Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Wicepremier Jacek Sasin podczas Konferencji PGE - foto Ministerstwo Aktywów Państwowych

2023-05-23
Tarcza rządowa chroniąca przed wzrostem energii także w 2024r.
Podczas konferencji w Polskiej Grupie Energetycznej - poświęconej cenom energii, wicepremier Jacek Sasin powiedział, że działania osłonowe, mające na celu ochronę gospodarstw domowych, instytucji wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorstw przed dużym wzrostem cen energii, będą kontynuowane w 2024 roku.

W 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna przekaże ok.10 mld zł na rozwiązania osłonowe dla Polaków. Dzięki wspólnym działaniom spółek energetycznych w tym zakresie aż 8 mln gospodarstw domowych nie odczuje wzrostu cen energii elektrycznej.

- W ciągu najbliższych dwóch lat polskie państwo wyda ok. 100 mld zł na ograniczenie podwyżek cen energii, czyli gazu i prądu dla gospodarstw domowych, ale też szerzej dla instytucji wrażliwych. Środki te będą pochodzić z budżetu, ale i państwowych spółek energetycznych – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Wsparcie dla polskich rodzin jest możliwe dzięki rekordowym wpłatom podatków przez spółki Skarbu Państwa. W 2022 roku było to w sumie ponad 60 mld zł. Z czego PGE - 26,5 mld zł (o 56 proc. więcej niż rok wcześniej), Orlen - 11 mld zł, PZU - 8 mld zł, KGHM - 7 mld zł, Enea - 6 mld zł, PKO BP - 5 mld.

- Mamy świadomość konieczności transformacji energetycznej i tego nie negujemy, ale musimy to robić w swoim tempie i według możliwości naszej gospodarki – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Transformacja energetyczna oznacza jednak ogromne nakłady na inwestycję. Według wyliczeń EY inwestycje do 2030 r. sięgną nawet ok. 600 mld zł. Dlatego polskie spółki energetyczne muszą mieć możliwość pozyskiwania finansowania na rozwojowe inwestycje na rynku, jak i w UE. Temu służy powołanie Narodowej Agencji Energetycznej. Musimy zabezpieczyć aktywa konwencjonalne by mogły funkcjonować do czasu ukończenia wielkich inwestycji w OZE i energetykę jądrową.

- Chronimy energetykę węglową. Finalizujemy powstanie NABE, która skupi w sobie wszystkie aktywa węglowe i będzie je chroniła tak długo, aż będą niezbędnym elementem polskiego systemu elektroenergetycznego – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Jak podkreśla wicepremier, wszystkie podejmowane działania w obszarze energetyki mają na celu przede wszystkim dobro i bezpieczeństwo obywateli oraz rozwój i konkurencyjność polskiej gospodarki, bez względu na cele wyznaczane przez europejska politykę klimatyczną.
Autor: Diana Sinkiewicz
Materiały: Ministerstwo Aktywów Państwowych
Przeczytaj także:
„Czy baseny stalowe sprawdzą się w roli basenów publicznych?”
- www.basenprof.pl/artykuly/3529/czy_baseny_stalowe_sprawdza_sie_w_roli_basenow_publicznych.html

„Wkrótce otwarcie pływających basenów w Krakowie” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3531/wkrotce_otwarcie_plywajacych_basenow_w_krakowie.html

„Najwyżej położony basen na świecie” - www.basenprof.pl/baseny_na_swiecie/3530/najwyzej_polozony_basen_na_swiecie.html

„Aquapark Energylandia najlepszym parkiem wodnym w Europie” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3525/aquapark_energylandia_najlepszym_parkiem_wodnym_w_europie.html

zamknij

Przeczytaj także

Ceramika basenowa na przykładzie Zatoki Sportu w Łodzi
W ubiegłym roku oddano do użytku mieszczące się na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne „Zatoka Sportu”. Jest to kompleks sportowy podzielony na dwie części – [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.