Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.gov.pl

2023-03-02
Ruszył nabór do Programu Olimpia
1 marca 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu wieloletniego pn. „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”. Poznaj warianty wykonawcze hal i założenia programu, na który w latach 2023-2024 rząd przeznaczy 2 mld zł.

Na grafice od lewej strony znajdują się napisy: Programy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ruszył nabór do Programu Olimpia.Tuż pod napisami logotypy: Programu Olimpia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Po prawej stronie grafiki wizualizacja przyszkolnej hali sportowej.

– Zapraszamy samorządy do składania wniosków o dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych Olimpia. Dotacja na dofinansowanie zadania może wynieść do 70 proc. wydatków związanych z jego realizacją. Program nie przewiduje ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość samorządów, które mogą aplikować o środki finansowe
– zapewnia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Warianty wykonawcze przyszkolnych hal Olimpia


Wśród wariantów wykonawczych hal Olimpia dopuszczalne są:
  1. zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową;
  2. zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową;
  3. zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.

Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCV). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i de facto warunki gry na świeżym powietrzu.

Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych.

Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.

Założenia Programu Olimpia


Celem Programu Olimpia jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. Ma on za zadanie realizację cywilizacyjnej konieczności poprawy dostępu do infrastruktury sportowej, w szczególności dzieciom. Jednocześnie umożliwi to sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych.

Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach Programu może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań:
  • budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
  • budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.


Wysokość środków finansowych planowana do przyznania w ramach dofinansowań w Programie wynosi 2 mld zł w podziale na lata:
– 2023 r. – 800 000 000 zł,
– 2024 r. – 1 200 000 000 zł.

Nabór do Programu Olimpia


Nabór do Programu Olimpia trwa od 1 marca 2023. Wnioski można składać do 31 marca 2023 r.

Szczegółowe informacje o naborze są dostępne w naszym Biuletynie Informacji Publicznej pod linkiem: www.gov.pl/web/sport/program-olimpia--program-budowy-przyszkolnych-hal-sportowych

W załącznikach do artykułu można zobaczyć wizualizacje hal – przykładowe realizacje.

Materiały: MSiT
Przeczytaj także:
„Trwa nabór na Dyrektora MOSiR Toruń”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3492/trwa_nabor_na_dyrektora_mosir_torun.html

„OLIMPIA - program budowy przyszkolnych hal sportowych” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3489/olimpia_-_program_budowy_przyszkolnych_hal_sportowych.html

zamknij

Przeczytaj także

ESOK, czy może coś więcej?
Nowy Elektroniczny System Obsługi Klienta (ESOK) przedstawia nam Marcin Piaskowski, prezes firmy Fitnet Sp. z o.o. - jedynej firmy w Polsce działającej wyłącznie dla branży sportowo – rekreacyjnej, tworzącej specjalistyczne [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.