitarne i bezpieczeństwa oraz wymagania określone przepisami pracy. Brak specjalistycznych przepisów w Polsce dla techniki basenowej powoduje wiele niejasności i możliwości interpretacji przez lokalne instytucje nadzoru. Nie ułatwia to podejmowania decyzji przez inwestorów.

 
BASENY HOTELOWE
 
Wielkość basenu i jego kształt

Baseny w hotelach, pensjonatach i ośrodkach sanatoryjno - wypoczynkowych są na ogół niewielkich rozmiarów. Basen o długości 16 m należy uznać już za duży. Basen o długości poniżej 10 m jest basenem małym. Głębokość basenu jest bardzo ważnym parametrem. Basen za głęboki jest niebezpieczny, wymagający specjalnego nadzoru i ogranicza użytkowanie tylko do umiejących pływać, jest zatem mało przydatny w obiektach typu hotelowego. Najczęściej realizowane są baseny o kształcie prostokątnym. Może być realizowany każdy dowolny kształt basenu wymyślony przez architekta lub inwestora. Baseny o dowolnych urozmaiconych kształtach mogą być bardzo ładne chociaż komplikują rozwiązania techniczne. Projektując wielkość i kształt basenu trzeba dostosować je do funkcji jakie on ma spełniać w istniejącym modernizowanym lub projektowanym obiekcie. Głębokość 1,0 m nie ogranicza pływania. Strefy płytsze pozwalają na rekreację dzieci, strefy o głębokości ok. 1,5 m pozwalają umiejącym pływać uzyskać więcej miejsca. Większe głębokości stref tak zwanych głębokich są możliwe lecz powodują w/w kłopoty.
 
 
Rodzaj obrzeża

Są dwa rodzaje obrzeża basenu charakteryzujące sposób odpływu wody do uzdatniania.

Obrzeże z czynnym przelewem poprzez rynnę lub krawędź przelewową do zbiornika przelewowego, buforującego pojemność basenu.

Obrzeże z odbiorami skimmerowymi gdzie buforowanie pojemności wody jest w samym basenie poprzez zmieniający się poziom wody.

Jest oczywistym, że ten drugi typ obrzeża powoduje, że basen może być znacznie tańszy. Brak polskich przepisów dotyczących techniki basenowej pozwalających na stosowanie basenów skimmerowych do celów użytku publicznego a jednocześnie różne istniejące w Polsce zalecenia i naciski aby takich basenów nie stosować, powoduje, że praktycznie, dla ostrożności dla celów użytku publicznego mogą być stosowane tylko baseny z czynnym przelewem. Z przepisów obowiązujących w innych krajach europejskich dla małych basenów taka konieczność nie istnieje. Trzeba przyznać, że basen z przelewem górnym z rynną lub krawędzią przelewową jest basenem o wiele ładniejszym a baseny publiczne powinny posiadać z pewnością taką cechę. Obrzeża przelewowe z rynną muszą posiadać także SPA (Jacuzzi) użytku publicznego.
 
 
Uzdatnianie wody

Istnieją różne techniki uzdatniania wody, lecz w basenach użytku publicznego techniki te muszą być dopuszczone przez SANEPID. Podstawowymi wymaganiami jest to aby były stosowane tylko dopuszczone związki chloru i związki korygujące pH dozowane w sposób ciągły. Niektóre sieci hotelowe wymagają jako standard stosowanie dodatkowo ozonowania i zwiększenia wydajności obiegu filtracyjnego dla zapewnienia wyższego standardu jakości wody. Alternatywnie zamiast ozonowania może być używana dodatkowa dezynfekcja UV. Zbiorniki filtrów ciśnieniowych do uzdatniania wody muszą posiadać certyfikację polskiego Urzędu Dozoru Technicznego dopuszczające producentów do stosowania ich na terenie Polski.

Maszynownie uzdatniania wody i atrakcji wodnych oraz zbiorniki przelewowe muszą znajdować się na kondygnacji poniżej basenu. Jeżeli takich możliwości nie ma, problem może być rozwiązany jeśli istnieje możliwość zlokalizowania maszynowni lub chociaż pomp co najmniej 1 m poniżej lustra wody.
 
 
Wyłożenia basenów, poboczy i stref szatniowych
 
Do wyłożenia wnętrza basenów może być stosowana tylko basenowa ceramika klinkierowa lub mozaika szklana. Wyłożenia zbrojonymi foliami PVC są możliwe także, lecz nie dają one tak wysokiego standardu estetycznego, żeby je polecać dla basenów w hotelach, pensjonatach, czy też ośrodkach sanatoryjno - wypoczynkowych, zwłaszcza o wyższym standardzie. Trzeba pamiętać o fakcie, że woda w basenie jest krystalicznie czysta i to zapewnia praktycznie każda dobra nowoczesna technika jej uzdatniania, lecz basen jest widziany przez użytkowników przede wszystkim jako kształt, kolorystyka i inne efekty wizualne. Nie należy zatem efektów tych osłabiać przez nie najwyższej klasy wyłożenia, gdyż oszczędności nie są warte tego osłabienia. Otoczenie basenów (plaża) i zaplecza sanitarne bosej stopy muszą być wyłożone ceramiką przeciwpoślizgową o znanej i potwierdzanej charakterystyce, zależnie od miejsca jej położenia. Jest to podstawowy warunek bezpieczeństwa użytkowania.
 
