Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Aktualnościwięcej aktualności

Ostatnie posty na forum:

Koronawirus . zamykanie pływalni . - wysłana przez Misza
W sytuacji, gdy na basenie będzie mogło przebywać jednocześnie tylko kilka osób pociąga za sobą realne widmo bankructwa, a pamię...
Automat basenowy - wysłana przez Grzegorz W.
W zależności od przeznaczenia basenu wymagania mogą być zróżnicowane.Dla basenu użytkowanego komercyjnie wiążące będą wymagania ...
wentylacja hali basenowej - wysłana przez Schodyvom
Ale chyba juz znalazlem
Ostatnie komentarze:
 • 2020-05-21 09:00:36 - Portal Basenprof
  Jak już wiemy, wysoka temperatura niszczy koronawirusa, gdy w saunie jest około 100 stopni, to rzeczywiście możemy mieć prawie 100-proc. pewność, że wirus zginie. Jednak [...]
 • 2020-05-19 15:20:17 - Domi
  Otwierajmy, ale pod warunkiem gwarancji bezpieczeństwa: na etapie kasy, szatni, pryszniców i plaży basenowej. Nie zapominajmy, że tylko dobrej jakości woda jest gwarantem [...]
 • 2020-05-15 09:47:19 - tomasz
  Rozumiem ze nie dotyczyczy to saun parowych gdzie temperatura jest zdecydowanie nizsza

 • Foto - UM Wrocław
  Dodaj komentarz
  0
  2019-10-17
  Kąpielisko Harcerska - po konsultacjach
  Urząd Miejski Wrocławia zorganizował dwa spotkania, aby wspólnie z mieszkańcami, Radą Osiedla i deweloperami przedyskutować dwie propozycje zagospodarowania i użytkowania przestrzeni przy ulicy Harcerskiej.

  Patrząc w przeszłość, kąpielisko Harcerska, zw. też Kąpieliskiem Oporów, powstało w 1929 r. w miejscu dawnych glinianek i lokalnej cegielni działającej do lat 20. XX wieku. Przed II wojną światową kąpielisko Harcerska obejmowało: budynek zaplecza, brodzik dla dzieci z plażą, basen pływacki długości 100 m, basen do skoków do wody, boisko wielofunkcyjne, tor żużlowy o długości 120 m (wokół boiska), 3 place sportowe trawiaste, plaże i staw gondolowy.

  Niestety, w 2005 roku baseny zostały zamknięte na skutek złego stanu technicznego, jednak od 2016 roku w sezonie letnim, na wydzielonej części stawu czynne jest bezpłatne kąpielisko. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, przeprowadzono konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania kąpieliska, których głównym zadaniem była potrzeba wprowadzenia zmian, nie tylko tych estetycznych, ale przede wszystkim związanych z bezpieczeństwem.

  Z inicjatywy Rady Osiedla Oporów w maju 2018 r. zrealizowano warsztaty pt. „Hydroporów – stare/nowe kąpielisko wobec zmian klimatu”, a wnioski ze spotkania oraz propozycje Rady Osiedla zostały wykorzystane na etapie opracowania koncepcji zagospodarowania terenu. Kolejnym etapem przygotowania do odnowy terenu na Oporowie były konsultacje społeczne ogłoszone przez Urząd Miejski Wrocławia, które trwały od 2 do 22 września.

  W ramach proponowanych koncepcji zbierano opinie i rekomendacje w zakresie m.in.:

  - małej architektury (toalety, przebieralnie, ławki, kosze na odpady, tablice informacyjne, itp.);
  - elementów przyrodniczych (łąki kwietnie, naturalne górki, nowe nasadzenia, itp.);
  - elementów rekreacyjnych (plac zabaw, wybieg dla psów, strefa grillowa, itp.);
  - elementów sportowych (basen, siłownia, boisko do gier zespołowych, trasa biegowa, itp.).

  Dostępne warianty koncepcji różnią się m.in. funkcjonalnością obszaru, zakresem zagospodarowania zieleni, kosztem realizacji inwestycji oraz możliwym udziałem inwestora prywatnego. Według pierwszej koncepcji teren miałby pozostać we władaniu Gminy Wrocław, z kolei druga wizja jest obszerniejszą inwestycją, zakładającą m.in. budowę krytej pływalni porównywalnej do tej, jaka powstanie na wrocławskim Brochowie. Wówczas projekt zakładałby przekazanie części terenu w ręce osoby prywatnej.

  Plan konsultacji zakładał dwa spotkania w punkcie konsultacyjnym na terenie kąpieliska oraz jedno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także specjalne warsztaty nakierowane na aktywizację dzieci i młodzieży, w szczególności harcerzy z osiedla. Co więcej, poza spotkaniami w terenie, do 22 września w formie elektronicznej dostępny był specjalny formularz, który także posłużył do wyrażania swoich opinii w sprawie kąpieliska.

  – Konsultacje pokazały interesującą dyskusję na osiedlu Oporów, gdzie potrzeby lokalne ścierają się z potrzebami ponadlokalnymi. Wiele osób podkreśla, że teren powinien służyć mieszkańcom tej części miasta, mieć charakter parku i terenu zieleni. Z drugiej jednak strony pojawiają się także opinie o pozyskaniu inwestora prywatnego, który zrealizuje w tym miejscu obiekt basenowy. Taka forma odnowy terenu, zdaniem tych pierwszych, może spowodować znaczny wzrost ruchu kołowego oraz hałasu
  – mówi Krzysztof Ziental, kierownik Działu ds. Partycypacji Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

  Zdaniem Rady Osiedla Oporów na wspomnianym terenie powinna zostać zachowana historyczna tożsamość kąpieliska, z którego całorocznie mogliby korzystać mieszkańcy okolicznych osiedli. Co więcej, takie rozwiązanie według osiedlowych radnych przyczyniłoby się do poprawy jakości życia w tym rejonie miasta i sprzyjało integracji mieszkańców. Z innej strony pojawiają się głosy o wyłącznym uporządkowaniu terenu i pozostawieniu możliwości korzystania ze stawu jako miejskiego kąpieliska.
  Co dalej?

  Obecnie zbierane są głosy z konsultacji i trwa ich podsumowywanie. Na ich podstawie powstanie raport z konsultacji, w którym zawarte zostaną odpowiedzi miasta na opinie – wskazane zostanie, które w nich zostaną uwzględnione, które w części, a które nie w ostatecznej koncepcji. Publikacja raportu planowana jest do końca listopada.

  Konsultacje "Kąpielisko Harcerska" realizowane są przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy z Wrocławskim Forum Osiedlowym i Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.
  Materiały: UM Wrocław
  Przeczytaj także:
  „Rewitalizacja terenu kąpieliska na Oporowie – jest przetarg”
  - www.basenprof.pl/aktualnosci/1756/rewitalizacja_terenu_kapieliska_na_oporowie_jest_przetarg.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Basen na receptę
  Od początku 2017 roku Francuzi mogą otrzymywać recepty na …. sport. Nowe przepisy uprawniają lekarzy do przepisywania swoim pacjentom dedykowanych zajęć sportowych. Odpowiednik francuskiego NFZ zwróci takiemu pacjentowi [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.