Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Rynna typu Wiesbaden górny wykończona mozaiką porcelanową 2,5x2,5 - basen w Nowym Sączu
  Dodaj komentarz
  0
  2016-03-07
  Rodzaje rynien przelewowych
  Rynna przelewowa odprowadzająca wodę do systemu uzdatniania wody, albo - zwykle tylko w przypadku starych basenów - do kanalizacji, może występować w różnych formach.

  Rynna fińska


  Najczęściej spotykaną rynną przelewową jest rynna fińska. Charakteryzuje się ona tym, że pomiędzy niecką basenową a samą rynną znajduje się ściana betonowa. W zależności od grubości ściany stosuje się tutaj od 1 do nawet 3–4 płytek, lub wielkogabarytowe kształtki minimalizujące ilość elementów a tym samym fug, podnosząc poziom higieny oraz zapewniając trwałość rozwiązania.

  Innowacją, jaka została wprowadzona przez producenta ceramiki basenowej SeraPool są właśnie wielkogabarytowe kształtki dostosowane do różnych szerokości ścian między basenem a rynną przelewową. Kształtki mają szerokość 12,5, 25 lub 37,5 cm. Co więcej, dostępne są one również z profilem tworzącym monolityczną całość z kształtką, co eliminuje konieczność użycia profilu z PVC, który to zwykle jest najsłabszym ogniwem wykończenia obiektów basenowych.

  Zdjęcia pod artykułem pokazują pochwyty (czyli płytki brzegowe z zagłębieniem na palce) profilowane wraz z płytkami antypoślizgowymi profilowanymi.

  Istnieje również możliwość wykonania podwójnych rynien przelewowych w celu minimalizacji ilości wychlapywanej wody poza obszar niecki basenowej.

  (Rys. 1 – 7)  Rynna Wiesbasen


  Innym rodzajem rynny przelewowej jest rynna Wiesbasen, gdzie krawędź kształtki stanowi krawędź niecki basenowej. Wśród tych rynien ze względu na położenie lustra wody w stosunku do plaży wyróżnia się Wiesbaden dolny i Wiesbaden górny. Jak sugerują nazwy – w przypadku rynny przelewowej Wiesbaden dolny poziom lustra wody obniżony jest w stosunku do plaży, zaś w przypadku rynny Wiesbaden górny – podniesiony o poziom „noska” na froncie kształtki.

  (Rys. 8 – 11)


  Istnieje również możliwość wykończenia rynny typu Wiesbaden mozaiką porcelanową 2,5 x 2,5 cm. Jest to opcja bardzo przydatna w przypadku nieregularnych kształtów niecki, w szczególności występowania niewielkich promieni. W przypadku prostych kształtów lepiej jest zastosować gotowe kształtki, przez co zmniejsza się znacznie powierzchnia fugi, dzięki czemu uzyskujemy wyższy poziom higieny.
  Autor: Natalia Sobiech
  Materiały: www.serapool.pl
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Zintegrowane strony www dla obiektów sportowo-rekreacyjnych
  Najnowsze trendy w zakresie sprzedaży i relacji z klientem podążają w kierunku systemów mobilnych. Za chwilę każdy, kto nie będzie wykorzystywał w swojej działalności mobilnych rozwiązań, zostanie daleko z tyłu za [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.