Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - Funam Sp. z o.o.

2020-05-26
Jak zaoszczędzić na utrzymaniu hotelowego basenu?
Aby znacząco ograniczyć koszty eksploatacji hotelowego basenu (o co najmniej 60 %), proponujemy unikalne i pierwsze na polskim rynku pompy inwerterowe VSP. Oprócz znacznych oszczędności atutem jest także szybki zwrot inwestycji.


Przy projektowaniu basenów prywatnych/hotelowych stosuje się zazwyczaj tylko jedną pompę obiegową, a zalecana prędkość filtracji i jednocześnie płukania filtra wynosi około 50 - 60 m/h. Pracuje ona przez cały czas z pełną wydajnością i zarazem z pełną pobieraną mocą.

W celu ograniczenia pobieranej mocy produkowane są obecnie małe pompy basenowe 2- lub 3-biegowe, ale są one nadal drogie oraz nie zapewniają wystarczająco dużej elastyczności pracy.
Prywatny/hotelowy basen to bardzo kosztowna i niezbyt tania w eksploatacji inwestycja.

Przykładowo średnie zużycie energii przez prywatny basen to około 40 % energii zużywanej przez całe gospodarstwo domowe, z czego większość przypada na pracującą co najmniej 12 godzin dziennie pompę obiegową basenu.


 
Pompa VSP posiada wbudowany sterownik czasowy, który umożliwia ustawienie 4 nastaw czasowych pracy pompy w ciągu każdej doby. Dodatkowo sterownik posiada wbudowaną przetwornicę częstotliwości prądu. Poprzez zmianę częstotliwości prądu zasilającego silnik pompy można zmieniać jego obroty, a przez to pobieraną moc.

Możesz wybrać jedną z 35 prędkości obrotowych silnika elektrycznego w różnych trybach pracy pompy – obroty niskie, średnie lub wysokie w zależności od stanu pracy pompy (filtracja, płukanie czy praca w nocy). Zmniejszenie obrotów silnika oprócz zmniejszenia pobieranej mocy ogranicza także generowany przez pompę hałas, co znacząco wpływa na komfort wypoczynku w domowym zaciszu.

Na poniższym wykresie podano generowany przez pompę VSP hałas w porównaniu z innymi urządzeniami stosowanymi w gospodarstwie domowym. W rzeczywistości pompa przy obrotach rzędu 2000 1/min pracuje niewiele głośniej niż lodówka.


 
Ile można zaoszczędzić stosując pompę inwerterową VSP?

Poniższy przykład dotyczy typowego basenu prywatnego o pojemności około 45 m3. Basen taki ma najczęściej wymiary 4x8 m i wyposażony jest w filtr o średnicy 500 mm.

Zastosowano inweterową pompę obiegową VSP11 o wydajności około 12 m3/h. Pompa ta ma moc 1,1 kW przy 2900 obrotach na minutę.
Inwerter pompy umożliwia standardowe ustawienie 3 trybów pracy – obroty niskie, średnie lub wysokie:
 • Niskie obroty – stosowane w nocy lub podczas powolnej filtracji. Obroty domyślne ustawione przez inwerter 1400 1/min.
 • Średnie obroty – stosowane podczas normalnej filtracji. Obroty domyślne ustawione przez in-werter 2000 1/min,
 • Wysokie obroty – stosowane podczas płukania filtra. Obroty domyślne ustawione przez inwer-ter 2900 1/min.

Domyślne obroty pompy można zmieniać za pomocą przycisków w krokach co 50 1/min. Załóżmy, że pompa pracuje przez 12 h/dziennie, a sezon kąpielowy trwa 5 miesięcy, czyli około 150 dni, a całkowity koszt 1 kWh wynosi brutto około 0,55 zł/kWh (listopad 2019).

Wyniki pokazano w poniższej tabeli, przy czym pobór mocy przez pompę spisano z wyświetlacza pompy VSP11 zamontowanej na małym prywatnym basenie:


 
Zwróćmy uwagę, że zmniejszenie obrotów pompy z 2900 1/min na 2000 1/min czyli o 31 % powoduje spadek mocy pobieranej przez pompę z 0,912 kW na 0,344 kW czyli o 62 %. Wynika to z charakterystyk pracy silników indukcyjnych prądu zmiennego.

Przy pracy pompy basenowej jednobiegowej (bez inwertera), roczny koszt energii wyniesie około 903 zł. Po zastosowaniu pompy z inwerterem VSP11 i wybraniu trybu normalnej filtracji z domyślną prędkością 2000 1/min roczny koszt energii będzie o 62% mniejszy i wyniesie około 340 zł, czyli oszczędność wyniesie 563 zł. Zmniejszając dalej obroty pompy można uzyskać jeszcze większe oszczędności.
W przypadku basenów wewnętrznych użytkowanych przez cały rok oszczędności w zużyciu energii elektrycznej będą jeszcze większe.

Koszt zakupionej pompy inwerterowej VSP11 zwróci się najdalej w ciągu 3 lat.


