Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Rozmowy branżowewięcej


Artur Juszczak - Prezes Zarządu Chełmski Park Wodny

2022-08-26
Rozmowa z Arturem Juszczakiem - Prezesem Chełmskiego Parku Wodnego o nowych inwestycjach
Chełmski Aquapark planuje rozwinąć swą infrastrukturę o basen zewnętrzny oraz saunę. Firma TKHolding przygotowała już wstępną wizualizację projektu, na której zewnętrzny basen jest usytuowany na wysokich filarach od strony parkingu oraz sauny zewnętrznej wraz z tarasem widokowym umieszczonym na dachu kompleksu.

O szczegółach realizacji tego projektu rozmawiamy z Prezesem Zarządu Chełmskiego Parku Wodnego – Arturem Juszczakiem.


Joanna Maląg: Na jakim etapie jest inwestycja?


Artur Juszczak: Inwestycja jest na etapie kosztorysowania i przygotowania analiz finansowych. Mamy przygotowany projekt koncepcyjny. Niestety, trudna sytuacja gospodarcza w kraju nieco przyhamowała nasze działania. Priorytetem jest dla nas teraz płynność finansowa. Powoli przygotowujemy się jednak do prac nad przetargiem dot. wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej na rozbudowę.

A jak wygląda sprawa z pozyskiwaniem dotacji? Czy zostały już podjęte jakieś kroki?


Najpierw musimy zamknąć etap opracowania dokumentacji. Następnie będziemy ubiegać się o dofinansowanie zadania w dostępnych programach. Duże nadzieje pokładamy w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego.

Kiedy zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe wyłaniające głównego wykonawcę, czy jest już jakiś zarys etapowy?


Inwestycja jest na wczesnym etapie projektowym. Nie ukrywamy też, że bardzo wiele zależy od sytuacji gospodarczej, zarówno naszej Spółki, jak i na rynku budowlanym. Jesteśmy w trudnym momencie, gdyż koszty zużycia energii wzrosły kilkukrotnie. Podobnie wzrosły szacunkowe koszty realizacji inwestycji. Dziś jest to już zadanie droższe prawie dwukrotnie niż rok temu.

Czy rozbudowa Parku Wodnego o zewnętrzne Saunarium i basen połączone będzie z jakimiś rozwiązaniami proekologicznymi?


Chcemy połączyć to zadanie z rozbudową instalacji fotowoltaicznej na dachu Parku Wodnego. Rozważamy także budowę farmy fotowoltaicznej, która zasilałaby w energię nasz obiekt, ale to już odrębna inwestycja.

Czy będzie możliwy dostęp wyłącznie do strefy zewnętrznej bez wchodzenia do części rekreacyjnej Parku Wodnego?


Nie, strefa zewnętrzna będzie uzupełnieniem podstawowej oferty Chełmskiego Parku Wodnego. Saunarium zewnętrzne pozwoli nam ponadto na organizację ogólnopolskich mistrzostw saunowych.

Jakich wymiarów ma być basen zewnętrzny?


Niecka ma mieć 86,88 m2 powierzchni i 1,20 m głębokości. Basen będzie wyglądał dokładnie tak, jak na rysunku poniżej.


Foto – Chełmski Park Wodny
 
Jak duże będzie Saunarium? Ilu pomieści odwiedzjących?

Sauna zewnętrzna ma mieć 35m2 powierzchni, więc pomieści komfortowo około 40 osób.

Saunamistrz pracujący w Chełmskim Parku Wodnym otrzymał tytuł najlepszego saunamistrza w Polsce. Czy dzięki temu saunowanie w Państwa obiekcie jest bardziej popularne i przyciąga więcej odwiedzających?


Oczywiście, zdobycie przez Radosława Sieraja mistrzostwa Polski w machaniu klasycznym, odbiło się szerokim echem w świecie saunowym. Mało kto wie, że istnieje tzw. „turystyka saunowa”, czyli planowane podróże miłośników saunowania po najlepszych saunariach w kraju. W te wakacje niewątpliwie celem tych podróży było saunarium Chełmskiego Parku Wodnego.

Ile osób w sezonie wakacyjnym skorzystało z tzw. rytuałów saunowych na Państwa obiekcie?


Od początku wakacji nasze Saunarium odwiedziło blisko 3000 osób. To wspaniały wynik, który nas cieszy i motywuje do dalszej pracy. Warto podkreślić, że nasze Saunarium jest czynne od 16:00 do 22:00 w odróżnieniu od wielu innych w Polsce czynnych niemal cały dzień.

Wracając do najnowszej Państwa inwestycji - jak długo będzie trzeba czekać na realizację?


Ten rok jest bardzo trudny, dlatego działamy niezwykle ostrożnie i nie chcemy ponosić nowych kosztów bez poważnych i głębokich analiz finansowych. Mamy nadzieję, że sytuacja w przyszłym roku pozwoli nam ogłosić przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji technicznej. Powinny zostać także ogłoszone konkursy w ramach nowej perspektywy UE. Wówczas będziemy starać się o środki. Sama realizacja zadania powinna potrwać nie dłużej niż 18 miesięcy od momentu podpisania umowy na budowę. Realny termin to zatem koniec 2024 roku lub początek 2025 roku.

Dziękuje serdecznie za rozmowę.
Autor: Joanna Maląg - Portal Basenprof

zamknij

Przeczytaj także

Basen we Wrzeszczu już w 2026r.
Pod koniec 2026 roku marzenie mieszkańców Gdańska - Wrzeszcza się spełni i będą mogli popływać kraulem bądź motylkiem, niemalże w samym sercu swojej dzielnicy. W rejonie ul. Kościuszki i al. Legionów, [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.