Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów



















2017-03-28
Wymagania sanitarno-higieniczne dla saun
Kąpiele saunowe stanowią specyficzną formę rekreacji, których istotę stanowi krótkotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę otoczenia z następowym szybkim ochłodzeniem ciała pod natryskiem i/lub w basenie kąpielowym, znajdujących się w pomieszczeniu w sąsiedztwie kabiny o wysokiej temperaturze powietrza lub usytuowanych na zewnątrz budynku.

W potocznym rozumieniu sauna to pomieszczenie wykładane panelami drewnianymi, w którym użytkownicy oddają się relaksowi, w podwyższonej temperaturze, na drewnianych ławach umieszczonych ponad poziomem podłogi. Temperatura powietrza w gorącym pomieszczeniu sauny waha się od 70 do 110 oC; optymalnie na wysokości 1,5 m, zbliżonym do poziomu twarzy osób korzystających z sauny powinna wynosić 70-90 oC, przy wilgotności względnej 15-30%. Sauny mogą stanowić odrębne konstrukcje, rozmieszczone poza budynkami mieszkalnymi w ich sąsiedztwie lub stanowić wydzielony zespół pomieszczeń w obrębie budynku, zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie basenu kąpielowego.

W zależności od typu obiektu stosowane bywają różne rozwiązania techniczne, będące źródłem ciepła i zapewniające uzyskanie pożądanej temperatury powietrza – rozgrzane kamienie, piece opalane drewnem lub węglem, piece elektryczne lub emitory promieniowania podczerwonego.

Przebywanie w pomieszczeniu o tak wysokiej temperaturze stanowi znaczne obciążenie dla organizmu człowieka, w szczególności dla układu krążenia dla którego następstwa takiej ekspozycji są porównywalne z wysiłkiem fizycznym o umiarkowanym nasileniu. Jak wiemy, odpowiednie korzystanie z sauny ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, jednak niestosowanie się do zaleceń specjalistów, może wywierać skutek odwrotny.

Środowisko w saunie to miejsce bardzo wymagające także pod względem bezpieczeństwa i utrzymania higieny. W związku z tym powstało opracowanie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które podaje wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun.

Opracowane zostało wykonane na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i stanowi zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego osób korzystających z formy rekreacji, jaką są sauny.

Wytyczne zawierają wskazówki dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych:
1) strefy przed wejściem do sauny (strefy przygotowawczej);
2) strefy sauny, z uwzględnieniem:
- pomieszczenia o wysokiej temperaturze,
- pomieszczenia z instalacją grzewczą,
- prysznica i basenu do ochładzania ciała – w odrębnym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku,
- elementów wyposażenia do kąpieli stóp,
- pokoju do wypoczynku,
- pomieszczenia gospodarczego/pomocniczego.

Przygotowane opracowanie stanowi wsparcie merytoryczne dla zarządzających tego typu obiektami w zakresie zapewnienia odpowiednich wymagań sanitarno-higienicznych oraz dla organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawujących nadzór na zasadach określonych w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wytyczne nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, lecz mają charakter pomocniczy i mogą być stosowane w przypadku braku uregulowań prawnych w tym zakresie.

Wytyczne dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych dla saun - www.basenprof.pl/pliki/1303.pdf
Materiały: http://gis.gov.pl

zamknij

Przeczytaj także

Jaki basen warto wybudować w hotelu?
Prowadząc obiekt hotelarski, w pierwszej kolejności musimy zadbać o komfort i bezpieczeństwo przyjmowanych gości. Niemniej ważne są atrakcje hotelowe, które uprzyjemniają pobyt w obiekcie i zachęcają do dokonywania [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.