Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Rozmowy branżowewięcej


Foto - Paweł Kobierzewski - architekt i współzałożyciel TKHolding

2023-03-21
Rozmowa z Pawłem Kobierzewskim o nowym projekcie dla Park Wodny Tychy
TKHolding zaprojektował nową saunę tzw. olimpijską dla Parku Wodnego Tychy. Sauna Daisy będzie stanowiła część zewnętrzną tamtejszego Saunarium. Prace już trwają.

Przypomnijmy, że na nazwę nowej sauny Park Wodny Tychy ogłosił konkurs. Wybrano nazwę SAUNA DAISY, która nawiązuje do postaci Daisy Hochberg von Pless, księżnej pszczyńskiej do której należały również tereny dzisiejszych Tychów.

Obecnie w Saunarium Wodnego Parku Tychy cyklicznie odbywają się okolicznościowe saunowe eventy, w tym tzw. noce saunowe, a do tego niezbędna jest duża powierzchnia. Stąd potrzeba rozwoju infrastruktury tyskiego Saunarium i wybudowanie nowego obiektu. Jest to odpowiedź na potrzeby klientów Parku Wodnego Tychy. O inwestycji rozmawiamy z Pawłem Kobierzewskim – architektem i współzałożycielem TKHolding

Joanna Maląg: Skąd pomysł na rozbudowę Saunarium w Park Wodny Tychy?

Paweł Kobierzewski: Temat rozbudowy Saunarium zaistniał już dwa lub trzy lata po otwarciu obiektu. Saunowanie i gałąź rekreacji saunowej bardzo się w Polsce rozwija.Inwestor w Tychach zauważył, że saunowanie cieszy się dużą popularnością, co w konsekwencji zrodziło potrzebę rozbudowy. Niektórzy mogą się zastanawiać dlaczego od początku nie zaprojektowano tak dużego Saunarium. Musimy jednak pamiętać, że nasze obiekty realizują się latami. Projekt na konkurs rozpoczynaliśmy w 2011 roku, a wtedy w Polsce sauny kojarzyły się ze zlokalizowanymi w hotelach  małymi boksami, do których wchodziło kilka osób. Z zachodu przychodzi do nas nowa jakość wraz z kulturą Aufguss, która jest swojego rodzaju kolebką i mekką kultury saunowej. W Polsce zaczęło nam się to sprawdzać, a pomimo różnić kulturowych, tak naprawdę jest nam blisko do Niemiec i geograficznie i ze względu na podobny klimat. Okazało się, że Polacy także lubią saunować, tylko wcześniej nie mieliśmy do tego odpowiedniej infrastruktury.

Idąc dalej tym torem, przez lata potrzeby i kultura saunowa w Polsce mocno się rozwija. Powstaje turystyka saunowa. Kiedy zaczęliśmy projektować ten obiekt, o turniejach saunowych niewiele było słychać. Gdy go otwieraliśmy w 2018 roku, w Polsce były już Mistrzostwa Polski, a nasi saunamistrzowie zaczęli odnosić sukcesy w Mistrzostwa Świata. Również sponsorowany przez nas Radek Sieraj z Chełmskiego Parku Wodnego został ostatnio wicemistrzem świata w stylu klasycznym. A zatem potrzeby saunowe w naszym kraju mocno się rozwijają.


Foto - Sauna Olimpijska Wodny Park Tychy - wizualizacja wnętrza, foto - www.tkholding.pl

Budowana w Parku Wodnym Tychy sauna olimpijska powstała z myślą o przeprowadzaniu rytuałów saunowych. Obecna sauna jest oczywiście przystosowana do tego typu atrakcji, ale obserwując popularność saunowania na Śląsku zapotrzebowanie jest dużo większe.

Jakie były największe problemy inwestorów podczas planowania rozbudowy?

Kiedyś największym problemem inwestorów było to, czy robić strefę tekstylną czy bez tekstylną. Dziś jak już wspomniałem wcześniej, potrzeby klientów są zupełnie inne. Potrzebują obiektów saunowych umożliwiających przeprowadzanie turniejów oraz odpowiedniej przestrzeni wypoczynkowej. Pierwotny projekt Aquaparku zakładał, że ogród saunowy jest przystosowany pod tego typu rozbudowę. Powstająca obecnie strefa zewnętrzna to dopiero pierwszy etap, gdyż Saunarium ma na pewno dużo większy potencjał.

Dlaczego określacie tą saunę jako „olimpijską” i czym się ona charakteryzuje?

Idąc z duchem czasu i trendami zaproponowaliśmy dużą saunę zewnętrzną, która została zaprojektowana tak, aby mogła pomieścić ok. 120 osób. Sauna ta jest przygotowana stricte pod rytuały saunowe i saunamistrzów. Przystosowana jest wszelkim wydarzeniom grupowym z tym związanym, czyli turniejom i zawodom saunowym. Sauna została tak przemyślana i zaprojektowana, co również konsultowaliśmy z naszymi  tyskimi saunamistrzami, aby była optymalna zarówno dla osób saunujących, jak i tych które będą obsługiwać sauny jako saunamistrzowie.

