Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.gov.pl

2020-10-13
XIX edycja konkursu „Trenerka Roku 2019”
Komisja Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego przyznała doroczne nagrody „Trenerka Roku”. Laureatką tegorocznej edycji, czyli Trenerką Roku 2019 została Malwina Wojtulewicz-Sobierajska. W uroczystości wzięła udział Sekretarz Stanu Anna Krupka.

Nagrody XIX edycji konkursu zostały wręczone podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie W Polskim Komitecie Olimpijskim. Oprócz głównej laureatki wyróżnienia i nagrody odebrali szkoleniowcy za całokształt pracy oraz za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych.

Nagrodzeni odebrali pamiątkowe statuetki i wyróżnienia w towarzystwie przedstawicieli Sponsorów PKOl oraz przedstawicieli Ministerstwa Sportu. Wyraźnie wzruszona laureatka konkursu Malwina Wojtulewicz-Sobierajska odniosła się do swoich słów, które wygłosiła po ubiegłorocznym sukcesie swoich podopiecznych (Wojciech Nowicki, Joanna Fiodorow): „Jestem trenerką spełnioną”.

– Dziękuję bardzo za to wyróżnienie po raz kolejny przez Polski Komitet Olimpijki
– powiedziała Wojtulewicz-Sobierajska. – Jest to dla mnie niezmiernie ważne i jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ każde takie wyróżnienie jeszcze bardziej motywuje do ciężkiej pracy. Cieszę się, że kobiety coraz częściej pokazują no co je stać. Dziękuję tym wszystkim, dzięki którym dziś tu jestem – zakończyła laureatka, którą otrzymana nagroda umacnia w przekonaniu, że ona i jej zawodnicy będą walczyć dalej, a ich cel to Tokio 2020+1.

Wtórował jej Robert Zaborski – Sekretarza Generalnego PZTW, który odebrał nagrodę w imieniu nieobecnego na uroczystości Jakuba Urbana – laureata nagrody dla Trenera pracującego z zawodniczkami za osiągnięcia w 2019 roku. Zarówno dla niego, jak i jego podopiecznych kierunek „Tokio” jest jasno wyznaczony.

– Cieszę się i jest to dla mnie zaszczyt, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości
– powiedziała Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu. – Serdecznie gratuluję Pani Malwinie Sobierajskiej-Wojtulewicz zdobycia zaszczytnego tytułu Trenerki Roku. Ten tytuł i hasło skłania do zastanowienia się nad zwiększeniem roli kobiet w polskim sporcie, co jest bardzo ważne dla Ministerstwa Sportu. W tym celu powołaliśmy Społeczną Radę Sportu Kobiet, która ma za zadanie opiniowanie i formułowanie stanowisk dotyczących systemowych rozwiązań dla kobiet w polskim sporcie. Zalecamy Polskim Związkom Sportowym, aby przynajmniej 10 procent składu zarządów związków stanowiły kobiety – zakończyła.

TRENERKA ROKU 2019 MALWINA WOJTULEWICZ-SOBIERAJSKA (lekkoatletyka)


Malwina Wojtulewicz-Sobierajska jako jedna z trzech trenerek w całej 19-letniej historii konkursu została zwyciężczynią po raz drugi. Poprzednio nagrodę główną otrzymała w 2016 roku, podczas XV edycji konkursu, kiedy doceniono jej trenerską opiekę nad Wojciechem Nowickim – brązowym medalistą mistrzostw świata w Pekinie w 2015 roku oraz późniejszym brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 w rzucie młotem. Historia lubi się powtarzać… Jej zawodnik podczas ubiegłorocznych MŚ w Doha ponownie zdobył brązowy medal. Do sukcesu Wojciecha Nowickiego, z którym Malwina Wojtulewicz-Sobierajska pracuje od 2013 roku, jej podopieczna od 2016 roku – Joanna Fiodorow – dołożyła w stolicy Kataru srebrny krążek i jednocześnie rekord życiowy 76,35 m.

TRENER PRACUJĄCY Z ZAWODNICZKAMI JAKUB URBAN (wioślarstwo)


W 2019 roku prowadzona przez trenera Jakuba Urbana osada czwórki podwójnej kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann) zdobyła srebrny medal mistrzostw świata seniorów, a czwórka bez sterniczki kobiet zajęła w tych zawodach 4. miejsce. Natomiast w mistrzostwach Europy Seniorów 2019 czwórka bez sterniczki kobiet zdobyła brązowy medal (Joanna Dittmann, Monika Chabel, Olga Michałkiewicz, Maria Wierzbowska), a czwórka podwójna kobiet zajęła 4. lokatę.

