Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Baseny na świeciewięcej informacji


Foto - Pluspoool

2024-01-22
W Nowym Jorku powstaje pływający basen
Na rzece East River w pobliżu Manhattan Bridge zostanie zbudowana niecka o nazwie +POOL. Basen służyć ma mieszkańcom w upalne dni.

Pomysł pływającego basenu narodził się już w 2010 roku, kiedy czterech projektantów postanowiło stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy mogliby mieć kontakt z naturą. Zapoczątkowało to ruch, na rzecz przywracania użyteczności dróg wodnych Nowego Jorku. Grupa w tym celu wspiera, odbudowuje i promuje gospodarkę wodną.  Basen w założeniu miał pomóc nowojorczykom o różnym pochodzeniu etnicznym i ekonomicznym w ucieczce od upałów i w nauce pływania.

+BASEN ma być użyteczny dla każdego, dlatego został zaprojektowany jako cztery baseny w jednym. Będzie to: basen sportowy, rekreacyjny, dla dzieci oraz do nauki pływania. W razie potrzeby, istnieje możliwość połączenia niecek co utworzy basen o długości olimpijskiej lub całkowite otwarcie basenu. Ciekawie rozwiązana ma być kwestia filtracji wody, +POOL ma filtrować wodę bez użycia chemicznych środków do dezynfekcji. System filtrów będzie zamontowany w ścianach niecki, co pozwoli na usunięcie bakterii i zanieczyszczeń pozostawiając wodę uzdatnioną i bezpieczną do użytku.
 
Wymiary niecki:
Długość całkowita 5,5 m,
Szerokość całkowita 5,5 m,
Powierzchnia całkowita ok. 9052 m2,
Objętość basenu 1081 m3,
Powierzchnia basenu 9500 m2,
Długość basenu olimpijskiego 164 m,
Szerokość basenu (4 tory) 32 m.

Po ukończeniu budowy basen będzie unosił się na rzece. W celu utrzymania go na powierzchni będzie połączony liną z korytem rzeki. Dostęp do inwestycji możliwy będzie dzięki chodnikowi poprowadzonemu od strony brzegu do samego basenu.

Ukończenie inwestycji zaplanowane jest na połowę 2025 roku. W tym celu firma POOL otrzymała dofinansowanie w kwocie 12 mln dolarów od stanu Nowy Jork oraz 4 mln dolarów od miasta Nowy Jork w celu pilotażu i szerzenia pomysłu na terenie całego stanu.
Autor: Natalia Nowacka - portal Basenprof
Materiały: Pluspool - www.pluspool.org
Przeczytaj także:
„Rozmowa z Katarzyną Bielską - Dyrektor Mareckiego Centrum Sportu i Rekreacji”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3660/rozmowa_z_katarzyna_bielska_-_dyrektor_mareckiego_centrum_sportu_i_rekreacji.html

„Zamknięta pływalnia w Płocku” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3657/zamknieta_plywalnia_w_plocku.html

„Otwarcie pływalni w Płońsku” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3656/otwarcie_plywalni_w_plonsku.html

zamknij

Przeczytaj także

Wanny Spa HotSpring - wyjątkowa jakość od ponad 40 lat
Wanny spa zwane potocznie „jacuzzi” to dzisiaj obowiązkowe wyposażenie każdego Spa. I to zarówno prywatnego, znajdującego się wewnątrz domu lub w ogrodzie jak i takiego dostępnego dla gości hotelowych, czy [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.