Wraz z rozwojem i popularyzacją saunowania widzimy narastający problem, gdyż brakuje unifikacji saun szczególnie tych turniejowych. Dzisiaj, każdy obiekt w zakresie saun ceremonialnych ma indywidualne rozwiązania – sauny różnych kształtów, wymiarów, ilości gości, z różnym układem piecy. Saunarium w Tychach jest początkiem wdrażania przez nas unifikacji saunowej. Tak, aby ustandaryzować sauny pod względem turniejowym. Obecnie brak jakichkolwiek regulacji w tym zakresie, a warto sprocedurować segment turniejowego saunowania i wyrównać szansę startujących zawodników. Do tego potrzebne są rozwiązania infrastrukturalne, które nie tylko będą zapewniać odpowiednie warunki treningów i zawodów, ale też pozwolą na wymianę saunamistrzów między obiektami, co znacznie uatrakcyjni programy seansów dla ich klientów, a to z kolei przełoży się na dobry wynik ekonomiczny.

Przykładem tego typu standaryzacji jest chociażby położenia pieca do którego zapewniamy optymalny dostęp, widoczność publiczności czy też prawidłowy dopływ powietrza. Nie zapominamy też o bezpieczeństwie, ewakuacji oraz komforcie gości zapewniając przy tego typu obiektach odpowiednie strefy schładzania. Takie rozwiązania promujemy w całej Polsce pod marką "sauny olimpijskiej" co stanowi nasz autorski pomysł. Zależy nam na wyrównaniu szans. Podobnie jak w piłce wodnej choć boisko różni się wymiarami odbywa się to w pewnych widełkach, a nie o rząd wielkości

Jak duże będzie nowe Saunarium?

Powierzchnia użytkowa 85,8 m2 o kubaturze blisko 700m3. Maksymalny wymiar rzutu budynku 14,50x14,85m. Budynek o jednej kondygnacji o maksymalnej wysokości 5,5m. Wysokość pomieszczenia jest zmienna (od 3,2m do 4m). W obiekcie zaprojektowano przestrzeń sauny olimpijskiej, pomieszczenie przeznaczone dla saunamistrzów, pomieszczenie techniczne, wewnętrzną oraz zewnętrzną strefę schładzania.


Foto - Sauna Olimpijska Wodny Park Tychy - wizualizacja zewnętrzna, foto - www.tkholding.pl

Ile osób pomieści nowa sauna zewnętrzna w Parku Wodnym Tychy?

Omawiany obiekt przeznaczony jest dla jednej głównej sauny zewnętrznej. Będzie to sauna fińska, która pomieści 110 osób. Jak już wspominałem, tak duża sauna została zaprojektowana z myślą o seansach saunowych, które cieszą się coraz większą popularnością wśród odwiedzających tego typu miejsca miłośników saunowania.

Gdzie umiejscowiona została nowa sauna?

Sauna zewnętrzna zaprojektowana została w ramach rozbudowy przy ogrodzie saunowym istniejącego Saunarium Wodnego Parku Tychy, obok Tyskiej Bani. Projekt został dostosowany do istniejącej komunikacji. W ramach projektu przebudowano też przebieralnie zwiększając ilość szafek, oraz rozbudowano pomieszczenie tężni solankowej. Dodano też dodatkową przestrzeń wypoczynkową we wnętrzu istniejącego Saunarium - ten zakres prac został już ukończony wcześniej i stanowił I etap rozbudowy.

Czy w nowej saunie olimpijskiej będą jakieś efekty specjalne?

Zdecydowanie tak. Sauna będzie wyposażona w systemy audiowizualne sterowane za pomocą DMX. We wnętrzu znajdzie się dynamiczne oświetlenie LED, a także generatory suchej pary. Efekty te mają na celu wesprzeć saunamistrzów o dodatkowe bodźce i pogłębić doznania podczas show saunamistrza.

Kiedy skorzytają z niej pierwsi saunowicze?

Nowe Saunarium jest obecnie na etapie surowym zamkniętym. Firma budowlana przystępuje do wykańczania, uzgadniamy końcowe rozwiązania materiałowe, oraz konsultujemy projekty warsztatowe. Liczymy na to, że już w tym roku będziemy mogli cieszyć się nowym powiększonym Saunarium, tak aby tyski Aquapark mógł zadowolić gości i jeszcze bardziej wzbogacić swoją ofertę.

Trzymam więc kciuki za planowe zakończenie inwestycji i dziękuje za rozmowę.
Autor: Joanna Maląg - Portal Basenprof
Materiały: TKHolding - www.tkholding.pl
Przeczytaj także:
„Rozmowa z architektami z firmy TKHolding”
- www.basenprof.pl/tv/3449/rozmowa_z_architektami_z_firmy_tkholding.html

„Nagroda German Design Award dla Parku Wodnego Tychy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2503/nagroda_german_design_award_dla_parku_wodnego_tychy.html

zamknij

Przeczytaj także

Czy Twój obiekt powinien mieć drukarkę fiskalną ONLINE?
Czy Twój obiekt i jego działalność wymaga zakupu takiej drukarki ONLINE? Poniżej kilka podstawowych informacji na temat Drukarek fiskalnych ONLINE. 1 maja 2019 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.