Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www-basenprof-pl

2020-05-18
Branża basenowa szykuje się na „odmrożenie”
Już wkrótce rozpocznie się 4 etap odmrażania polskiej gospodarki, a wraz z nim możliwość otwarcia wszystkich pływalni, Aquaparków i hotelowych basenów. Będzie to także czas wzmożonej, mozolnej pracy nad odbudowaniem pozycji obiektów basenowych, a jak wiemy – nie będzie łatwo, bo społeczeństwo jeszcze przez długi czas będzie pełne obaw o swoje zdrowie i życie związane z zagrożeniem koronawirusem. Z drugiej jednak strony szykuje się sezon wakacyjny, który Polacy planują spędzić w kraju. Będą więc szukać rozrywki i rekreacji, w którą jak najbardziej wpisują się baseny. To stwarza duże możliwości i rysuje optymistyczną perspektywę dla rodzimej branży basenowej.

Branża basenowa jest branżą bardzo specyficzną, i jak wszyscy wiemy - pływalni i parku wodnego nie sposób porównać z żadnym innym obiektem w branży rekreacyjnej, sportowej czy rozrywkowej. Obiekty basenowe (pływalnie i Aquaparki) świadczące bardzo szeroki zakres usług dla wszystkich grup społecznych to przedsiębiorstwa, których prawidłowe funkcjonowanie wiąże się z ogromnymi kosztami eksploatacyjnymi i niezależnie od formuły zarządzania, każdy z nich działa podobnie pod względem poboru energii, wymogów sanitarnych, potrzeb kadrowych i wielu innych składowych.

Są to jedyne obiekty użyteczności publicznej, które pracują w tak szczególnej i trudnej specyfice. To miejsca, które aby były atrakcyjne i bezpiecznie dla użytkowników – muszą sprostać wielu wyzwaniom związanym z przepisami i wysokimi kosztami utrzymania. Takich kosztów nie ma żaden inny obiekt świadczący usługi sportowe, rekreacyjne i rozrywkowe.

Baseny pełnią bardzo ważną rolę w życiu społecznym, zarówno w zakresie aktywnego trybu życia, rekreacji całych rodzin, utrzymaniu dobrej kondycji seniorów i osób niepełnosprawnych, a także edukacji w zakresie nauki pływania i bezpiecznego zachowania się w wodzie i nad wodą. Istotnie podnoszą także bezpieczeństwo osób korzystających z wodnej rekreacji – zarówno w zakresie zabezpieczenia ratowniczego, jak i sanitarnego (są utrzymywane w ścisłym reżimie sanitarnym, pod stałym nadzorem jednostek sanitarnych).

Sytuacja spowodowana pandemią, która w konsekwencji doprowadziła do konieczności zamknięcia wszystkich tego typu obiektów w kraju, znacznie osłabiła branże basenową. Obiekty stanęły w obliczu wielu dylematów, takich jak decyzje dot. konieczności redukcji etatów, rezygnacji z zaplanowanych inwestycji i bieżących działań, a są to tylko jedne z wielu problemów, z jakimi przyszło im się zmierzyć. Do tego dochodzi niepewność, jak poradzą sobie w sytuacji, gdy zaczną funkcjonować w nowej rzeczywistości przy zachwianym rynku i perspektywie obniżenia poziomu życia mieszkańców regionów, w których stacjonują.

Mając nadzieję na szybkie „odmrożenie” czwartego etapu, w którym zaplanowane jest otwarcie basenów, chcielibyśmy dokonać krótkiego podsumowania działań, jakie do tej pory prowadzone były dla branży basenowej przez portal Basenprof i zapewnić, że oczywiście nie ustajemy w staraniach wspierających obiekty basenowe. Cały czas dostępne są opcje związane z konkretną pomocą m.in. w postaci szkoleń on-line, wsparcia w budowaniu zaradczych strategii marketingowych, doradztwa w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa ratowniczego, oraz reżimu sanitarnego na basenach i in.

Działania wspierające


Portal Basenprof, jako platforma środowiska branży basenowej prowadzi od początku epidemii szereg działań mających na celu zdefiniowanie sytuacji, oraz merytoryczne wsparcie organów  rządowych w pracach nad przywróceniem basenów (zarówno tych publicznych, jak i hotelowych stref Spa) do normalnego funkcjonowania.

