Anita Nasierowska dyrektor Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji - foto Sławek Kińczyk
2015-08-10
UCSiR - od 17 lat z myślą o sporcie i rekreacji dla mieszkańców
O Grand Prix Ursynowa w Pływaniu, Gali Sportów Walki DSF Kickboxing Challenge, Międzynarodowym Turnieju Rugby na Wózkach – Metro Cup i wielu innych sportowych imprezach z Anitą Nasierowską, dyrektor Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Warszawie rozmawia Sławek Kińczyk.
Ponad 1,2 mln wejść na swoje imprezy i zajęcia sportowe zanotowało w ubiegłym roku Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji. To stawia ursynowskie centrum na drugim miejscu w Warszawie wśród wszystkich ośrodków sportowo-rekreacyjnych w stolicy.
Sławek Kińczyk: Pani dyrektor, Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji to prawdziwy gigant w organizacji i goszczeniu różnego rodzaju imprez. Co kilka dni odbywa się duża impreza!
Anita Nasierowska: To prawda. W obiektach UCSiR w 2014 roku odbyły się 74 imprezy sportowo–rekreacyjne, kulturalne w tym koncerty muzyczne, targi, konwencje itp. A udział w nich w nich wzięło prawie 120 tysięcy osób - zarówno zawodników jak i widzów. Ten rok również zapowiada się bardzo owocnie. Mam nadzieję, że „przeskoczymy” te liczby.
Którymi imprezami możecie Państwo się pochwalić, z których jesteście najbardziej dumni?
Najbardziej prestiżową w UCSiR jest niewątpliwie Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy połączony z balem Mistrzów Sportu, organizowany w Arenie Ursynów od 2009 r. co oznacza, że w tym roku Plebiscyt na Ursynowie odbył się po raz siódmy. Gościmy wówczas, poza nominowanymi zawodnikami, około 700 znamienitych gości - wśród nich także mieszkańców naszej dzielnicy.
Kolejną dużą imprezą, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez ursynowskiego centrum jest Memoriał Zdzisława Ambroziaka. Wspaniała impreza siatkarska, która powstała z potrzeby upamiętnienia, sportowca, dziennikarza i komentatora Zdzisława Ambroziaka, a przy okazji jest wspaniałym wydarzeniem sportowym. W turnieju co roku biorą udział znamienite drużyny siatkarskie, nie tylko z Polski. Memoriał, podobnie jak Bal Mistrzów Sportu odbywa się w Arenie od 2007 r. i podczas trzydniowej imprezy przyciąga ponad 5 tys. widzów.
Nie sposób nie wspomnieć o bardzo udanej i chyba najbardziej energetycznej imprezie – UCSiR Dance.
Organizujemy ją od 3 lat z ogromnym sukcesem. Jest to przegląd taneczny dla dzieci i młodzieży z ursynowskich szkół tańca. Impreza okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Pokazała, że ursynowska młodzież jest bardzo roztańczona. Co roku udział w w niej bierze ponad 700 uczestników. Tancerze prezentują różne formy tańca m.in. hip-hop, disco, jazz i inne formy taneczne. Poziom z roku na roku jest coraz wyższy, choreografie co raz wspanialsze i dopracowane.
„Dobra fama" o imprezie rozeszła się już nie tylko po całej Warszawie, ale i dalej. W tym roku swój udział w imprezie zgłaszały również kluby spoza Warszawy. Naszą ideą było zaprezentowanie osiągnięć ursynowskich dzieci i młodzieży, a także promowanie takiej właśnie formy spędzania wolnego czasu. Na tym etapie chcielibyśmy, aby nadal była to lokalna, ursynowska impreza.
Z imprez, na których Haloursynow.pl zawsze bywa i je relacjonuje jest „Grand Prix Ursynowa w Pływaniu”. To chyba najstarsze zawody pływackie na Ursynowie?
Tak. Odbywa się od momentu powołania UCSiR do życia tzn. od 1998 r. – jej pierwsze edycje były organizowane nawet 2 lata wcześniej, wtedy jeszcze przez ówczesny Referat Sportu w gminie Ursynów. Pamiętam pierwsze zawody na pływalni na Koncertowej… Dziś Grand Prix to szalenie popularna impreza. Proszę sobie wyobrazić, że każdorazowo startuje w niej około 200 uczestników, wśród są i tacy którzy startują od 1997 roku!
O imprezach organizowanych w UCSiR można bardzo dużo mówić, jest ich dużo - wszystkie cieszą ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców a świadczy o tym liczba uczestników. Chciałabym wspomnieć przy tej okazji o wspaniałej, plenerowej imprezie, którą organizujemy w Parku Kultury w Powsinie – o Triathlonie Warszawskim. Jest to typowo rodzinna impreza, która przyciąga ponad 200 uczestników. Udział w niej biorą całe rodziny. Konkurencje sportowe to oczywiście pływanie, biegi i jazda na rowerze, a całość uświetnia dodatkowo zorganizowany dla zawodników piknik na terenie Parku Kultury w Powsinie.
