Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Baseny na świeciewięcej informacji


Foto - Deepgreen.energy

2023-03-20
Centrum danych ogrzewa wodę w basenie
Ciepło generowane przez niewielkie centrum danych o wymiarach zbliżonych do wielkości pralki wykorzystywane jest do ogrzewania wody publicznego basenu w obiekcie Exmouth Leisure Centre w brytyjskim mieście Devon. Komputery wewnątrz specjalnie skonstruowanej skrzynki są otoczone olejem, który wychwytuje ciepło wystarczające do ogrzania basenu do 30oC.

W Wielkiej Brytanii trwają testy systemu ogrzewania wody, który wykorzystuje ciepło wydzielane przez komputery. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest londyński start-up Deep Green Energy, który bezpłatnie udostępnia pływalni ogrzewające centrum danych. Jak wiadomo, jedną ze skuteczniejszych metod odprowadzania ciepła jest chłodzenie za pomocą płynów. Koncepcja, nad którą firma pracowała od pięciu lat, jest stosunkowo prosta – umiejscowione w specjalnym urządzeniu centrum danych chłodzone jest za pomocą oleju mineralnego, który odbiera ciepło z komputerów, następnie trafia do wymiennika ciepła, gdzie podlega chłodzeniu jednocześnie podgrzewając wodę w basenie.

Wydatek energii jest skutkiem ubocznym pracy komputerów, których komponenty wymagają chłodzenia, więc pomysł żeby schładzać je basenową wodą jest dla obu stron korzystny – Exmouth Leisure Centre otrzymuje sposób na znaczne oszczędności na ogrzewaniu, natomiast Deep Green Energy pozbywa się kosztów związanych z chłodzeniem swojego centrum danych.

Na czym zarabia więc start-up? Otóż pobiera on od swoich klientów opłaty za wykorzystanie jego mocy obliczeniowej w ramach sztucznej inteligencji  i parku maszynowego. Jednocześnie dzięki basenowej wodzie redukuje swoje koszty chłodzenia komputerów. Tak więc taki system opłaca się zarówno obiektowi basenowemu, jak i firmie. Tym bardziej, że Mark Bjornsgaard, założyciel Deep Green Energy zapowiedział, iż firma zwraca również koszty energii elektrycznej Exmouth Leisure Centre za obsługę  „cyfrowego bojlera”.

Sean Day, zarządzający centrum rekreacji Exmouth Leisure Centre prognozował w ostatnim czasie wzrost swoich rachunków za energię o 100 tysięcy funtów. Jak twierdzi, udział w projekcie Deep Green Energy pomoże zredukować te astronomiczne koszty. Jak podaje firma, ciepło wydzielane przez komputer utrzymuje temperaturę wody w basenie na poziomie 30°C przez 60% czasu jego działania. Dzięki temu pływalnia w centrum Exmouth oszczędzi około 20 tysięcy funtów rocznie.

Centrum rekreacji w Devon zapoczątkowało nowy trend technologiczny optymalizujący koszty energii, ponieważ do programu włączyło się kolejne siedem brytyjskich obiektów. To bardzo cieszy Jane Nickerson, dyrektor generalną Swim England (krajowy organ zarządzający pływaniem, nurkowaniem, piłką wodną i pływaniem synchronicznym w Wielkiej Brytanii), która powiedziała, że ​​dobrze jest widzieć, jak innowacyjne rozwiązania obejmują baseny.


Foto - deepgreen.energy

To, co obecnie dzieje się na światowym rynku energii przenosi obawy o dalsze koszty utrzymania obiektów basenowych na rynku europejskim. Polskie pływalnie i Aquaparki także borykają się ze znacznym wzrostem cen. Dlatego szukamy innowacyjnych i dobrych rozwiązań, które pomogą te koszty obniżyć.

Czy ogrzewanie wody za pomocą komputerowych centrów danych sprawdzi się na naszym rynku? Na pewno w obu segmentach następuje dynamiczny rozwój, rozwija się rynek informatyczny, a pływalnie, Aquaparki i baseny hotelowe także powstają w znacznym tempie. Centra danych będą coraz większe, a co za tym idzie będą potrzebowały coraz więcej energii do chłodzenia. Posadowienie ich w basenach pozwoli zredukować koszty chłodzenia firmom informatycznym, a pływalniom zoptymalizować koszty ogrzewania. To także znaczne zmniejszanie strat energii. Dlatego może to być początek synergii, która połączy i zoptymalizuje oba segmenty rynku.

Chłodzenie i pozyskiwanie ogrzewania z centrów danych na pewno nie jest nowością samą w sobie. Dużą część pieniędzy w procesie prowadzenie centrum danych, pochłania usuwanie ciepła, dlatego już kilka lat temu firma Microsoft zatopiła w morzu umieszczone w specjalnej kapsule duże centrum danych. Wyniki eksperymentu jasno wskazały, że liczba energii elektrycznej potrzebna do chłodzenia centrum znacząco spadła. Takie rozwiązania stosuje się także w Europie, gdzie na przykład w Danii i Szwecji ogromne centra danych zasilają tysiące domów. Czy będzie to dobre i powszechnie dostępne rozwiązanie dla obiektów basenowych, czas pokaże.
Autor: Diana Sinkiewicz - portal Basenprof
Materiały: deepgreen.energy

zamknij

Przeczytaj także

Remont czy projekt basenu – najważniejsze są szczegóły
Kiedy projektujemy, lub po prostu przygotowujemy się do remontu basenu warto pochylić się nad z pozoru wydawałoby się mniej istotną kwestią, jaką są wykończenia. To od tych szczegółów zależy bowiem, jak odbiorą i [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.