NAGRODA DLA TRENERKI ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY EULALIA ROLIŃSKA (strzelectwo sportowe)


Kariera Eulalii Rolińskiej jest dowodem na to, że znakomity zawodnik może zostać także wspaniałym trenerem. Przed rozpoczęciem pracy trenerki wielokrotnie, z sukcesami reprezentowała nasz kraj w konkurencjach strzeleckich na imprezach rangi mistrzostw świata, Europy i mistrzostw Polski. Była pierwszą polską olimpijką w tej dyscyplinie (Meksyk 1968). Prowadzeni przez trenerkę Rolińską reprezentanci i reprezentantki zajmują miejsca na podium najważniejszych zawodów – czego przykładem jest między innymi Tomasz Bartnik – indywidualny mistrz świata i zdobywca 4 medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

NAGRODA ZA PROMOWANIE SPORTU KOBIET W MEDIACH, PRACACH NAUKOWYCH, PODCZAS WYDARZEŃ SPORTOWYCH I INNYCH


W tym roku Kapituła Konkursu, oprócz nagrody głównej, zdecydowała przyznać dwa wyróżnienia:
  • pierwsze wyróżnienie – DAGMARA GERASIMUK
  • drugie wyróżnienie – HANNA FIDUSIEWICZ

Dagmara Gerasimuk jest doktorem nauk o sporcie, asystentką w Zakładzie Teorii Sportu Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Trenerka I klasy w biathlonie, sędzia międzynarodowy, delegat techniczny Polskiego Związku Biathlonu. W latach 2006-2014 była Sekretarzem Generalnym Polskiego Związku Biathlonu, później przez 6 lat pełniła funkcję Prezesa. W 2018 r. została wybrana do zarządu Międzynarodowej Federacji Biathlonu – jako jedyna z kobiet. Jest tam dyrektorem ds. rozwoju dyscypliny, odpowiedzialna jest też m.in. za kwestie dotyczące równości płci.

Hanna Fidusiewicz założyła pierwszy fitness klub w Polsce. Wprowadziła treningowe programy uzupełniające wielu dyscyplin sportowych – w tym olimpijskich. Prezes Pierwszego Stowarzyszenia Aerobiku i Fitness w Polsce. Organizatorka Pierwszych Mistrzostw Polski w Aerobiku Sportowym. Autorka programu telewizyjnego „Akademia Zdrowia” emitowanego przez 4 lata na antenie Telewizji Polskiej. Autorka programu ćwiczeń, instruktor rekreacji ruchowej fitness-gimnastyka, trenerka drugiej klasy w gimnastyce sportowej.

NAGRODA ZA PROMOWANIE SPORTU KOBIET JADWIGA ŚLAWSKA-SZALEWICZ


Jadwiga Ślawska-Szalewicz – to liderka i znawczyni sportu, była pierwszą kobietą w kraju wybraną na stanowisko prezesa związku sportowego. Z powodzeniem organizowała imprezy rangi międzynarodowej i krajowej. W roku 1977 zorganizowała krajowy zjazd badmintona, którego celem było powołanie Polskiego Związku Badmintona. Jest stałą członkinią Komisji Historycznej Badmintona. Od 1986 roku jest członkiem Komisji Rozwoju Europejskiej Unii Badmintona. Autorka książki „Moje podróże z lotką” Wydawnictwa Edipress.

O Konkursie „Trenerka Roku”


Konkurs to flagowa inicjatywa Komisji Sportu Kobiet, od ponad 20 lat działającej przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Przewodniczącą Komisji jest olimpijka, wybitna sportsmenka Grażyna Rabsztyn. Wcześniej Przewodniczącą Komisji Sportu Kobiet PKOl była Ś.P. Irena Szewińska. Celem konkursu „Trenerka Roku” – jest popularyzacja sportu kobiet, wzmocnienie ich pozycji w sporcie oraz promowanie wybitnych indywidualności trenerskich. Oprócz kategorii głównej konkursu „Trenerka Roku” – za osiągnięcia w pracy trenerskiej za rok poprzedni, wręczane są nagrody w kategorii: „Trener Roku”, dla Trenerki bądź Trenera za całokształt pracy oraz „Nagroda za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych”.
Materiały: Ministerstwo Sportu
Przeczytaj także:
„Nowe wytyczne dla obszaru sportu”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/2447/nowe_wytyczne_dla_obszaru_sportu.html

„Żółte i czerwone strefy - jakie zmiany?” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2445/zolte_i_czerwone_strefy_-_jakie_zmiany.html

„Podsumowanie Działań Minister Sportu” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2439/podsumowanie_dzialan_minister_sportu.html

„Społeczna Rada Sportu Kobiet powołana” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2431/spoleczna_rada_sportu_kobiet_powolana.html

„Spotkanie Komisji Sportu Kobiet PKOl”- www.basenprof.pl/aktualnosci/2423/spotkanie_komisji_sportu_kobiet_pkol.html

„Wspólne „TAK” dla Igrzysk Europejskich 2023” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2416/wspolne_tak_dla_igrzysk_europejskich_2023.html

„Wstępna lista sportów Igrzysk Europejskich” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2413/wstepna_lista_sportow_igrzysk_europejskich.html

„Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w Polsce” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2411/igrzyska_europejskie_2023_odbeda_sie_w_polsce.html

zamknij

Przeczytaj także

Oszczędności na czyszczeniu i konserwacji basenu
Droga energia znacznie podraża utrzymanie pływalni i wodnych parków, co stwarza poważne problemy i stawia przed zarządzającymi obiektami niezwykle trudne wyzwanie. Oszczędności będzie się teraz szukać wszędzie, jednak [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.