Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


Foto - UM Świdnik

2019-10-17
Baseny Park Avia z rządową dotacją
10 października do Świdnika dotarła dobra wiadomość. Do budżetu miasta wpłynie 4 mln zł dotacji na trwającą właśnie budowę basenów. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zostaną w części przeznaczone na budowę krytej pływalni i zewnętrznych boisk.

Przedstawiciele ratusza nie kryją zadowolenia z rządowego dofinansowania. Tym bardziej, że dotąd ogromną budowę finansowali z miejskiego budżetu.

- Prawie 4 mln zł na budowę obiektów, to dotacja z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki. To pierwsze pieniądze zewnętrzne na powstające baseny, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie. Chcemy również odzyskać z tej inwestycji 7 mln zł z podatku VAT
- mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Dziękował również za lobbowanie na rzecz świdnickiej inwestycji Arturowi Soboniowi, wiceministrowi inwestycji i rozwoju.

- Mieszkańcy z sentymentem wspominają te czasy, kiedy obiekty sportowe tętniły życiem i można tu było spędzać wolny czas. Z żalem patrzyli jak przez lata własność PZL-Świdnik się degradowała -
przypominał wiceminister.

Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, kiedy władze miejskie i radni podjęli decyzję o odkupieniu od zakładu niszczejącego kompleksu.

- Miasto zaryzykowało, bo podjęło decyzję o realizacji inwestycji bez dofinansowania ze strony budżetu państwa, a dziś może świętować, bo taką pomoc otrzyma z funduszu kultury fizycznej -
mówił A. Soboń.

Inwestycja rozpoczęła się ponad rok temu i jest już bardzo zaawansowana.

- Trwają prace wykończeniowe, przy spawaniu niecki basenowej wewnętrznej i zewnętrznej, układanie płytek, okładzin ściennych oraz branżowe, elektryczne i sanitarne. Na budowie nie ma opóźnień. Liczymy, że wszystko uda się zakończyć w terminie
- mówiła Anna Szczęsna, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Miasta.

Zgodnie z umową finisz przedsięwzięcia jest planowany na połowę lutego przyszłego roku. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, nie oznacza to, że baseny od razu zostaną udostępnione mieszkańcom.

- Zaznaczam, że to termin zakończenia realizacji inwestycji. Nie jest tożsamy z datą otwarcia obiektów
- dodała A. Szczęsna. - Zanim Park Avia zostanie udostępniony świdniczanom, przejdzie jeszcze niezbędne odbiory techniczne.

Na budowie kompleksu basenów praca wre. Zadaniem firmy Warbud jest nie tylko wzniesienie hali basenowej, ale również budowa pływalni zewnętrznej i kompleksu boisk. W projekcie przewidziano również trzy miejsca na działalność komercyjną. Najmniejszy lokal ma po­wierzchnię 36,4 mkw., średni 95,4 mkw., największy 118,5 mkw.

Przypomnijmy, że w kompleksie krytych pływalni świdniczanie będą mogli korzystać z 25-metrowego basenu sportowo rekreacyjnego. Mniejszy, 12,5-metrowy, będzie przeznaczony do nauki pływania i rekreacji. Zosta­nie wyposażony w kaskadę, przeciwprąd i masażery. Pod dachem znajdzie się też brodzik dla dzieci z wodnymi zabawkami i zjeżdżalnia. Całość uzupełnią wanny spa i dwie łaźnie.
Materiały: UM Świdnik
Przeczytaj także:
„Postęp prac budowy basenu w Świdniku”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/1868/postep_prac_budowy_basenu_w_swidniku.html

zamknij

Przeczytaj także

Solanka
Według hydrogeologii solanka jest wodą o mineralizacji ogólnej wynoszącej co najmniej 35 g/dm3. W dziedzinie zwanej balneoterapią solankę wykorzystuje się do kąpieli. Stosuje się do tej czynności wodę [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.