Ale nie zapominajmy, że imprezy Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji to również wiele prestiżowych imprez rangi międzynarodowej…
W tym roku w Arenie Ursynów zadebiutowała Gala Sportów Walki DSF Kickboxing Challenge. Było to niesamowite przeżycie dla miłośników sportów walki i mam nadzieję, że impreza ta będzie się rozwijać a my będziemy znów gościć najlepszych zawodników tego sportu.
W naszej hali co roku odbywa się Międzynarodowy Turniej Rugby na Wózkach – Metro Cup, który gościliśmy niedawno. Są też turnieje akrobatyki sportowej, zawody karate – gościliśmy XVI Puchar Polski dla Dzieci w Karate Tradycyjnym. Wielbiciele siatkówki oczywiście znają Arenę Ursynów z meczów w ramach mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn. Swój parkiet ma tu przecież drużyna AZS Politechnika.
Pani dyrektor, Arena Ursynów to jednak nie tylko arena sportowa. Odbywają się tu również imprezy muzyczne i kulturalne.
Arena jest wielofunkcyjna – takie założenie przyświecało budowniczym tej hali. Stąd są tu świetne warunki do organizacji koncertów, pokazów, wystaw i imprez multimedialnych.
Ursynowianie z pewnością dobrze wspominają takie imprezy jak: „Piaf! The Show”, koncerty zespołów Coma i Air, Rocket Festival, czy Międzynarodową Wystawę Kotów Rasowych, którą witamy w Arenie co roku. Wszystkich miłośników tych zwierząt mogę już poinformować, że będzie także w tym roku.
Arena jest doskonale przygotowana do organizacji tak różnorodnych wydarzeń. Ma akustyczny strop, jest klimatyzowana, oświetlenie spełnia wymogi dla realizacji transmisji telewizyjnych. To dlatego dużo u nas imprez zewnętrznych, konwencji, zjazdów czy gali.
UCSiR to także pływalnie, z których jesteście chyba najbardziej znani na Ursynowie, i które są wizytówką Centrum. Zaczynaliście skromnie – od jednej jedynej pływalni na Hirszfelda.
Tak. 17 lat temu, gdy UCSiR został decyzją ówczesnej gminy Warszawa-Ursynów powołany do życia, dysponowaliśmy tylko tą jedną pływalnią. Dziś mamy aż trzy, w tym najnowszą przy Wilczym Dole. Staramy się, aby pływalnie były dobrym miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Prowadzimy dla ursynowskich szkół zajęcia z nauki pływania.
Obok pływalni mamy jednak do zaoferowania infrastrukturę do uprawiania innych sportów. W naszych ośrodkach działają dwa kluby fitness, hala sportowa z widownią na 300 osób, Centrum Tenisa Stołowego, klub rozrywki z kręgielnią i bilardem oraz 5-cio kortowy ośrodek tenisa ziemnego.
Dzięki tak rozwiniętej infrastrukturze sportowej dostępność do obiektów sportowych dla mieszkańców Ursynowa jest zdecydowanie na wysokim poziomie.
Skoro tak, to ilu ursynowian korzysta z tych dobrodziejstw?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat wyraźnie ta liczba wzrasta. W zeszłym roku odnotowaliśmy aż 1,2 mln wejść do obiektów UCSiR! Wyraźnie wzrosło również zainteresowanie „Areną Ursynów” wśród zewnętrznych organizatorów imprez. W 2014 roku w hali odbyło się aż 41 zewnętrznych imprez zarówno sportowych jak i kulturalno-rozrywkowych. To nie jest fakt bez znaczenia. Zapewnia dodatkowe wpływy do kasy UCSiR, co pozwala właściwie zadbać o całą infrastrukturę.
Dzięki popularności naszych imprez, bogactwie obiektów jesteśmy drugim największym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym w Warszawie. Sukcesem jest to, że przez kolejne lata, mimo dotykającego wszystkich kryzysu finansowego, UCSiR się rozwija - trzymamy wypracowane standardy, w pełni realizujemy zaplanowane zadania statutowe. Prestiżowe imprezy, które się u nas odbywają, powodują, że marka UCSiR niewątpliwie zyskuje. Jest to sukces także w kontekście promocji samej dzielnicy Ursynów.
Sukcesem dla mnie osobiście i dla moich współpracowników, jest każda zorganizowana impreza, radość uczestników, zadowoleni rodzice. To nas najbardziej cieszy!
Wspomniała Pani o współpracownikach. Ile osób dba o to, aby na obiektach ursynowskich nikt się nie nudził?
W UCSiR pracuje ponad 100 osób. Są to głównie pracownicy obsługi, trenerzy, instruktorzy pływania, siłowni, ratownicy, pracownicy techniczni, pracownicy zaplecza sportowego, obsługa szatni, sekcji czystości, kasjerzy. Pracownicy administracji stanowią niewielki procent. UCSiR zarządza rozbudowaną bazą sportową, obiekty czynne są od wczesnych godzin rannych od 6:00 do 22:00 praktycznie 7 dni w tygodniu, a to wymaga właściwej obsady. To ogromna maszyna, która musi na co dzień dobrze i sprawnie działać.