Należy pamiętać o konieczności zastosowania najwyższej klasy chemii budowlanej do uszczelniania basenów, plaż i mokrych zapleczy socjalnych oraz do klejenia i fugowania ceramiki lub mozaiki. Oszczędności i nieodpowiednia jakość chemii budowlanej i ceramiki mogą spowodować w przyszłości poważne straty i negatywne efekty wizualne. Konieczność bardzo częstego mycia i dezynfekcji posadzek plaż i zapleczy socjalnych wymagają bardzo wysokiej ich trwałości i odporności na używanie zarówno czynników chemicznych jak również mechanicznych urządzeń myjących. Ściany zapleczy sanitarnych a także innych stref otoczenia basenów powinny być wyłożone ceramiką lub mozaiką dla ułatwienia utrzymania czystości. Trzeba podkreślić wysokie walory estetyczne (kolorystyczne i zdobnicze) mozaiki.

 
Atrakcje wodne

Baseny w hotelach, pensjonatach i ośrodkach sanatoryjno - wypoczynkowych zwykle o niewielkich wymiarach z pewnością nie zapewnią pływania długodystansowego i z tego powodu ich atrakcyjność jest ograniczona. Aby polepszyć ich atrakcyjność zaleca się stosować atrakcje wodne takie jak:
- urządzenia przeciwprądu, które wytwarzają silny prąd wody "wydłużające" basen i umożliwiające dodatkowo masaż wodny
- kaskady lub natryski, które są atrakcyjne widokowo i służą do masażu ciała spadającą wodą (tzw. masaż karku)
- ścienne i denne dysze masażu.

Zawsze należy stosować oświetlenie podwodne, które powoduje ciekawe wizualne efekty.

Temperatura wody w basenach hotelowych i pensjonatach zwykle nie przekracza 28 - 30ºC. W tej temperaturze bez intensywnego ruchu użytkownik może odczuwać chłód dlatego nawet baseny bogato wyposażone w atrakcje wodne nie pozwalają na właściwe wykorzystanie tych atrakcji i nie zastąpią SPA (Jacuzzi).
 
 
SPA (Jacuzzi) hotelowe
 
Właściwymi urządzeniami dla wodnego masażu relaksującego a nawet rehabilitacyjnego są SPA (nazywane także niewłaściwie Jacuzzi lub Whirlpool). Urządzenia te są wyposażone w ławeczki i leżanki, w których znajdują się dysze masażu wodnego z napowietrzaniem i dysze masażu perełkowego powietrznego. Temperatura wody 35 - 37ºC pozwala całkowicie biernie oddawać się relaksującemu działaniu silnych lub delikatnych strumieni masujących bez uczucia chłodu. Technika masażu relaksującego SPA jest tak atrakcyjna, że każdy nawet najmniejszy obiekt typu hotelowego, ośrodek wczasowy czy sanatoryjno - wypoczynkowy powinien być w takie urządzenie wyposażony. Kilkunastominutowy relaks w SPA powoduje całkowite odprężenie i wypoczynek.
 
 
MAŁE SPECJALNE BASENY DO KĄPIELI, RELAKSU I REHABILITACJI

Dobrym rozwiązaniem dla małych hoteli, pensjonatów lub innych ośrodków wypoczynkowych, a także dla obiektów istniejących z niewielkimi możliwościami rozbudowy mogą być niewielkie baseny, projektowane indywidualnie, wyposażone w ławeczki i leżanki do masażu relaksacyjnego i rehabilitacyjnego jak w SPA lecz posiadające także strefę typowo basenową. Baseny takie o konstrukcji betonowej z wyłożeniem mozaiką są atrakcyjne w użytkowaniu i atrakcyjne widokowo. Temperatura wody może być utrzymywana na przykład od 30ºC do 35ºC. Przykładowe wymiary takich basenów w granicach 4 x 3 m do 9 x 4 m pozwalają na umieszczenie ich w niewielkich przestrzeniach możliwych do wygospodarowania nawet w małych obiektach istniejących.
Autor: inż. Kazimierz Torbicz - Prezes Zarządu DC Engineering Sp. z o.o. i DKT Expert

zamknij

Przeczytaj także

Dach basenu - kompleksowe rozwiązanie SIKA Poland
Obiekty o wysokiej wilgotności (powyżej 65%), takie jak baseny, wymagają bezpiecznych i przemyślanych rozwiązań minimalizujących ryzyko kondensacji pary wodnej w przegrodach. Dotyczy to też przekryć dachowych. Szczególnie [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.