Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Co słychać na obiektachwięcej informacji


Foto - Mateusz Grubalski, Saunamistrz - foto - www.lodz.pl

2023-02-15
Kreatywny saunamistrz. Na czym polega praca Mateusza Grubalskiego?
Choć pochodzi z Koszalina, od półtora roku mieszka w Łodzi. Mateusz Grubalski ma 26 lat i na co dzień pracuje jako saunamistrz w łódzkim Aquaparku Fala. Jak twierdzi, to dość nietypowe zajęcie, ale sprawia mu ono mnóstwo satysfakcji.

Pomysł na bycie saunamistrzem zrodził się w jego głowie kilka lat temu. Mateusz poszukiwał pracy i znalazł ją w koszalińskim Parku Wodnym, gdzie uzyskał certyfikat Saunamistrza. Z sauną jest związany już od trzech lat.

– Myślałem, że to będzie zwykła obsługa klienta, ale okazało się, że muszę być też saunamistrzem. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym zawodem, dlatego zacząłem się go uczyć. Powoli wchodziłem w saunowy świat i uświadomiłem sobie, że to mi się podoba –
mówi Mateusz.

Jego praca polega na wykonywaniu ceremonii saunowych. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach stoi elektryczny piec, na którym kładzie się rozgrzane kamienie. Mateusz polewa je wodą, a przy okazji umieszcza na nich lodowe kule, na których znajdują się aromaty eteryczne. Odtwarza także różnoraką muzykę.

– Moim zadaniem jest rozprowadzenie gorącego powietrza znad pieca na klientów. Robię to przy pomocy ręcznika albo dużego wachlarza –
dodaje.

To bardzo męcząca czynność. Temperatura w saunie nierzadko sięga ok. 90°C, więc żeby machać ręcznikiem, trzeba być choć trochę wysportowanym. Poza tym po takim wysiłku często bolą ręce i ma się zakwasy.

Najważniejszy relaks

– Głównym celem sauny jest odpoczynek. Poszczególne ceremonie trwają maksymalnie 15 minut i składają się z trzech utworów muzycznych oraz trzech rund zapachowych. Wdychanie tych aromatów może działać leczniczo. Stosuję naturalne wyciągi kwiatowe, ziołowe, cytrusowe, drzewne i korzenne
– mówi.

Są różne rodzaje seansów. Czasem Mateusz musi się za kogoś przebrać i tańczyć w ustalonej wcześniej choreografii. Innym razem zamiast standardowych zapachów używa żywicy oraz suszu, które tworzą dym. Podczas ceremonii ruskiej bani zalewa związane gałązki gorącą wodą, aby wydały z siebie aromat i puściły sok. Następnie smaga nimi klientów, co pomaga ukrwić ich skórę. Zdarza się również, że saunamistrzowie wchodzą do sauny z misami tybetańskimi.

Wtedy w tle leci delikatna muzyka, a misy odgrywają ważną rolę. Przy dotykaniu wydobywają z siebie dźwięki, które relaksują – podkreśla.

Ciągła nauka

Jego zdaniem dobry saunamistrz powinien być pogodny i otwarty. Nie może krępować go nagość, a podczas pracy musi pokazać się z jak najlepszej strony. Aby klienci się nie nudzili, Mateusz czasami pojawia się na seansie ze swoimi bębnami.

Z zamiłowania jestem bębniarzem i perkusistą. Nie mam wykształcenia muzycznego, ale zainteresowałem się tym jakiś czas temu. Gram hobbystycznie, a uczę się, oglądając filmiki na YouTubie – dodaje.

Jak twierdzi, zawód saunamistrza wymaga ciągłej nauki. Mateusz pracuje w różnych miejscach, w każdym wymagany jest certyfikat ukończenia specjalnego kursu dla saunamistrzów. Trwa on 2 dni i podczas szkolenia zdobywa się wiedzę z podstaw ceremonii saunowania oraz aromaterapii. Pod koniec należy zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Co ciekawe, saunowanie nie jest jedynym zajęciem Matusza. Jest on również żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. O tym, aby wstąpić do sił zbrojnych, marzył już w szkole średniej. Dziś biega po poligonie, ćwiczy i kieruje wojskowymi pojazdami. Twierdzi, że bycie żołnierzem i saunamistrzem ma jedną wspólną cechę.

– Aby wykonywać te zawody, trzeba mocno dbać o tężyznę fizyczną. A to mi się bardzo podoba, bo łączę przyjemne z pożytecznym
– podkreśla.
Autor: Redakcja Łódź.pl
Materiały: Łódź.pl
Przeczytaj także:
„Jak zagospodarować niewykorzystane przestrzenie hali basenowej?”
- www.basenprof.pl/artykuly/3148/jak_zagospodarowac_niewykorzystane_przestrzenie_hali_basenowej.html

„Wodny Plac Zabaw w Aquapark Łódź gotowy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3322/wodny_plac_zabaw_w_aquapark_lodz_gotowy.html

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.