Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Co słychać na obiektachwięcej informacji


Foto - Zespół Krytych Pływalni AWF w Krakowie

2023-07-24
Hipoksyjny tunel pływacki na basenie AWF w Krakowie
Na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie testowany jest hipoksyjny tunel pływacki.

Hipoksyjny tunel pływacki to jedyna tego typu instalacja na świecie, która służy prowadzenia bardzo specjalistycznych badań protokołu treningowego w hipoksji dla pływaków.

W tunelu o szerokości 2,5m i wysokości 1,8m na całej długości basenu wytworzone są warunki wysokogórskie, tj. ok. 2500 m n.p.m. Generator hipoksyjny K2-1000 firmy Hypoxico w zabudowie kontenerowej zlokalizowany jest poza budynkiem pływalni i połączony odpowiednimi przewodami z tunelem. Specjalny system sterowania i monitorowania parametrów powietrza wewnątrz tunelu umożliwia wytworzenie w nim specyficznych warunków hipoksji normobarycznej.

Projekt jest realizowany we współpracy z Klubem Sportowym Centrum sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej, największym na świecie Centrum Badawczo-Rozwojowym Metod Hipoksyjnych. Jako Ośrodek Badawczy realizuje największe projekty z obszaru wykorzystania hipoksji w sporcie i leczeniu chorób cywilizacyjnych.

W Zespole Krytych Pływalni AWF badania potrwają do końca lipca br. Ciekawostką jest fakt, że symulowana wysokość w tunelu wynosi aż 2660 m n.p.m  – czyli pływacy trenują wyżej od szczytu górskiego Rysy, który ma wysokość 2503 m n.p.m.!

Jak zapewnia producent – wytworzenia symulowanego środowiska do pływania w takich warunkach, można dostosować do dowolnych wymiarów basenu.

Firma Hypoxico jako pierwsza na świecie wprowadziła w 1996 r. systemy treningu hipoksyjnego, opatentowując rok wcześniej pionierski sprzęt do hipoksji normobarycznej (generator hipoksyjny) w celu poprawy wyników sportowych i ogólnego samopoczucia. Od tego czasu stała się niekwestionowanym liderem technologii hipoksyjnych na świecie. Hypoxico jest obecnie najbardziej znaną i rozpoznawalną marką wśród elitarnych sportowców, trenerów, jednostek naukowych i rządowych. Opracowuje i dostarcza najwyższej jakości i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do symulacji warunków wysokogórskich.
Materiały: Zespół Krytych Pływalni AWF w Krakowie - http://basen.awf.krakow.pl
Przeczytaj także:
„Nowa pływalnia z ruchomym dnem w Krakowie”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3573/nowa_plywalnia_z_ruchomym_dnem_w_krakowie.html

„Nowy kompleks sportowy z basenami w Krakowie” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3550/nowy_kompleks_sportowy_z_basenami_w_krakowie.html

„W Krakowie dyskutowano o wyzwaniach branży Pool/Spa” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3426/w_krakowie_dyskutowano_o_wyzwaniach_branzy_pool-spa.html

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.