Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]
 • 2022-04-27 00:21:04 - Zibi62
  Dziękuję wszystkim za cierpliwe wysłuchanie. Zapraszam do współpracy

 • Poziom hałasu i pogłos w obiektach sportowych skutecznie niwelują podwieszane sufity akustyczne. Na zdjęciu sufit w Termach Jakuba
  Dodaj komentarz
  0
  2015-01-13
  Wyciszające sufity idealne na baseny

  Rozwijająca się w Polsce moda na parki wodne sprawia, że powstaje coraz więcej nowoczesnych obiektów. Zespoły basenowo - sportowe stanowią uzupełnienie oferty rekreacyjnej dla mieszkańców dużych i mniejszych miast, których codzienny kontakt z naturą jest ograniczony. Ważną kwestią w takich wnętrzach jest akustyka. Komfort przebywania w nich podnoszą akustyczne sufity podwieszane i panele ścienne.

  Jednym z nowszych tego typu obiektów są Termy Jakuba w podwrocławskiej Oławie. Trójkondygnacyjny obiekt ma powierzchnię prawie 20 tys. m². Wewnątrz znalazły się: sześciotorowy basen o wymiarach 25 x 16 m z trybuną na 200 osób, mniejszy basen do nauki pływania (12 x 6 m) oraz brodzik. Przewidziano też 60-metrową zjeżdżalnię, jacuzzi, sauny, grotę solną i pomieszczenia do rehabilitacji. Koszt inwestycji – 26 mln zł.

  Zastosowane materiały o surowym charakterze: blacha, szkło i tynki malowane na biało połączono z okładzinami w kolorze drewna. Odchylone od pionu, prostokątne przeszklenia wprowadzają w fasady dynamiczny rytm, podobnie jak pochylnie umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym.

  Tak wielofunkcyjny kompleks wymaga również odpowiedniego doboru rozwiązań we wnętrzach. Białą i szarą ceramikę hali basenowej zestawiono z ciepłą barwą drewna dźwigarów dachowych i bielą sufitów podwieszanych. Wykorzystane tu sufity z oferty Rockfon to produkty z grupy Koral w dwóch typach krawędzi: widoczną typu A, oraz z częściowo ukrytą konstrukcją typu E. W takich warunkach stawia się im bardzo duże wymagania użytkowe – muszą zachować wszystkie swoje parametry i idealny wygląd w środowisku wilgotnym. Warto wiedzieć, że rozwiązania Rockfon mogą utrzymywać stabilność wymiarową nawet w warunkach 100% wilgotności względnej powietrza.

  W przestrzeni hali basenowej istotna jest również akustyka. Duże, twarde płaszczyzny odbijają dźwięki i sprzyjają nadmiernie wydłużonemu czasowi pogłosu, a co za tym idzie potęgują odczucie głośności i hałasu. Na to nakładają się jeszcze odgłosy aktywności sportowej a w czasie imprez także dźwięki związane z obecnością publiczności. Dlatego inwestorzy coraz częściej dbają nie tylko o stronę techniczną na basenach, ale także o inne elementy wpływające na komfort użytkowania obiektu.

  W parku wodnym Termy Jakuba zastosowano pochłaniające hałas powierzchnie na sufitach w formie wysp. Wydaje się być to rozwiązaniem optymalnym, które spełnia również wymogi higieniczne. W przypadku sufitów Koral właściwości akustyczne są podyktowane grubością płyty wybranych modułów oraz konfiguracją, w jakiej zostaną zainstalowane. Te właśnie panele Rockfon cechuje najwyższa klasa pochłaniania dźwięków – współczynnik 0,9 lub 1 αw.

  W realizacji Term Jakuba sufity Rockfon znalazły się nie tylko w strefach mokrych, ale też w biurach i częściach uzupełniających. Są to rozwiązania z grupy Tropic z gładką, białą powierzchnią o wysokiej estetyce. Również te materiały są przeznaczone do wnętrz o podwyższonych wymogach akustycznych.

  Modułowy system sufitów Koral i Tropic sprawdza się w kompleksach sportowo-basenowych, gdzie ważna jest odporność na wilgoć, trwałość, ochrona pożarowa i bezpieczeństwo użytkowników.

  Materiały: ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Tunelowa rynna przelewowa - korzyści
  Tunelowa rynna przelewowa to nowatorskie i estetyczne połączenie rynny typu fińskiego z typem Wiesbaden dolny. Konstrukcyjnie jest to rynna przelewowa fińska, jednak woda z basenu nie przelewa się górną krawędzią niecki, ale [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.