Cechy pompy inwerterowej VSP
 1. Deklaracja CE
  Pompy inwerterowe VSP w pełni odpowiadają przepisom UE i posiadają Deklarację CE.
 2. Niskie koszty eksploatacji pompy obiegowej basenu
  Dzięki zastosowaniu pompy VSP koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej zmniejszają się co najmniej o 60 % przy sezonie kąpielowym trwającym około 150 dni.
 3. Niski poziom głośności (ciśnienia akustycznego) pompy obiegowej basenu
  Małe pompy basenowe emitują stosunkowo niewielki hałas, który potrafi być jednak bardzo dokuczliwy, zwłaszcza jeśli pompa umieszczona jest w budynku mieszkalnym.
  Po zastosowaniu pompy inwerterowej VSP i wybraniu trybu pracy Średnie obroty prędkość obrotowa pompy zmniejsza się do 2000 1/min, lecz można ją dalej zmniejszyć ręcznie do żądanego poziomu. Emitowany hałas ulega wówczas redukcji co najmniej o połowę.
 4. Inteligentny rozruch
  Po włączeniu pompy inwerterowej VSP uruchamia się ona zawsze z najwyższymi obrotami 2900 1/min, bez względu na wybrany wcześniej tryb pracy czy ustawione obroty. Rozruch ten trwa jedną minutę i umożliwia zassanie wody i odpowietrzenie pompy. Następnie inwerter ustawia obroty na wybranym wcześniej poziomie.
 5. Nowoczesna konstrukcja
  Pompa inwerterowa jest nowoczesnym urządzeniem wyposażonym w wyświetlacz dotykowy z zamykaną osłoną zabezpieczającą wyświetlacz przed przypadkowym uszkodzeniem.

 
Obsługa pompy inwerterowej VSP

Pompa inwerterowa VSP wyposażona jest we własny sterownik czasowy i dlatego nie ma konieczności instalowania dodatkowego sterownika pompy. Jest to istotne dla nowo budowanych basenów, gdyż obniża koszty inwestycji.

Sterownik czasowy pompy pozwala wybrać 4 nastawy czasowe w ciągu każdej doby w zależności od przyjętej taryfy na dostawy energii elektrycznej (taryfa dzienna/nocna itp.).
Dla każdej nastawy czasowej można ustawić odpowiedni tryb pracy z wybranymi obrotami pompy. Dodatkowo obroty pompy można zmieniać w skokach co 50 1/min.

Pompa Inwerterowa VSP wyposażona jest w wyświetlacz dotykowy:


 
Na wyświetlaczu pokazywana jest stale moc pobierana przez pompę, jej obroty w 1/min, aktualny czas oraz numer aktualnej nastawy czasowej z czasami włączenia i wyłączenia pompy.
Tryb pracy pompy oraz jej obroty (Niskie/Średnie/Wysokie} można wybrać za pomocą przycisku wyboru trybu pracy.

Realizowane prędkości obrotowe pompy podano w tabeli:


 
Przed zamontowaniem inwertera należy upewnić się, czy instalacja basenowa wyposażona jest w stację pomiarowo-regulacyjną i skąd pobierana jest woda pomiarowa.
Przy poborze wody pomiarowej bezpośrednio z basenu pompę inwerterową VSP można zainstalować bez żadnych problemów. Jeśli woda pomiarowa pobierana jest z rurociągu za pompą, to po zmniejszeniu obrotów pompy odczyty wolnego chloru mogą być fałszywe, gdyż wskazania elektrody wolnego chloru są zależne od natężenia przepływu wody przez naczynie pomiarowe.
Dlatego naczynia te wyposażone są w rotametry do zapewnienia stałego przepływu wody.
Wskazania elektrod pH i redoksu są w zasadzie niezależne od natężenia przepływu wody.


Dane techniczne


 
Więcej informacji nt. oszczędności w zastosowaniu pomp inwerterowych VSP w basenach prywatnych/hotelowych znajdą Państwo kontaktując się z:

Funam Sp. z o.o.

Tel.: 71 364 37 21, 604 129 293, 602 368 795
E-mail: baseny@funam.pl
www.maytronics.pl
Przeczytaj także:
„Membranowe pompy dozujące EMEC do środków chemicznych”
- www.basenprof.pl/artykuly/2058/membranowe_pompy_dozujace_emec_do_srodkow_chemicznych.html

„PoolManager® PRO - system do zarządzania basenem hotelowym i Spa” - www.basenprof.pl/artykuly/1781/poolmanager_pro_-_system_do_zarzadzania_basenem_hotelowym_i_spa.html

„Stacja PoolRelax dla basenów hotelowych i wanien spa” - www.basenprof.pl/artykuly/1701/stacja_poolrelax_dla_basenow_hotelowych_i_wanien_spa.html

„BAYROL - profesjonalne systemy dla obiektów publicznych” - www.basenprof.pl/artykuly/1593/bayrol_-_profesjonalne_systemy_dla_obiektow_publicznych.html

„Odkurzacze basenowe Wave – dla każdego basenu (cz.1)” - www.basenprof.pl/artykuly/1441/odkurzacze_basenowe_wave_dla_kazdego_basenu_cz1.html

„Odkurzacze basenowe Wave – polecane dla Aquaparków (cz.2)” - www.basenprof.pl/artykuly/1463/odkurzacze_basenowe_wave_polecane_dla_aquaparkow_cz2.html

„Basenowe pompy ciepła” - www.basenprof.pl/artykuly/1177/basenowe_pompy_ciepla.html

„Fotometry Palintest – wyróżniają się jakością i ceną” - www.basenprof.pl/artykuly/1436/fotometry_palintest_wyrozniaja_sie_jakoscia_i_cena.html

zamknij

Przeczytaj także

Grota solna receptą na smog
W ostatnim czasie powietrze na południu Polski jest fatalnej jakości. Normy jego zanieczyszczenia zostały znacząco przekroczone w wielu miastach. Warto w tym czasie unikać aktywności poza domem, ale jeśli mimo wszystko zdecydujemy [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.