Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-08-01 15:02:45 - szczupły
  czego brakuje,żeby zacząć budowe boiska treningowego ks borek
 • 2022-07-28 13:49:00 - mag
  Dobra akcja - ludzie zbyt mało wiedzą o prawidłowym korzystaniu z wodnej rekreacji. Wchodząc na basen, czy plażę zupełnie wyłączają myślenie.
 • 2022-06-12 17:57:20 - stary zawiedziony kibic
  Pamiętam borek w trzeciej lidze trenerów mieczysława kolasę , adama wapięnnika ,władysława zaworę to były czasy . ŁZA SIĘ W OKU KRĘCI. Chciałbym doczekać takich [...]

 • Rys. 1 - łączenie typu piór-wpust
  Dodaj komentarz
  0
  2016-02-15
  Technologia LRTM – lepsza jakość zjeżdżalni
  Co to jest technologia LRTM?

  LRTM (Light Resin Transfer Moulding) to jedna z technologii wytwarzania wyrobów kompozytowych, w tym zjeżdżalni wodnych. Polega na wprowadzeniu żywicy pomiędzy dwie szczelnie przylegające do siebie formy przy udziale niewielkiego ciśnienia. Dodatkowo cały proces wspomagany jest podciśnieniem. Zbrojenie, najczęściej w postaci włókna szklanego, układane jest na sucho w formie pokrytej żelkotem. W ten sposób produkuje się obustronnie gładkie elementy zjeżdżalni.


  Jakie są korzyści ze zjeżdżalni LRTM dla inwestora, użytkownika?


  Główną zaletą zjeżdżalni wykonanych w technologii LRTM jest ich obustronnie gładka powierzchnia, czyli zyskuje na efekcie wizualnym. Metoda LRTM pozwala na redukcję emisji styrenu (ok. 15%). Czynnik ten zamiast trafiać do środowiska, zostaje włączony w strukturę laminatu. Wpływa to na poprawę wytrzymałości produktu a zarazem wydłuża czas jego eksploatacji.


  Korzyści płynące z LRTM


  Technologia LRTM pozwala ograniczyć emisję styrenu a tym samym uciążliwy zapach, towarzyszący konwencjonalnej produkcji kompozytów. Dzięki zastosowaniu dwóch przylegających do siebie form otrzymujemy produkt obustronnie gładki. Zyskuje on przez to nie tylko na estetyce ale również na wytrzymałości (większa zawartość szkła przy lżejszej konstrukcji). LRTM pozwala także na wytworzenie detalu o złożonym kształcie i wielkości. Niewątpliwą zaletą LRTM jest dokładność wymiarów, powtarzalność oraz większa możliwość kontroli procesu produkcji. Przemysłowa produkcja w technologii LRTM redukuje ilość odpadu, koszty surowców a także energii zużytej w czasie produkcji.


  Połączenia elementów

  Zjeżdżalnie Firmy Mazur charakteryzują się połączeniem kołnierzowym. W przypadku rur o średnicy 1000 mm i półrur o średnicy 1400 mm, dodatkowo stosowane są połączenia typu „pióro – wpust”, które centrują, ułatwiają montaż i zapobiegają przesuwaniu się elementów względem siebie w czasie użytkowania zjeżdżalni. Istnieje również możliwość wykonania precyzyjnych skrótów rur (Rys. 1).

  Formy do LRTM, wykonane przy udziale obrabiarki CNC, mają bardzo precyzyjne wymiary. Dzięki temu rury produkowane metodą LRTM charakteryzują się stabilnością wymiarów a łączenie poszczególnych elementów zjeżdżalni jest bardzo precyzyjne i szczelne.


  Czy można stosować multimedia w zjeżdżalni LRTM?

  Zjeżdżalnie wykonane metodą LRTM można dodatkowo wyposażyć w tzw. efekty multimedialne (światło, muzyka lub dowolny kolorowy/prawie przeźroczysty kształt). W przypadku efektów zawierających części elektryczne występuje konieczność dorobienia dodatkowego płaszcza, który zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi.
  Autor: Dominika Mazur
  Materiały: www.firmamazur.pl
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Hotelowy basen - jakie obowiązki musi spełniać?
  Rozmowa z dr Iwoną Michniewicz - prezes Krajowej Rady Sportu i Ratownictwa na temat obowiązków, jakie muszą spełniać hotelowe strefy Spa Dr. Iwona Michniewicz - Biegły sądowy w dziedzinie ratownictwa wodnego, [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.