Prowadzone przez portal Basenprof badania, a także wiedza i duże doświadczenie naszych specjalistów przysłużyły się do przedstawienia organom rządowym obrazu trudnej specyfiki branży basenowej, nakreśliły kierunki działań i rekomendacji w zakresie prac nad wdrożeniem planów otwarcia obiektów basenowych. Oprócz prowadzonych rozmów, właściwym Ministrom zostały także  przedstawione pisma wstępne nakreślające sytuację pływalni i Aquaparków.

Pismo do Prezesa Rady Ministrów dot. branży basenowej w obliczu epidemii:
www.basenprof.pl/pliki/2218_1.pdf

Pismo z Ministerstwa Sportu od Dyrektora Departament Sportu:
www.basenprof.pl/pliki/2218_2.pdf

Zalecenia PZH:
www.basenprof.pl/aktualnosci/2202/baseny_tak_sauny_i_silownie_nie_-_rekomendacje_pzh.html

Dla obiektów, wraz z Partnerami przygotowaliśmy konkretne propozycje bezpłatnego wsparcia (a także rabaty), z którego można korzystać jeszcze przez jakiś czas po „odmrożeniu” basenów. Odnotowaliśmy duże zainteresowanie menedżerów obiektów przede wszystkim doradztwem związanym z budowaniem szybkich strategii marketingowych w obliczu koronawirusa, a także szkoleniami on-line i oczywiście z tematyką związaną z reżimem sanitarnym.

Nieodpłatana pomoc na czas pandemii:
www.basenprof.pl/pomoc_dla_obiektow.html

Prowadziliśmy badania dot. sytuacji pływalni i Aquaparków w obliczu pandemii, w którym pytaliśmy kierownictwo o sytuację i nastroje, jakie panują w ich obiektach po zamknięciu. Z badania wynika, że COVID-19 w znacznym stopniu będzie miał negatywny wpływ na prowadzoną przez obiekty basenowe działalność. Aż 88,5% menedżerów obiektów uważa, że w perspektywie najbliższych miesięcy po otwarciu, nastąpi znaczne zmniejszenie ilości klientów. 75% prognozuje, że będzie musiało zrezygnować z istotnych zaplanowanych inwestycji, a ponad połowa (51,9%) boi się, że ich firma utraci płynność finansową.

Badanie dotyczące sytuacji pływalni i Aquaparków w obliczu pandemii:
www.basenprof.pl/pomoc_dla_obiektow.html

Branża spa&pool pełna jest obaw o najbliższą przyszłość i z niecierpliwością czeka na dalszy rozwój sytuacji…
Autor: Diana Sinkiewicz – portal Basenprof
Przeczytaj także:
„Baseny tak, sauny i siłownie nie - rekomendacje PZH”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/2202/baseny_tak_sauny_i_silownie_nie_-_rekomendacje_pzh.html

„III etap odmrażania polskiego sportu” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2208/iii_etap_odmrazania_polskiego_sportu.html

„Wyniki naboru „Sport Wszystkich Dzieci” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2215/wyniki_naboru_sport_wszystkich_dzieci.html

„10 mln zł wsparcia na działania i aktywności sportowe” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2205/10_mln_zl_wsparcia_na_dzialania_i_aktywnosci_sportowe.html

„Sportowcy wracają do treningów w Spale i Wałczu” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2206/sportowcy_wracaja_do_treningow_w_spale_i_walczu.html

„Wynagrodzenie trenerów w ramach Programu KLUB”www.basenprof.pl/aktualnosci/2204/wynagrodzenie_trenerow_w_ramach_programu_klub.html

„Nowa sportowa rzeczywistość - pytania i odpowiedzi” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2196/nowa_sportowa_rzeczywistosc_-_pytania_i_odpowiedzi.html

zamknij

Przeczytaj także

Środek na glony w basenie Glon Fighter
Płyn przeciw glonom, bakteriom i grzybom znajdującym się w wodzie basenów kąpielowych o potwierdzonej skuteczności. Środek Glon Fighter B-001 na glony w basenie zaleca się do stosowania zarówno na krytych, [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.