Do kogo kierowane są imprezy organizowane w UCSiR? Czy odnajdzie się na nich zarówno małe dziecko, jak i ludzie dojrzali?
Takie obiekty jak UCSiR (i inne ośrodki sportu i rekreacji w Warszawie) mają swoją określoną misję. Powstały w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców w zakresie kultury fizycznej, sportu i rekreacji. Dlatego każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie. Organizujemy imprezy dla miłośników pływania, tenisa stołowego, siatkarzy, badmintonistów, tancerzy, ale także dla klientów siłowni i fitness, a ostatnio również akrobatyki.
Prowadzimy zajęcia dla dzieci już 6. miesiąca życia, wychodzi naprzeciw dzieciom i młodzieży szkolnej. W ramach zagospodarowania czasu wolnego, po zajęciach szkolnych w ramach programu SPARTAKUS proponujemy nieodpłatne zajęcia w naszych obiektach. W określone dni odbywają się zajęcia na pływalniach, w Centrum Tenisa Stołowego, w hali Arena Ursynów zajęcia z samoobrony, a także szachy. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów i są nieodpłatne. To właśnie element naszej misji.
Nie zapominamy przy tym o ursynowskich seniorach. To wspaniali pełni pasji i zapału do uprawiania sportu ludzie. Od kilku lat realizujemy w naszych obiektach miejski program „Senior Starszy Sprawniejszy”. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Staramy się, aby pomieścić wszystkich chętnych, ale niestety jest ich tylu, że nie ma takiej możliwości.
Obiekty UCSiR-u goszczą co jakiś czas także gwiazdy krajowego i światowego formatu.
Oczywiście. Na parkiecie Areny Ursynów dwukrotnie, podczas Memoriału Ambroziaka, grał Stefan Antiga, a jego wizerunek, za zgodą wykorzystujemy w materiałach reklamowych do dzisiaj. W 2014 r. trenowała u nas narodowa kadra piłki ręcznej, a od kilku lat trenuje również kadra Polski Badmintona.
Nie wszyscy wiedzą, że w ubiegłym roku przed meczem otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn to właśnie u nas trenowała nasza mistrzowska reprezentacja, a także drużyna z Serbii!
Zajmuje się Pani animowaniem wydarzeń sportowych na Ursynowie od lat. Kiedyś jeszcze w referacie sportu w dawnej gminie Ursynów, dziś w UCSiR. Jaką dzielnicą jest Ursynów pod kątem aktywności sportowej?
Młodą, wykształconą i wymagającą. Ursynowianie to w dużym stopniu młodzi, nowocześni ludzie, świadomi swoich potrzeb, oczekujący wysokich standardów. To bardzo mobilizuje. Na każdym kroku widać, że stawiają na zdrowy styl życia. Biegają, jeżdżą na rowerach, na rolkach. Cieszy mnie to, że tak chętnie uczestniczą w naszych imprezach często całymi rodzinami. Mamy dla kogo pracować i tu nie ma mowy o tzw. „półśrodkach”. Staramy się utrzymywać jak najwyższy poziom, a patrząc na liczbę uczestników naszych imprez, mam nadzieję, że się to nam udaje.
Jaka jest na to recepta?
Banalna. Przede wszystkim trzeba lubić to co się robi i widzieć w tym sens i cel. To również praca w zespole. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji to zespół zaangażowanych, doświadczonych ludzi. Dobrze określone zadania i oczekiwania, dobra atmosfera i motywacja - to połowa sukcesu, druga połowa to bieżący monitoring oczekiwań naszych klientów, obowiązujących trendów, reagowanie na konstruktywną krytykę.
Z satysfakcja przypomnę, że UCSIR w 2008 roku w IX edycji konkursu „Firma na Medal” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Użytkownik Obiektów Sportowych i Rekreacyjnych” za profesjonalizm w zarządzaniu i wyjątkowo osobiste zaangażowanie w rozwój i utrzymanie infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. To ważne wyróżnienie tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża.
Oczywiście nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Nie wszystko co chcielibyśmy zrobić czy zmienić udaje się. Barierą często jest brak środków finansowych. Obiekty się starzeją, sprzęty zużywają, W tym roku z satysfakcją mogę powiedzieć, że Zarząd Dzielnicy wyszedł naprzeciw naszym potrzebom i przyznał pieniądze na wymianę szafek basenowych na pływalni „Aqua Relaks”. To na pewno podniesie standard pływalni i zadowoli jej użytkowników. Mam nadzieję, że sukcesywnie będziemy mogli realizować inne zadania.
Tego życzmy pracownikom Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji a przede wszystkim mieszkańcom Ursynowa, bo przecież to oni będą najbardziej zadowoleni z rozwoju bazy Centrum.
Dziękuję. Bardzo serdecznie zapraszam i zachęcam do korzystania z naszych obiektów i bogatej oferty zajęć.
Dziękuję za rozmowę.
Autor: Sławek Kińczyk, www.haloursynow.pl