Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Infrastruktura sportowawięcej


Foto - www.zakopane.cos.pl

2021-08-05
Średnia Krokiew w COS Zakopane uroczyście otwarta
Za nami uroczyste otwarcie jednego z najnowocześniejszych na świecie kompleksu skoczni narciarskich. Modernizacja Średniej Krokwi to inwestycja ważna dla czołowych polskich skoczków, ale jeszcze ważniejsza dla kolejnych pokoleń zawodników, którzy będą szlifować swój talent na obiektach należących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

– Kompleks Średniej Skoczni to od dzisiaj jeden z najnowocześniejszych na świecie tego typu obiektów, na którym nasi zawodnicy będą mogli trenować tak zimą, jak i w okresie letnim
– powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. – Naszym zawodnikom, najmłodszym i tym starszym, życzę satysfakcji związanej z treningami na tak pięknym obiekcie, dobrych, równych skoków i oczywiście wielu sukcesów, a trenerom polskich skoczków – odnajdowania i szlifowania nowych „diamentów”, które przysporzą nam wszystkim dumy i radości – dodał wicepremier.

Pogoda nieco popsuła plany organizatorom, ponieważ z powodu zbyt silnego wiatru odwołano mistrzostwa Polski seniorów. Tego dnia humory jednak wszystkim dopisywały, bo po latach starań, modernizacja Średniej Krokwi stała się faktem.

Bardzo potrzebowaliśmy tych obiektów. Od 10 lat staraliśmy się o modernizację, a one właściwie teraz zostały zbudowane od nowa – stwierdził prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner. Jego zdaniem w ostatnich latach było widać, że skoki na Podhalu trochę zamierają, a zakończenie inwestycji odwróci ten trend. – W ciągu dwóch-trzech lat przewiduje wysyp zainteresowania – uważa. – Teraz nie trzeba wyjeżdżać zagranicę, bo cały proces szkoleniowy można odbyć w kraju – zapewnia Tajner, który podkreśla, że rozwój uzyskuje się przez zmianę skoczni, a to jest możliwe, dzięki świetnej bazie w Zakopanem oraz Szczyrku. Zdaniem prezesa, po wykonaniu kolejnego kroku – modernizacji tras biegowych – na Podhalu będzie można organizować nawet takie imprezy jak mistrzostwa świata czy zimowe igrzyska olimpijskie.

Również nasz mistrz Kamil Stoch, uważa, że dzięki obiektom na Średniej Krokwi łatwiej będzie zachęcić młodzież do uprawiania skoków narciarskich. – Zakopane bardzo prężnie się rozwija. Cieszę się, że COS w kooperacji z Ministerstwem rozwijają dyscypliny zimowe, zwłaszcza skoki narciarskie – powiedział mistrz olimpijski.

Dzieci i młodzież swoje umiejętności mogły zaprezentować w piątek. Rano udało się przeprowadzić zawody „Ski Jumping Tatra Cup 2021”, które rozegrano na obiektach K-23 i K-37. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”. Stoch podkreśla, że profil nowych skoczni, zgodnie ze światowymi trendami, jest bardzo trudny.

Im trudniejsza skocznia na treningach, tym później łatwiej skakać w zawodach. Tym bardziej to plus dla nas, że mamy możliwość szlifowania swojej dyspozycji właśnie na takim obiekcie – dodał skoczek.

– Jestem bardzo dumny, bo moja historia związana z Centralnym Ośrodkiem Sportu, początek mojej pracy, to koniec remontu Wielkiej Krokwi. Wtedy rozpoczęły się ewentualne rozmowy dotyczące renowacji, odnowienia skoczni na Średniej Krokwi. Dziś mamy zwieńczenie tego jakże znamienitego sukcesu. Ta przeogromna inwestycja na Podhalu będzie jeszcze długo pamiętana
– uważa Andrzej Kalinowski, dyrektor COS, który podkreślił, że przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania rządu.

– To ponad 100 milionów złotych od 2015 roku, które zostały zainwestowano tutaj na Podhalu, tylko w tym ośrodku – to niebagatelna kwota
– stwierdza. – Rząd widzi, że nie marnujemy pieniędzy, a wszystkie inwestycje są realizowane w terminie i nawet trochę oszczędniej – dodał Kalinowski.

– Dziś z ogromną przyjemnością możemy powiedzieć, że obiekt, który został zmodernizowany będzie mógł gościć najlepszych sportowców nie tylko z kraju, ale z całego świata. Średnia Krokiew ma homologację krajową, jak również FIS-ową, dzięki czemu będą mogły odbywać się tutaj imprezy na najwyższym poziomie
– powiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS w Zakopanem.

W ramach kompleksu funkcjonować będzie pięć skoczni: K-15, K-23, K-37, K-65 i najważniejsza – K-95. Modernizację udało się przeprowadzić dzięki środkom finansowym uzyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Trenujący w Zakopanem zawodnicy będą mogli ponadto korzystać z nowej kolei linowej oraz całej infrastruktury towarzyszącej wraz z zapleczem szatniowym. Kompleks wyposażony został w oświetlenie z podziałem na poszczególne skocznie, zainstalowano także system sztucznego naśnieżania. – Nasz ośrodek od kilku lat jest w procesie inwestycyjnym. Ten proces to ponad 120 milionów złotych pozyskanych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na inwestycje w naszym ośrodku, dzięki czemu zmodernizowaliśmy Średnią Krokiew, ale wybudowaliśmy również trasy biegowe, zmodernizowaliśmy pływanie, udało się zbudować internat sportowy – wymienia część inwestycji dyrektor COS w Zakopanem.

Poniżej film z relacji otwarcia kompleksu:
Materiały: COS Zakopane

zamknij

Przeczytaj także

Sika - posadzka w saunach, sali fitness i siłowni
W Kątach Wrocławskich na nowo wybudowanym Osiedlu Dębowe powstał Klub Fit 4 Living Fitness & Gym. Na terenie obiektu znajduje się siłownia, sala do zajęć fitness, dwie sauny połączone ze strefą relaksu, gabinet rehabilitacyjny [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.