Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Rynna typu Wiesbaden górny wykończona mozaiką porcelanową 2,5x2,5 - basen w Nowym Sączu

2016-03-07
Rodzaje rynien przelewowych
Rynna przelewowa odprowadzająca wodę do systemu uzdatniania wody, albo - zwykle tylko w przypadku starych basenów - do kanalizacji, może występować w różnych formach.

Rynna fińska


Najczęściej spotykaną rynną przelewową jest rynna fińska. Charakteryzuje się ona tym, że pomiędzy niecką basenową a samą rynną znajduje się ściana betonowa. W zależności od grubości ściany stosuje się tutaj od 1 do nawet 3–4 płytek, lub wielkogabarytowe kształtki minimalizujące ilość elementów a tym samym fug, podnosząc poziom higieny oraz zapewniając trwałość rozwiązania.

Innowacją, jaka została wprowadzona przez producenta ceramiki basenowej SeraPool są właśnie wielkogabarytowe kształtki dostosowane do różnych szerokości ścian między basenem a rynną przelewową. Kształtki mają szerokość 12,5, 25 lub 37,5 cm. Co więcej, dostępne są one również z profilem tworzącym monolityczną całość z kształtką, co eliminuje konieczność użycia profilu z PVC, który to zwykle jest najsłabszym ogniwem wykończenia obiektów basenowych.

Zdjęcia pod artykułem pokazują pochwyty (czyli płytki brzegowe z zagłębieniem na palce) profilowane wraz z płytkami antypoślizgowymi profilowanymi.

Istnieje również możliwość wykonania podwójnych rynien przelewowych w celu minimalizacji ilości wychlapywanej wody poza obszar niecki basenowej.

(Rys. 1 – 7)Rynna Wiesbasen


Innym rodzajem rynny przelewowej jest rynna Wiesbasen, gdzie krawędź kształtki stanowi krawędź niecki basenowej. Wśród tych rynien ze względu na położenie lustra wody w stosunku do plaży wyróżnia się Wiesbaden dolny i Wiesbaden górny. Jak sugerują nazwy – w przypadku rynny przelewowej Wiesbaden dolny poziom lustra wody obniżony jest w stosunku do plaży, zaś w przypadku rynny Wiesbaden górny – podniesiony o poziom „noska” na froncie kształtki.

(Rys. 8 – 11)


Istnieje również możliwość wykończenia rynny typu Wiesbaden mozaiką porcelanową 2,5 x 2,5 cm. Jest to opcja bardzo przydatna w przypadku nieregularnych kształtów niecki, w szczególności występowania niewielkich promieni. W przypadku prostych kształtów lepiej jest zastosować gotowe kształtki, przez co zmniejsza się znacznie powierzchnia fugi, dzięki czemu uzyskujemy wyższy poziom higieny.
Autor: Natalia Sobiech
Materiały: www.serapool.pl

zamknij

Przeczytaj także

Piscine Laghetto - naziemne baseny stelażowe
Firma Piscine Laghetto jest pionierem w technice naziemnych basenów stelażowych. Najstarszy basen powstał w 1974 r. Od tego czasu postępował dalszy rozwój zarówno oferty firmy, jak i samego produktu. Dzisiaj fabryka [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.