Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Rozmowy branżowewięcej


Foto - Paweł Król - Dyrektor OSiR Raciborz i Aquapark H2Ostróg

2023-04-13
Rozmowa z Pawłem Królem - Dyrektorem OSiR Racibórz i Aquaparku H20stróg
Prezydent Raciborza przedstawił plan rozbudowy raciborskiego Aquaparku. Projekt funkcjonalno-użytkowy zakłada m.in. wybudowanie strefy zewnętrznej, na której znajdzie się wodny plac zabaw, brodzik dla dzieci, zespół zjeżdżalni w tym jedna pontonowa, oraz trzy baseny, w tym jeden całoroczny.

O inwestycji rozmawiamy z Dyrektorem OSiR w Raciborzu i Aquaparku H20stróg – Pawłem Królem.

Joanna Maląg:
Na jakim etapie jest inwestycja?

Paweł Król: Zakończyliśmy opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. 13 marca br. został ogłoszony przetarg na głównego wykonawcę, który potrwa 35 dni, a więc z początkiem maja nastąpi otwarcie ofert i wybierzemy firmę, która zrealizuje projekt rozbudowy Aquaparku H2Ostróg o strefę zewnętrzną.

Czy do strefy zewnętrznej będzie możliwy dostęp bez wchodzenia do części rekreacyjnej Parku Wodnego?

Tak, projekt zakłada stworzenie dwóch odrębnych stref. Kryta pływalnia będzie funkcjonowała jak do tej pory jako strefa wewnętrzna, a wodny plac zabaw i baseny letnie będą funkcjonować jako strefa zewnętrzna. Zakładamy możliwość korzystania z obu stref, ponieważ będzie możliwość przechodzenia między nimi na tzw. bilet łączony. Ponadto, jak najbardziej planujemy dostęp tylko do zewnętrznej strefy, która tak jak obserwujemy w innych obiektach w sezonie letnim będzie cieszyć się największą popularnością.

Jaka technologia uzdatniania wody zostanie zastosowana?

Planujemy kontynuacje dotychczasowego systemu uzdatniania wody, który jest obecny na pływalni H20stróg. Będzie to system zamkniętego obiegu z czynnym przelewem. Jest to technologia, która jest obecnie stosowana u nas na obiekcie i będziemy ją kontynuować w nowej strefie zewnętrznej.

Wiemy już, że jednym z wymagań inwestorskich było zastosowanie pomp ciepła, co pozwoli zmniejszyć rachunki za energie. Jakie są prognozy oszczędnościowe i czy planowane są także inne rozwiązania?

Pompy ciepłą mają nam zdywersyfikować źródła energii. Jesteśmy obecnie w ciężkich ekonomicznie czasach, więc chcieliśmy uzyskać możliwość choćby częściowego pokrycia kosztów eksploatacyjnych. Jesteśmy świadomi, że pompy ciepła nie zapewnią stuprocentowego zaopatrzenia naszego obiektu w energię i będą to jedynie pompy wspomagające, ale każde rozwiązanie, które może przynieść korzystne efekty finansowe jest warte wdrożenia. Na tą chwilę nie posiadamy prognoz oszczędnościowych, gdyż jest dużo zmiennych jakie mają na to wpływ. Chcieliśmy zapewnić obiektowi dodatkowe źródło energii i stąd też dodanie do projektu tego rozwiązania. W planach mamy również inne rozwiązania umożlwiające optymalizację kosztów całego obiektu. Miasto Racibórz planuje pozyskać środki finansowe, aby wyposażyć dachy budynków administracyjnych w fotowoltaikę, jako dodatkowe źródło energii.

Strefa zewnętrzna w naszym klimacie niestety ma zastosowanie przez krótki czas, wiemy jednak, że mieszkańcy takich miejsc chcą. Niestety, wiąże się to z dużymi kosztami inwestycyjnymi, a następnie eksploatacją. Ostatnio dużo się mówi o nowym produkcie na naszym rynku, hybrydowym panelu fotowoltaicznym Abora Solar, który powinien jak wynika z zapewnień producenta w szczególny sposób dobrze sprawdzać się na obiektach zewnętrznych - czy myślicie o tego typu innowacjach?

Miasto myśli o rozwiązaniach kompleksowych. Nie skupiamy się jedynie na fotowoltaice, a również np. na kogeneracji. Jako Ośrodek Sportu i Rekreacji jesteśmy głównie konsumentem energii i nie mamy możliwości jest wytworzenia. Natomiast jednostki, które są bezpośrednio zależne od urzędu miasta mogą być również producentem energii. Jest to na razie w fazie planów i nie mogę na tą chwilę udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy będziemy korzystać z takiego systemu.

Jak obecnie odnajdują się Państwo w trudnej sytuacji związanej z podwyżkami prądu oraz mediów. Czy mają Państwo jakieś sprawdzone sposoby na optymalizacje kosztów?

Mamy świadomość, że koszty będą wysokie. Miasto w sposób zrozumiały podchodzi do podwyżek cen prądu. Nasz ośrodek nie jest wyposażony w ogrzewanie gazowe, ogrzewanie dostarcza nam PEC, więc te podwyżki nie są tak znaczne jak w pozostałych Aquaparkach. Tam gdzie jest to możliwe, staramy się obniżyć koszty energii, a z drugiej strony mamy świadomość, że obniżenie poziomu temperatury wody w nieckach lub zmniejszenie temperatury w obiekcie spowoduje zmniejszenie przychodów, gdyż ludzie przestaną odwiedzać nasz obiekt. Szukamy tzw. złotego środka. Jak wspominałem, tam gdzie można to koszty optymalizujemy. Jednym ze sposobów na taką optymalizacje jest nie włączanie atrakcji w godzinach, w których basen nie jest tak bardzo oblegany. Podobna sytuacji odnosi się do użytkowania saun – na ten moment włączona jest tylko jedna sauna.
Taką wprowadziliśmy zasadę w godzinach przedpołudniowych, aby choć w małym stopniu  ograniczyć złożycie energii.
Musimy jednak zawsze pamiętać o tym, że optymalizacja kosztów nie może odbywać się kosztem jakości i pogorszenia standardów obsługi klienta.

Jak długo będzie trzeba czekać na realizację zewnętrznej strefy?

Zakładamy, że czas realizacji zadania wyniesie do 21 miesięcy. Jednakże realizacja basenu wypływowego, całorocznego jest przewidziana na okres 7 miesięcy. Liczymy, iż basen wypływowy będzie oddany do użytkowania już w przyszłym roku, z wejściem przez funkcjonującą w Raciborzu krytą pływalnię. A realizacja pozostałych dwóch basenów: sportowo-rekreacyjnego oraz rekreacyjnego z wodnym placem zabaw, będzie miała miejsce w 2025r. Oczywiście wszystko zależne jest od rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy.

Dziękuję za rozmowę.
Autor: Joanna Maląg - portal Basenprof
Przeczytaj także:
„Uchwalenie budżetu rozbudowy H20stróg - wkrótce ogłoszenie przetargu”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3498/uchwalenie_budzetu_rozbudowy_h20strog_-_wkrotce_ogloszenie_przetargu.html

„Rozbudowa raciborskiego H2Ostróg” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3484/rozbudowa_raciborskiego_h2ostrog.html

zamknij

Przeczytaj także

Przemienniki częstotliwości w branży basenowej - oszczędności i większe możliwości dla obiektu
Czym jest przemiennik częstotliwości i jak może pomóc obniżyć koszty utrzymania obiektu basenowego? A co istotne - oszczędności to nie jedyna jego zaleta. Z artykułu dowiesz się: Czym jest [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.