Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter

Aktualnościwięcej aktualności


Ostatnie komentarze:
 • 2022-08-01 15:02:45 - szczupły
  czego brakuje,żeby zacząć budowe boiska treningowego ks borek
 • 2022-07-28 13:49:00 - mag
  Dobra akcja - ludzie zbyt mało wiedzą o prawidłowym korzystaniu z wodnej rekreacji. Wchodząc na basen, czy plażę zupełnie wyłączają myślenie.
 • 2022-06-12 17:57:20 - stary zawiedziony kibic
  Pamiętam borek w trzeciej lidze trenerów mieczysława kolasę , adama wapięnnika ,władysława zaworę to były czasy . ŁZA SIĘ W OKU KRĘCI. Chciałbym doczekać takich [...]

 • Foto - www.kolbudy.pl
  Dodaj komentarz
  0
  2021-12-23
  Otwarcie Aqua Centrum Kolbudy
  W obecności zaproszonych gości dokonano symbolicznego zakończenia prac budowlanych i otwarcia Aqua Centrum Kolbudy. Już niedługo z wodnych atrakcji oraz strefy SPA nowego obiektu będą mogli skorzystać wszyscy miłośnicy tej formy rekreacji. Operator basenu kończy prace nad ofertą i harmonogramem zajęć, a także systemem ulg i zniżek dla mieszkańców gminy.

  Podczas uroczystości która odbyła się 21 grudnia, przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści, samorządowcy oraz dyrektorzy gminnych placówek oświatowych mieli okazję obejrzeć film oraz zdjęcia wystawione na sztalugach w holu głównym Aqua Centrum Kolbudy, dokumentujące kolejne etapy prac budowlanych. Uczestnicy wydarzenia z zaciekawieniem przeszli przez poszczególne pomieszczenia obiektu i zapoznawali się z jego parametrami oraz szczegółami dodatkowych atrakcji, takich jak sauny i grota solna.

  Budowa Aqua Centrum Kolbudy rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Na inwestycję mieszkańcy gminy Kolbudy czekali kilka dekad. Symboliczne „wkopanie pierwszej łopaty” odbyło się krótko przed wyborami. Projekt wyjściowy charakteryzowały bardzo kosztowne rozwiązania techniczne. Były one być może efektowne, jednak z punktu widzenia eksploatacji mało efektywne i drogie w utrzymaniu, a z perspektywy przyszłych użytkowników – mało funkcjonalne.

  Co więcej, w budżecie gminy nie było zabezpieczonych wystarczających środków na realizację tak zaprojektowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Z tego też względu oraz w związku z zadłużeniem zagrażającym stabilności finansowej gminy, w 2019 roku nowo wybrani przedstawiciele samorządu zdecydowali o wstrzymaniu prac związanych z budową. Projekt poddano modyfikacji w taki sposób, aby zoptymalizować jego funkcjonalność i dostępność dla użytkowników.

  Nie bez znaczenia było także zastosowanie rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów inwestycji i późniejszej eksploatacji obiektu. Zrezygnowano m.in. z ruchomego dna na 25 metrowym basenie oraz ruchomego pomostu dla ratowników. Jednocześnie wprowadzono rozwiązania uatrakcyjniające obiekt dla przyszłych użytkowników. Wśród nich m.in. drugą, płytszą nieckę basenową do nauki pływania i aqua-aerobiku, brodzik dla najmłodszych przy jacuzzi oraz strefę SPA składająca się z saun suchej i mokrej oraz groty solnej. Wdrożone zmiany spowodowały, że Aqua Centrum Kolbudy stało się bardziej funkcjonalne i może w nim przebywać jednocześnie 2 razy więcej osób niż przewidywano w pierwotnym projekcie.

  Kluczowe dla zakończenia inwestycji z sukcesem były równoczesne prace nad przywróceniem dobrej kondycji finansowej gminy poprzez redukcję zadłużenia. Bez tego realizacja tej inwestycji (w całości finansowanej ze środków własnych gminy) jak również jakiejkolwiek innej inwestycji gminnej nie byłaby możliwa.

  - Patrząc wstecz, trudno uznać niektóre decyzje i działania związane z inwestycją za zrozumiałe. Począwszy od lokalizacji obiektu w miejscu szkolnego parkingu, czy też wyboru kosztowych i nieefektywnych rozwiązań w sytuacji ogromnego w tamtym czasie zadłużenia gminy. Jeszcze w poprzedniej kadencji (w 2018 roku) władze gminy unieważniły pierwszy przetarg na budowę obiektu basenowego, gdyż najniższa oferta wyniosła blisko 25 mln zł i była dwukrotnie wyższa od zaplanowanych wydatków w budżecie gminy na tę inwestycję. Dziś, najważniejsze jest, że pomimo wielu wyzwań przed jakimi stawali inwestor i wykonawca, konieczności podejmowania trudnych decyzji, działania w warunkach niepewności potęgowanych choćby pandemią COVID19, ostatecznie Aqua Centrum Kolbudy wybudowaliśmy
  – ocenia wójt gminy Kolbudy Andrzej Chruścicki.

  Po naniesieniu zmian projektowych prace na budowie wznowiono pod koniec 2019 roku. Realizacja inwestycji do stanu surowego zamkniętego została zakończona jesienią 2020 roku, natomiast druga część inwestycji polegająca na montażu niezbędnych do funkcjonowania pływalni urządzeń oraz pracach wykończeniowych rozpoczęła się w styczniu bieżącego roku.

  - Dziś, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, świętujemy zakończenie prac budowlanych i wykończeniowych. Jest to pierwszy obiekt w Powiecie Gdańskim na terenie gminy wiejskiej z 25-cio metrowym basenem
  – mówi Andrzej Chruścicki. - Wkrótce obiekt zostanie otwarty dla mieszkańców, którzy długo na niego czekali. Pierwotnie miał być budowany wraz ze szkołą. Przypomnijmy, że ta została oddana do użytku w 1986 roku. Później, przez kolejne kadencje samorządu temat odkładano. To piękny i nowoczesny obiekt. Mam nadzieję, że spełni oczekiwania mieszkańców i zadowoli nawet największych malkontentów.

  Jak w przypadku każdej dużej inwestycji, przed oddaniem obiektu do użytku nie obeszło się bez konieczności przeprowadzenia prac dodatkowych, warunkujących uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń na użytkowanie.

  - Aqua Centrum Kolbudy zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną
  – mówi Andrzej Chruścicki. – W trakcie odbiorów okazało się jednak, że stare, poliwęglanowe okna hali sportowej sąsiadującej z basenem nie spełniają norm określonych przepisami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Musieliśmy zabezpieczyć je specjalnymi, ognioodpornymi płytami. Pragnę jednak uspokoić. To tylko rozwiązanie tymczasowe. Na rok 2022 zaplanowano bowiem remont elewacji hali.

  Jak zapewniają przedstawiciele władz gminy, operator Aqua Centrum Kolbudy dokłada starań, aby mieszkańcy mogli skorzystać z pływalni oraz strefy spa możliwie szybko. Nastąpi to najpewniej na początku stycznia przyszłego roku.

  - Dbałość o szczegóły wykończenia strategicznej dla gminy Kolbudy inwestycji jest dla nas kluczowa – podkreśla Wójt.

  Obie basenowe niecki od drugiej połowy listopada wypełnione są już wodą, która na bieżąco jest podgrzewana i filtrowana. Spółka Reknica, która w imieniu samorządu realizowała inwestycję, dokonała wyboru operatora. Ten - jak ma to miejsce w większości obiektów tego typu – zapewni bieżącą obsługę Aqua Centrum Kolbudy i zadba o ofertę dostępną dla lokalnej społeczności.

  - Już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców i gości, także sceptyków i oponentów, do odwiedzin i korzystania z atrakcji Aqua Centrum Kolbudy
  – dodaje Andrzej Chruścicki.

  W głównej hali obiektu znajduje się sześciotorowa duża niecka o wymiarach 25x12,50 m, głębokości od 1,2 do 1,8 m, a także basen rekreacyjny o zróżnicowanych głębokościach od 80 cm do 110 cm. Obok basenu rekreacyjnego umiejscowiono wannę spa, z którą sąsiaduje strefa dla najmłodszych użytkowników obiektu. Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyć się będą zapewne sauna sucha i parowa oraz sąsiadująca z nimi grota solna.
  Materiały: Gmina Kolbudy
  Przeczytaj także:
  „Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym”
  - www.basenprof.pl/aktualnosci/3169/nowelizacja_ustawy_o_polskim_bonie_turystycznym.html

  „Obostrzenia przedłużone do 31 stycznia 2022r” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3157/obostrzenia_przedluzone_do_31_stycznia_2022r.html

  „Umowa na dokończenie budowy basenu w Kolbudach” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2596/umowa_na_dokonczenie_budowy_basenu_w_kolbudach.html

  „Basen w Koldubach jednak powstanie” - www.basenprof.pl/aktualnosci/1731/basen_w_koldubach_jednak_powstanie.html

  „Budowa pływalni w Koldubach pod znakiem zapytania” - www.basenprof.pl/aktualnosci/1711/budowa_plywalni_w_koldubach_pod_znakiem_zapytania.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Czas na przegląd techniczny wodnych torów przeszkód
  W sytuacji, gdy przez epidemię koronawirusa obiekty czekają w zawieszeniu na dalszy rozwój wypadków, kierownictwo musi zapewnić i rozplanować zakres prac swoim pracownikom. Jednym z zajęć, które warto wdrożyć [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.